Log in
    

Baranie Rogi / Indiańskie Lato VII-

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Indiańskie Lato VII- na Baranich Rogach, to dość nowa droga, ale muszę przyznać, że jest najlepsza z trzech dróg jakie robiłem na południowo-zachodniej ścianie Baranich Rogów. Być może będzie też najładniejsza z wszystkich dróg na tej ścianie. Autorzy drogi uraczyli nas sześcioma wyciągami, z czego cztery to dobre wspinanie w litym tatrzańskim granicie. Tam gdzie asekuracja jest wątpliwa to mamy zainstalowane spity. Zdecydowanie warto zrobić!

Wycena: VII-

Długość:  200-230 metrów / 6 wyciągów

Czas przejścia: 3-4 godziny

Lokalizacja: Dolina Pięciu Stawów Spiskich / Baranie Rogi

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: SW

Charakter: płyty / rysy / zacięcia

Okres do wspinania: wiosna-jesień. Latem w upalny dzień będzie tam bardzo gorąco.

Pierwsze przejście: 2014, 29-30 listopada, K. Húserková, M. Červienka

Dojście

Patrz: Baranie Rogi.

Podejście pod ścianę

Opis

1. wyciąg IV (ok. 20 metrów) to krótkie wspinanie w zielonkawym granicie. Start płytką, obok małego zacięcia, a następnie przejście w lewo do nieco kruchego/trawiastego terenu i na półkę ze stanowiskiem (2 spity).

2. wyciąg VII- (ok. 40 metrów), to kluczowa długość liny (choć Piola w Chamonix dałby temu rajbungowi pewnie 6a). Startujemy delikatnie z prawej, a następnie wbijamy się w ryskę. Tutaj będziemy mieć do czynienia z typowym granitowym rajbungiem i technicznymi ustawieniami. Płytką do góry do łatwiejszego terenu, skąd trawami lekko w prawo do podstawy kolejnej ściany, gdzie znajdziemy wygodne stanowisko (2 spity). 

3. wyciąg VI+ (ok. 30 metrów), według mnie - bliżej temu wyciągowi do VI. Wycena to rzecz drugorzędna. mamy tutaj kapitalny wyciąg w pięknej rzeźbie. Pierwsza część to dojście płytką do małego zacięcia i przewinięcie się pomiędzy okapami. Następnie kierujemy się delikatnie w prawo do wygodnego stanowiska na trójkątnej półce skalnej (2 spity).

Widok ze stanowiska na 3 wyciąg

Końcówka wyciągu

4 wyciąg VI+ (ok. 30 metrów), ponownie skłaniałbym się ku VI. Z stanowiska idziemy do góry do zacięcia. Po jego przejścia odbijamy w prawo i łatwiejszym terenem wychodzimy na półkę ze stanowiskiem (2 spity).

Dorota Lech na starcie do czwartego wyciągu

5. wyciąg VI- (ok. 50 metrów). Startujemy wprost do góry płytką z delikatną ryską. Następnie wchodzimy w piarżyste półki. Grzejemy wprost do góry i gdy dochodzimy pod przełączkę (z Drogi Sadka) to odbijamy w prawo do zacięcia. Nim kilka metrów, a później delikatnie w lewo do stanowiska pod okapami (2 spity).

Płytka na starcie piątego wyciągu

Końcówka piątego wyciągu

6. wyciąg VI (ok. 50 metrów). Odbijamy delikatnie w prawo, a po przejściu kilkunastu metrów odbijamy delikatnie w lewo. Jest nieco czujnie, a poźniej wydostajemy się na przyjemną płytę, którą podążamy do góry. Być może byliśmy nieco z prawej strony drogi, bo po wyjściu na taras nie znalazłem spitów (które powinny być na schemacie). Na schematach droga biegnie dość blisko "dużego kantu", więc może trzeba się kierować bardziej w lewo.

Dorota na starcie szóstego wyciągu

Zejście

Patrz: Baranie Rogi.

Można również zjechać drogą (wymagana lina podwójna 2x60m).

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach! 

Ciekawostki

Uwagi co do charakteru i wycen: Koledzy Tomasz Zając i Bartek Łabudzki, tak o niej piszą w serwisie tatry.przejscia.pl

Piękna droga w litej skale, dominują formacje płytowe. Bardzo polecam. Wycena troszkę zawyżona, proponowane przez nas wyceny wyciągów L1 III, L2 VI/VI+ L3 VI, L4 VI-, L5 V+, L6 VI.

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Baranie Rogi / Indiańskie Lato VII-
Źródło: tatry.nfo.sk
 
Baranie Rogi / Indiańskie Lato VII-
Źródło: tatry.nfo.sk
Baranie Rogi / Indiańskie Lato VII-
Źródło: tatry.nfo.sk

Dobry schemat rysunkowy znajdziecie również na Szlaki i Drogi.

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)

Komentarze   
0 #2 Piotrek 2019-08-24 19:13
Trzymając się kantu na ostatnim wyciągu jest stan z dwóch spitów.
Cytować
+2 #1 Janek 2019-02-05 23:42
Ostatni wyciąg szliśmy kierując się myślą o kancie z opisu na "6.dl (VI) krásna hrana 3 skoby". Wejście od prawej i trawers w lewo, widać to dobrze na filmie od 3:10. Spitów na ostatnim stanowisku, o ile pamiętam nie ma "Na prvých 4 štandoch sú nity, posledné dva štandy sme nechali zatiaľ bez nitov, takže cestou neodporúčame zlaňovať." Nie pamiętam jaką mieliśmy długą linę, ale brakło nam dosłownie paru metrów do łatwego terenu.
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).