Log in
    

Cytaty o górach, alpinistyczne, wspinaczkowe

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Spis treści

Postanowiliśmy trochę odświeżyć nasz dział cytatów górskich. Rozdzieliliśmy cytaty na cztery działy: Alpinistyczne, wspinaczkowe, góry i sentencje górskie. Dorzuciliśmy nowe cytaty, zdjęcia, wraz z adekwatnymi cytatami. Dodatkowo oczywiście znajdziecie tutaj cytaty o wspinaczce, wspinaczach, powiedzeniach górskich. Last but not least godne polecenia są sentencjach ludzi górmyśli o górach i wspinaniu oraz złote myśli wspinaczy.

Widok spod szczytu <a target='_blank'  data-cke-saved-href='http://drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/826-pierwsze-zimowe-wejscie-na-noszak' href='http://drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/826-pierwsze-zimowe-wejscie-na-noszak' title='Pierwsze zimowe wejście na Noszak w Hindukuszu, dokonane przez Andrzeja Zawadę i Tadeusza Piotrowskiego' class='redlinker'>Noszak</a>a, podczas pierwszej polskiej wyprawy zimowej na <a target='_blank'  data-cke-saved-href='http://drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/826-pierwsze-zimowe-wejscie-na-noszak' href='http://drytooling.com.pl/serwis/art/artykuly/826-pierwsze-zimowe-wejscie-na-noszak' title='Pierwsze zimowe wejście na Noszak w Hindukuszu, dokonane przez Andrzeja Zawadę i Tadeusza Piotrowskiego' class='redlinker'>Noszak</a>

"Góry są przede wszystkim miejscem szczególnym, gdyż jako środowisko stanowią zagęszczenie wszelkich przyrodniczych zjawisk i form. Są niejako koncentracją prawdy o przyrodzie, albo wręcz jej kwintesencją.[...] Góry są zatem miejscem, gdzie przyrodę tej planety doświadczamy najzupełniej. Dlatego sam pobyt w górach może stać się wielkim odkryciem." Wojciech Kurtyka

Widok spod szczytu Noszaka na zachód. Fot. Andrzje Zawada

Jeśli masz cytat, którego nie ma w naszej bazie, to podziel się nim w komentarzach, a będziemy wdzięczni!

Wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę z tematu który was interesuje.

Swoją drogą, gdybyście chcieli parę przeczytać parę cytatów w oryginale (zazwyczaj angielski) to zajrzyjcie do zbioru cytatów na WinterClimb.com

Komentarze   
0 #8 Karol Mlost 2019-03-02 21:26
"Jazda w puchu to nie zabawa - jest jak życie pełną piersią w blasku rzeczywistości"

Cytat nie nalezy do William Feather, ale do Dolores LaChapelle
Cytować
+6 #7 Anna 2016-07-26 14:12
„Góry inspirują naszą wyższą jaźń. Gdy trafiamy na nie na odludziu, osiągamy szczyt własnej pokory. Niezależnie czy stoimy na wierzchołku, czy też składamy im hołd z nizin, ogarnia nas bezgraniczny podziw...”
T.T. Williams
Cytować
+15 #6 Rudy 2014-12-08 15:53
Nie narzekaj że masz pod górę gdy zmierzasz na szczyt
Cytować
+5 #5 Ibazela 2014-05-27 10:34
Fajny zbiór!
W wolnej chwili zapraszam do siebie na cytaty o podróżach :)
http://travelingilove.com/?p=1113
Cytować
+10 #4 danuta 2013-08-22 21:04
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeńst wa na ich skalnych szlakach.

Prawdziwa miłość – najpierw szczenięca, bezkrytyczna i pełna uniesień, a potem dojrzała, gotowa do poświęceń, taka na całe życie. Bo z każdej naszej działalności przebija miłość do gór.
Cytować
+12 #3 Iwona 2013-01-10 13:22
Góry to moja miłość. Wypełniają moje życie i stały się też moim zawodem. [...] jestem też ratownikiem TOPR i niesienie pomocy jest chyba najważniejsze, gdybym miał ustawiać hierarchię wartości w górach. Wspinanie, uprawianie alpinizmu to piękny sport, który może wypełniać całe życie, ale pełną satysfakcję daje mi dopiero niesienie pomocy w górach: idea wyciągnięcia pomocnej ręki. Maciej Berbeka (2012)
Cytować
+5 #2 Agnieszka 2012-12-07 14:07
cytat "Czy nie na tym polega własnie jedna z zalet alpinizmu, że nadaje on znów wartość rzeczom tak banalnym jak jedzenie i picie?" nie ma zapisanego autora, a jest nim zdaje się Krzysztof Wielicki. Pozdrawiam.
Cytować
+11 #1 Aleksandra 2012-12-06 21:57
"Wielkie rzeczy się dzieją kiedy się spotykają
ludzie z górami".

„...Góry tylko wtedy mają sens, gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny...” Andrzej Zawada

"Żeby być dobrym człowiekiem i wspinaczem, trzeba zrozumieć siebie i pozwolić na odczuwanie różnych stanów. Ale jak możesz zrozumieć siebie, żyjąc w świecie, w którym wszystko jest zorganizowane i który we wszystkim cię wyręcza? Jeśli jest ci zimno, włączasz ogrzewania. Jeśli jest ci smutno, włączasz telewizor i oglądasz zabawny program. Czasami, żeby nauczyć się siebie, musisz być daleko od miejsca, w którym czujesz się bezpieczny. Przebywanie w takim miejscu daje ci możliwość zrozumienia tego, czego się boisz, z czego jesteś dumny i świadomość tego, co możesz zrobić, a czego nie." Simone Moro

"Gdybym się nie wspinał, to tak, jakby mnie nie było". A. Sułkowski,

"I odpadłem od ściany. Widok krwawiących, doszczętnie ogołoconych ze skóry palców przypomniał mi skrwawione oko mojego tatrzańskiego przyjaciela Teddiego, który niegdyś, oślepiony krwią po niebezpiecznym odpadnięciu, mylnie sądząc, że stracił oko, wykrzyknął: "O Boże, straciłem oko!" - A po chwil z gniewem: "Ach, pieprzyć to, będę się wspinał z jednym okiem!"
W. Kurtyka, 1990

"Wspinaczka to pragnienie życia, a nie śmierci. W górach żyje się pełniej".
- T. Łaukajtys, 1994

"Nie sztuka być dobrym alpinistą. Sztuka być starym alpinistą".
- K. Łoziński, 1987

Justyn Wojsznis, w pośmiertnym wspomnieniu poświęconym Wiesławowi Stanisławskiemu : Zginąłeś w pięknej, męskiej walce. W walce "bezcelowej". Nie w łóżku. Nie w długich godzinach konania, gdy iskra życia w starczym organizmie tli się zaledwie. Cześć ci za to, żeś nie spoczął na laurach i nie poszedł ostrożnie na grzybki, żeś się nie wycofał lękliwie na bezpieczne tyły.
- J. Wojsznis, 1933

Jednemu się wierzchołki gór upodobały,
Lubi szczyty wyniosłe, niedostępne skały,
Chociaż go smutny koniec rzadko może minąć,
Byle wzniósł się na chwilę, chętnie gotów zginąć.
- W. Potocki, XVII w.

"Góry, chociaż są niezmienne, to ich smak dla każdego z nas jest inny. I to jest najpiękniejsze"
Ryszard Pawłowski

"Góry rozpaliły w sercach naszych przepotężny ogień namiętności, największego skarbu, danego człowiekowi. Bo tylko wielka namiętność potrafi oderwać życie człowieka od szarzyzny bytowania i podnieść je ku wyżynom, skąd widać już jasne zorze nieśmiertelności"
Roman Kordys

"Widziałem góry większe, wspanialsze i bardziej majestatyczne. W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę".
- S. Zieliński, 1976
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).