Log in
    

Feather2 - Najlżejsze ekspedycyjne panele słoneczne, teraz o połowę mniejsze

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na rynku pojawiła się nowa generacja paneli słonecznych HET (HumanEdgeTech.com) Feather. W porównaniu do poprzedniego modelu HET Feather2 charakteryzuje się o połowę mniejszym rozmiarem. W konsekwencji dwa razy więcej watów na twoich plecah, sankach czy namiocie, albo poprostu o połowę mniej do noszenia – wasz wybór. A co zrobić ze starymi panelami? Bez obaw, HET odkupi je od was!

 

wspinacz z panelami feather2

Wspinacz używający panelu Feather2 10W o wadze 250 gram (8,8 oz) przyczepionego do plecaka. Panel o mocy 10W może naładować telefon satelitarny, iPod-da czy iPad-da w kilka godzin. www.explorersweb.com

 

alt

Feather wypuszczony na rynek w 2006 roku, był bezkonkurencyjny pod względem stosunku mocy do wagi. Niestety stosunek mocy do zajmowanej powierzchni wypadał dosyć słabo. Feather2 oferuje nam nieco wyższą wydajność z kilograma, przy powierzchni o połowę mniejszej niż w poprzednim modelu. W rezultacie otrzymujemy najmniejszy i najlżejszy na świecie składany panel.
www.explorersweb.com

 

alt

Feather2 jest dostępny w różnych rozmiarach. Poszczególne elementy mogą być łączone w większe jednostki lub rozłączane na mniejsze elementy (10W) gdy wybieramy się na większe wysokości.
www.explorersweb.com

 

alt

Przy efektywności na poziomie 11,7% komórki słoneczne są dwukrotnie efektywniejsze od poprzedniego modelu. Cienka klisza CIGS osiąga parametry dotąd zarezerwowane dla ciężkich, sztywnych paneli montowanych na stałe.
www.explorersweb.com

Pierwotnie panele te były wytwarzane dla armii Stanów Zjednoczonych oraz na potrzeby misji kosmicznych. Jest to zupełnie nowa technologia, z której możemy teraz korzystać w sportach ekstremalnych dzięki HumanEdgeTech. Poniżej znajdziecie wywiad z Tomem Sjogrenem.

Exweb: W lutowym ‘Everest tech report’ mówiłeś o ekscytującej technologi energetycznej, którą będzie można wykorzystwać na ekspedycjach – czy to jest właśnie to?

Tom: To jest duży krok. Cienka klisza jest przyszłością energii słonecznej. Feather był najlżejszym dostępnym, składanym panelem. Natomiast Feather2 jest równie lekki lecz również o wiele mniejszy.

ExWeb: Jak to możliwe?

Tom: Gdy promienie słoneczne docierają do ogniwa słonecznego zostają wyzwolone elektrony, które wykorzystujemy jako elektryczność. Istotne jest z jakich elementów zbudowane są komórki słoneczne – im większa efektywność elementów, tym lepsze wykorzystanie energii słonecznej. Feather2 wykorzystuje mieszankę CIGS (miedź, iryd, gal, selen), która była obiecująca od pewnego czasu, lecz ze względu na wagę nie nadawała się do wykorzystania w trakcie trekkingów czy ekspedycji – aż do teraz.

ExWeb: Co to oznacza w praktyce?

Tom: Współczynnikiem najistotnieszym dla ekspedycji jest stosunek wagi do watów, do tego możliwość zapakowania w mniejszy pakunek staje się jeszcze bardziej atrakcyjny przy zmniejszaniu wagi bagażu. Beneficjentami tego rozwiązania są nie tylko ekspedycje polarne czy lekcy wspinacze na zimowych drogach, lecz również turyści i obozowicze, gdyż mogą radykalnie zmniejszyć swój bagaż.
Efektywność na poziomie 11,7%  jest obecnie najwyższa wśród cienkich klisz i również bardziej niezawodna w warunkach mniej idealnych.

ExWeb: Jakie warunki rozumiemy jako „idealne”?

Tom: Wbrew ogólnemu przekonaniu, podczas ładowania paneli słonecznych niska temperatura jest lepsza niż wysoka. Również umieszczenie paneli bezpośrednio w kierunku słońca jest lepsze niż pod jakimś kątem. Już przy 45-stopniowym nachyleniu promieni słonecznych względem panelu tracimy 50% energii.
Oczywiście najkorzystniejsza jest słoneczna pogoda lub umiarkowane zachmurzenie. Utrzymanie panelu w czystości również poprawia wynik.

ExWeb: Wprowadziliście również program BUY BACK, na czym on polega?

Tom: Wiele starych paneli nie jest już wykorzystywanych. Mogą nie sprawdzać się na ekspedycjach i w turystyce, lecz są nadal idealne w mniej wymagających sytuacjach.
Nie lubię patrzeć jak marnuje się sprzęt, więc cieszymy się że możemy zrobić pierwszy krok w recyklingu mobilnych paneli słonecznych.

ExWeb: Co zrobicie ze starymi panelami?

Tom: Mamy kilka pomysłów, ale jescze nie podjęliśmy ostatecznej decyzji. Być może uruchomimy sprzedaż produktów z drugiej ręki i/lub wyposażymy trudno dostępne wioski. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

ExWeb: Feather2 jest bardziej efektywny, czy to oznacza że już nie potrzebujemy P50 (Power 50) lub innych baterii do naładowania laptopa?

Tom: Nie, te rzeczy nie są powiązane ze sobą. Ładownie laptopa energią słoneczną zależy od systemu ładującego komputera, a nie od panelu. Aby uniknąć usmażenia komputera, powinno się zawsze ładować baterię (np. P50) z panelu, a następnie laptopa z tej baterii.
Mniejsze urządzenia jak telefony satelitarne, czy iPady mogą być ładowane bezpośrednio z panelu słonecznego (maks. 20-W).

ExWeb: Po co dołączacie Multimetr do każdego zamówionego zestawu?

Tom: Jeśli pociągniesz zbyt mocno kabel, lub nadepniesz na niego rakami system przestanie działać. Problem może być łatwo naprawiony przy użyciu noża i taśmy izolacyjnej – JEŚLI wiesz co nie działa...
Z chęcią pomagamy przy naprawach, ale tłumaczenie że „panel nie działa” niewiele mówi. Pięciosekundowe sprawdzenie multimetrem z łatwością zdiagnozuje problem.
Większość ekspedycji nie zabiera tego małego urządzenia więc zdecydowaliśmy że je dołączymy. Dostarczamy również krótką instrukcję jak radzić sobie z prostymi problemami pojawiającymi się w różnego typu elektronice, związanymi nie tylko z systemem ładującym.

źródło www.explorersweb.com