Log in
    

Himalaiści, podróżnicy i imprezy - filmy górskie w Lądku Zdroju

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju to najstarsza tego typu impreza w kraju. Od szesnastu lat w przedostatni weekend września do Lądka zjeżdżają miłośnicy gór, przygody i ekstremalnych doznań z całej Polski. Tak będzie też w tym roku, ale w zupełnie nowym stylu. Stawiamy na młodych duchem!

XVI. Przegląd filmów górskich

Przegląd odbędzie się w dniach 20-25 września i w tym roku to nie tylko filmy, lecz także, a może przede wszystkim: koncerty, wystawy zdjęć, opowieści podróżnicze a dla lubiących aktywności ruchowe: bieg trail running, wycieczki piesze po okolicznych górach i gra miejska, w której do wygrania będzie wyprawa w Himalaje!

Przegląd filmów górskich w Lądku Zdroju

Zagranicznymi lokomotywami będą Słoweński narciarz i alpinista Davo Karnicar, pierwszy człowiek, który zjechał z Mt. Everestu bez odpinania nart na całej trasie. W Lądku jego dniem będzie piątek 23 września, gdy pokaże swój film „7 summits” o zdobyciu Korony Ziemi i zjeździe ze wszystkich szczytów na dwóch deskach. Drugim gościem, który nigdy nie pokazywał się na tego typu imprezach, będzie Rosyjski alpinista i ski-turowiec, organizator biegu na najwyższy szczyt Kaukazu - Elbrus Race, Nikolay Shustrov. Pojawi się także Ola Dzik - pierwsza Polka z tytułem Śnieżnej Pantery (pięć szczytów 7-tysięcznych Rosji) a ostatnio także zdobywczyni Gasherbruma II.

Bieg na najwyższy szczyt Kaukazu

W czasie spotkań przeglądowych o zdobywaniu gór i nieprzyjaznych lądów, opowiedzą podróżnicy którzy dotarli min. na Syberię, do Yukonu, Afganistanu i Patagonii. Po raz pierwszy też odbędzie się blok spotkań „Króliczek Wędrowniczek”  z rodzinami, które podróżują po świecie z małymi i bardzo małymi dziećmi. Pokażemy, że powiększając rodzinę nie trzeba rezygnować z marzeń, i dalej podróżować do Omanu, Namibii, Nowej Zelandii, Gwatemali czy… w Himalaje.

Stałymi gośćmi w Lądku będą min. Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Dariusz Załuski (jak tylko bezpiecznie wróci do kraju, w sobotę 24 września opowie o zdobyciu K2!). Będzie można ich spotkać nie tylko oficjalnie, lecz także wieczorami w przeglądowym klubie o dużo mówiącej nazwie „Piekiełko” podczas imprez ciągnących się do białego rana…

Anna Czerwińska

Już dziś wiadomo, że muzycznie imprezę wesprze rewolucyjny zespół Heebie Jeebies z Czech i rodzima Kariera, a goście mniej lubiący nocne zabawy, będą mogli skorzystać z prowadzonych przez przewodników górskich wycieczek na najpiękniejsze szczyty okolicy, zakończonych gratisowym poczęstunkiem.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju to nie tylko filmy!

Na imprezę składać się będą:

- pokazy filmów w dwóch salach projekcyjnych
- pokazy slajdów "Montana Incognita" o górach  mniej znanych
- spotkania z ciekawymi ludźmi (Davo Karnicar, Nikolay Shustrov, Darek Załuski, Ola Dzik, David Kaszlikowski i Eliza Kubarska, Olga Morawska i wielu innych)
- codzienne koncerty
- Spotkania Młodych Podróżników "Króliczek Podróżniczek", czyli pokazy slajdów rodzin podróżujących z małymi dziećmi
- przedszkole przeglądowe dla dzieci uczestników
- zawody biegowe Trail Running
- wystawy fotograficzne i nauka fotografii
- konkurs na najlepszą książkę o tematyce górskiej

Dla publiczności przewidziano również atrakcje:

- Questing, czyli grę miejską w której do wygrania będzie wyprawa trekingowa w Himalaje!
- losowane upominki przed każdą projekcją filmową i pokazami slajdów
- atrakcje outdoorowe takie jak chodzenie po slacklinie (taśmie zawieszonej pomiędzy drzewami)

Dla turystów mniej zamożnych zostaną uruchomione noclegi w sali gimnastycznej liceum i pole namiotowe, a na centrum wydarzeń będą się składać
Kinoteatr, Dom Kuracjusza, Kawiarnia Zdrojowa, Kawarnia Toch,  Amfiteatr, Park Centralny i mekka imprez „backstage’owych” - Piekiełko.

Czekamy na Was w Lądku Zdroju!

www.przeglad.ladek.pl