Log in
    

XIX Złote Czekany przyznane!

Wczorajszej nocy w Chamonix przyznano po raz 19 w histori nagrody Złotego Czekana. Zwycięzcami zostali Yasushi Okada i Katsutaka Yokoyama za nową drogę I-TO na Mount Logan, oraz amerykańsko-belgijski zespół Sean Villanueva, Nicolas and Olivier Favresse i Ben Ditto, za nowe drogi na Grenlandii.

19 Złote Czekany - nagrodzeni

2 nagrodzone zespoły. Fot. Keese Lane/Alpinist.com

Tak jak w poprzednim roku, Piolet d'Or zostały przyznane za różne wspinaczki. Pierwsza za nową drogę I-TO na południowo-wschodniej ścianie Mount Logan w Canadzie (2500 metrów, ED+/WI5, M6) dla zespołu Yasushi Okada i Katsutaka Yokoyama. Drugi Złoty Czekan powędrował do Big Wallowego zespołu Sean Villanueva, Nicolas and Olivier Favresse i Ben Ditto, za wytyczenie 9 nowych dróg, na grenlandzkich olbrzymach.

Z 6 nominowanych przejść jury w składzie Greg Child, Enrico Rosso, Yannick Graziani, Simon Anthamatten, Michael Pause i Hiroshi Hagiwara zdecydowało się przyznać te dwie nagrody dwóm pięknym przygodom, na pierwszy rzut oka tak bardzo różnym, ale stworzonym dzięki tej samej pionowej pasji.

I-TO nowa droga na Mount Logan

Yasushi Okada i Katsutaka Yokoyama na szczycie Mount Logan.

Podcza sobotniej gali w Courmayeur uhonorowany zostanie Złotym Czekanem Doug Scott. Brytyjczyk będzie trzecią osobą, która otrzyma Piolet d'Or Lifetime Contribution Award. Poprzednicy to Walter Bonatti i Reinhold Messner.

Zobacz galerię zdjęć z rozdania!

Źródło: planetmountain.com, pioletdor.org