Log in
    

Nowa droga na północnej ścianie Piku Pobiedy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

15 sierpnia Giennadij Durow i Denis Urubko stanęli na szczycie Piku Pobiedy po przejściu 2500 metrowej północnej ściany, nową drogą Dollar Rod (Rosyjskie 6B, V+/VI M5).

Kazachscy wspinacze aklimatyzowali się w rejonie Khan Tengri i szczytach w pobliżu (Durow wszedł 2 razy na Khan Tengri, a Urubko spędził noc na szczycie tego siedmiotysięcznika. Dodatkowo wraz z Borysem Dedeszko wyznaczył nową linię na Piku Przewalskiego).

Korzystając z okna pogodowego wyruszyli 10 sierpnia w ścianę. Niestety kiepskie warunki śniegowe i zagrożenie obiektywne lawinami sprawiło, że musieli założyć "bezpieczny" obóz w którym przeczekali noc. Następnego dnia przywitała ich piękna pogoda, więc postanowili napierać dalej. Wbili się w ścianę, gdzie walczyli przez 3 dni z trudnościami i kiepską asekuracją. 15 sierpnia stanęli na szczycie, a zejście zajęło im 1 dzień

Północna ściana Peak Pobiedy

Od lewej:  Droga Abałakowa z 1956 roku, Dollar Route (1982 rok), Droga Durow-Urubko (Dollar Rod)(czerwona linia), Camel Buttress (2009), a najbardziej z prawej normalna droga na szczyt. Fot. Anna Piunowa.

Więcej o Denis Urubko.

Źródło: climbing.com