Log in
    

Gwiazdy światowego himalaizmu na 9. Krakowskim Festiwalu Górskim

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Za niecałe dwa miesiące czeka nas kolejny, już 9. Krakowski Festiwal Górski. W dniach od 2 do 4 grudnia na scenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zagości wielki alpinistyczny świat, czyli najlepsi wspinacze, wybitne górskie osobowości, podróżnicy, świetni fotograficy i doskonałe kino górskie.

KFG

Od wielu lat wśród festiwalowych gwiazd, obok naszych rodzimych wspinaczy, gościmy trzy wielkie osobowości światowej sceny. W tym roku będzie ich jeszcze więcej! Na KFG zobaczymy Seana Villanueva, Nicolasa i Oliviera Favresse, tegorocznych laureatów prestiżowego Złotego Czekana, nagrodzonych za wytyczenie dziewięciu dróg na nadmorskich klifach południowego i zachodniego wybrzeża Grenlandii.

Grenlandia

Fot. arch. Nicolas Favresse

O górach najwyższych opowiadać będzie wybitny włoski himalaista Simone Moro, który w wspólnie z Denisem Urubko i Cory Richardsem dokonał w tym roku pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum II (8036 m n.p.m.). To jednocześnie już trzeci ośmiotysięczny szczyt zdobyty przez Moro zimą (wcześniej były to Shisha Pangma w 2005 roku i Makalu w 2009 roku).

alt

Fot. Cory Richards

Historię Moro uzupełni jeden z najlepszych himalaistów świata - Denis Urubko, który również zjawi się na scenie Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

C. Richards, S. Moro, D. Urubko

Członkowie wyprawy The North Face na Gasherbrum II, Fot. arch. Cory Richards

Jak zawsze osobne miejsce należy się wspinaniu w skałach, a to na najwyższym światowym poziomie zaprezentuje w Krakowie Hiszpan Dani Andrada - niezmordowany eksplorator, autor niezliczonej ilości ekstremalnych dróg, w tym dwóch 9b - Ali Hulk Extension SD i Delincuente Natural Extension (obie w jaskini Ali Baba w Rodellarze).

Dani Andrana

Dani Andrana. Fot. Pete O'Donovan

Tradycyjnie na KFG pojawią się stałe punkty programu, w tym przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmowy i Konkurs Polskiego Filmu Górskiego. Na ekranie zobaczymy najlepsze obrazy z całego świata, a polskie produkcje zawalczą o Grand Prix KFG 2011.

Nie zabraknie również spotkań z wybitnymi osobowościami polskiego wspinania, odbędą się liczne pokazy i prelekcje o najdalszych zakątkach świata, zobaczymy doskonałe zdjęcia na wystawach fotografii górskiej.

Krakowski Festiwal Górski od lat mocno angażuje się w edukację górską – także w tym roku będą miały miejsce prowadzone przez specjalistów warsztaty i szkolenia z bezpiecznego poruszania się po górach.

Gorącą atmosferę festiwalu podgrzeją do czerwoności emocjonujące Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Podczas festiwalu odbędzie się również kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej z licznymi promocjami i konkursami dla uczestników.

Podsumowując: KFG to prawdziwe święto gór, którego nie można przegapić!

Organizatorzy: wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Uniwersytet Ekonomiczny i magazyn Góry.
Partnerzy: KW Kraków