Log in
    

Nowa francuska droga na Augusta

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

augusta od północy

Czterech uczetników Groupe Militaire de Haute Montagne, Sebastien Bohin, Sebastien Ratel, Sebastien Moatti i Emmanuel Pellissier wspięli się nową linią w masywie St Elias na Augusta (4289 m).

Francuzi wspięli się na Augusta (4289 m) w Masywie St. Elias na Granicy Alaski i Kanady. Zespołowi udało się ukończyć wspinaczkę dopiero przy czwartym podejściu.
Po 15 kilometrowej wędrówce po lodowcu, założyli Base Camp, u podnóża kruchego skalnego żebra. Base Camp był osłonięty przed większością lawin spadających z flanki, niestety był potencjalnie narażony na lawiny kamienne. Dlatego też wspinacze spali w kaskach!

augusta2

Augusta od północy

Wyruszyli o północy i szybko zdobywali wysokość, pomimo kiepskich skalnych warunków. Do tego musieli szybko napierać, zanim słońce sprawiło by, że wspinaczka stałaby się zbyt niebezpieczna. Po 10 godzinach wspinaczki, już po głównych trudnościach (na wysokości 3400 metrów), czwórka francuzów była zmuszona do zatrzymania się i zrobienia biwaku, w miejscu gdzie zaczyna się wyższa część północnego żebra.
Kolejne 900 metrów do wierzchołka udało im się pokonać w 3 godziny.Pierwsza część drogi do biwaku (w kiepskiej skale i głębokim śniegu), została wyceniona na alpejskie TD, a finałowe 900 metrów na AD.
Podczas zejścia nie mieli żadnych przygód.

augusta od północy

Augusta od północy (fot. Paul Knott)

Augusta została po raz pierwszy zdobyta w 1952 roku przez Amerykańską ekspedycję pod dowództwem Peta Schoeninga, przez Północną Grań. Góra została nazwana na cześć żony Israela Russela, który był geologiem który próbował wspiąć się dwa razy na Mt. Saint Elias w 1890 i 1891 roku.

Drugie wejście na Augusta przez Północną Grań odbyło się dopiero w 1987 roku, kiedy udało się to Amerykanom Carleson, Foweraker, Marshall i Serl.
Amerykanie Mark Bebie i Bill Pilling zrobili trzecie wejście w 1990 roku prze długą południową grań i strawersowali górę, schodząc północną granią.
Źródło: www.thebmc.co.uk