Log in
    

Garść ciekawych górskich przejść

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ostatnimi czasy miało miejsce kilka ciekawych przejść górskich o których warto wspomnieć :)

Nowa droga w Chinach

Amerykanin Dave Anderson i Taiwanese Szu-ting Yi dokonali pierwszego wejścia na dziewiczy 5970 metrowy wierzchołek Kemailong w zachodnim Syczuanie w Chinach. Panowie na szczycie stanęli 1 października po pokonaniu południowej grani, następnie zeszli wschodnią ścianą. Cała akcja zajęła im 18 godzin. 1000 metrowa droga Joining Hands wyceniona została na V 5.10 M5.

Kemailong z zaznaczoną linią wejścia. Fot. Dave Anderson

Beyond Good and Evil (ED3, 600 m)

Beyond Good and Evil, kluczowe wyciągi nie są widoczne na zdjęciu. Fot. Matt Helliker

Brytyjcycy Matt Helliker i Andy Perkins zapisali na swoje konto przejście drogi Beyond Good and Evil na północnej ścianie Pélerins w rejonie Chamonix. Udało im się wykorzystać doskonałe warunki panujące w Alpach. Ostatni raz warunki na drodze Beyond Good and Evil wytworzyły się 5 lat temu.

Matt Helliker w cruxie na 11 wyciągu. Fot. Tim Blakemore

Beyond Good and Evil została wytyczona w 1992 roku przez duet Mark Twight i Andy Parkin. Marko Prezelj i Steve Koch uklasycznili ją. Helliker i Perkins całą drogę pokonali klasycznie.

Dodatkowo Matt Helliker razem z Jonem Bracey pokonali równiż Północny Kuluar Dru

Kamet

Francuska wyprawa dokonała mocnego przejścia w stylu alpejskim na Kamet (7756 m) w Indiach.

Kamet z zazanczoną linią drogi Spicy Game. Fot. Dider Jourdain

Sébastien Bohin, Didier Jourdan, Sébastien Moatti i Sébastien Rate pokonali dziewiczą południowo-zachodnią ścianę. Cała akcja zajęła im 6 dni. Dodatkowo pozostali Francuzi z ekipy postanowili zdobyć zachodnią grań, lecz musieli sie wycofać.

Ostatecznie drogę południowo-zachodnią ścianą nazwali Spicy Game i wycenili na ED1.

Kamet został po raz pierwszy zdobyty w 1931 roku przez Brytyjczyków pod kierownictwem Franka Smythe'a. Wtedy był to najwyższy zdobyty przez człowieka szczyt.

W 1983 Indyjska armia próbowała zdobyć zachodnią ścianę, lecz musiała się wycofać z wysokości 7000 metrów. Dwa lata później już francusko-indyjska wyprawa wojskowa wyprowadziła na szczyt 13 osób, po założeniu 4000 metrów poręczówek (aczkolwiek miejscami trudności były VI UIAA i stoki lodowe o nachyleniu 75°)

W 2008 Japończycy Kazuya Hiraide i Kei Taniguchi przeszli południowo-wschodnią ścianę w stylu alpejskim napotykając trudności do M5+ i AI5+. Za to przejście otrzymali nagrodę złotego czekana. Taniguchi była pierwszą kobietą, która otrzymała to wyróżnienie.

Źrodło: climbing.com, ukclimbing.com, climbmagazine.com