Log in
    

Hansjörg Auer i Much Mayr na Alasce

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

17 maja 2015 roku Hansjörg Auer i Much Mayr dokonali pierwszego wejścia na dziewiczy Mt. Reaper. Nowa droga na północnej ścianie została nazwana Sugar Man (M7, 85°, A1, 750m).

mount reaper alaska sugar man

Wspinanie na Sugar Man. Fot. arch. Hansjörg Auer

Austriacy zwrócili uwagę na nienazwany i dziewiczy szczyt na lodowcu Pitchfork pomiędzy Mt. Citadel i Mt. Berserker. 11 maja przybyli na lodowiec z Anchorage i po rekonensansie zdecydowali się na atak na północną ścianę. Wystartowali o 4 rano, o 13.30 byli na szczycie i po bardzo szybkim zejściu o 16tej w bazie. Po jego zdobyciu szczyt nazwali Mt. Reaper.

mt reaper alaska sugar man

Linia Sugar Man. Fot. arch. Hansjörg Auer

Jak pisze Auer: "Mieliśmy głównie niestabilną pogodę, co jest typowe dla tego rejonu. Według prognoz miał być tylko jeden dzień ładnej pogody. Temperatura była jednak wyższa niż myśleliśmy, więc wydawało się, że przejście tej ściany może być problematyczne. Zdecydowaliśmy się na atak w niezbyt idealnej pogodzie. Wspinaliśmy się na lekko, co pozwoliło nam całą akcję zamknąć w 12 godzinach od bazy do bazy.
Podczas wspiania mieliśmy silny wiatr i sporo pyłówek. Do tego sporo spionowanego terenu ze słabą protekcją. W cruxie nie było mowy o locie. Niektóre stanowiska składały się z czekanów wbitych w plastry lodu na granicie. W sumie mieliśmy trochę szczęścia".

Źródło: planetmountain.com