Log in
    

Wieści spod Makalu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Artur Hajzer, Adam Bielecki i Tomasz Wolfart po udanym wejściu na szczyt Makalu, zeszli do obozu 3 gdzie z uwagi na wyczerpanie zdecydowali się na wezwanie śmigłowca. Później po dojściu do siebie podjęli decyzję o schodzeniu do kolejnego obozu. W kierunku polskich wspinaczy idzie też Kacper Tekieli i Adam Ciućka. Więcej przeczytacie poniżej.

4 Października

"Adam Bielecki próbował wyjść obozu II (6500 m) i zanieść ratunkowe butle z tlenem do góry. Był jednak zbyt wyczerpany i zszedł do bazy wysuniętej (5600 m), z której wyruszyli do góry na pomoc Kacper Tekieli i Adma Ciućka.
Ostatni komunikat informuje, że Artur Hajzer dotarł już do obozu II (6500 m), natomiast Wolfart i Stańczak schodzą z wysokości 7000 m. Z bazy wysuniętej naprzeciw wspinają się też nepalscy ratownicy. Niosą butle z tlenem.
Natomiast w obozie II znajduje się tlen i worek Gamowa – przenośna komora ciśnieniowa pomocna w ratowaniu z choroby wysokościowej."

2 października

Po udanym ataku na szczyt Makalu himalaiści zeszli do obozu 4. Wczoraj rozpoczęli schodzenie w kierunku obozu 3. Z uwagi na wyczerpanie polscy wspinacze zdecydowali o wezwaniu śmigłowca. Jednocześnie z bazy, w kierunku himalaistów wyszło kilku Szerpów i wspinaczy z innych wypraw z dodatkowym tlenem. Pomogą oni naszym himalaistom zejść niżej skąd zostaną zabrani helikopterem.

29 września członkowie Wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu zdobyli Makalu (8463 m.). Na piątą co do wysokości górę świata weszli: Artur Hajzer, Adam Bielecki i Tomasz Wolfart.

Wyprawa unifikacyjna PZA rozpoczęła akcję górską na początku września. Szczyt Makalu zdobywała drogą pierwszych zdobywców, nazwaną na ich cześć drogą Francuzów.

Mak alu

Makalu

Później 2 października

"All ok. Schodzimy pomału. Dziś na Makalu La 7200 m" – brzmi informacja przekazana przed dziś przez Artura Hajzera – kierownika polskiej wyprawy na Makalu.

Z uwagi na złe warunki pogodowe, wezwany na pomoc helikopter nie może dotrzeć do bazy. Piloci oczekują na poprawę pogody i z samego rana podejmą ponownie próbę wylądowania w bazie pod Makalu.

3 października

Wyczerpani atakiem na szczyt Artur Hajzer i Tomasz Wolfart dotarli do obozu III na Przełęczy Makalu La (7 200 m.) gdzie wraz z Maciejem Stańczakiem (nie atakował szczytu) oczekują na pomoc. Trzeci z himalaistów schodzących ze szczytu – Adam Bielecki znajduje się już w bazie.

W kierunku himalaistów ruszyła z bazy 5 osoba grupa Szerpów z dodatkowym tlenem. Dziś wieczorem do polskich wspinaczy ma dotrzeć zespół w składzie Kacper Tekieli i Adam Ciućka.

Jednocześnie, w ramach akcji ratunkowej, przygotowywana jest druga grupa ratowników, w skład której wejść mają zaaklimatyzowani i doświadczeni himalaiści. Apel w tej sprawie zamieścił na swoich stronach portal explorersweb.

Akcją ratunkową z Polski koordynuje Robert Szymczak email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyprawa odbywa się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-201. Wspierają ją: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i marka Hi Mountain.

Później tego samego dnia

Znajdujący się na Przełęczy Makalu La Artur Hajzer, Tomasz Wolfart i Maciej Stańczak rozpoczęli samodzielne schodzenie w dół. Najprawdopodobniej, w godzinach wieczornych, spotkają się grupą Szerpów, którzy ruszyli z bazy z dodatkowym tlenem. W kierunku polskich wspinaczy idzie też Kacper Tekieli i Adam Ciućka.

Organizowana przez portal explorersweb akcja ratunkowa została wstrzymana.

Wyprawa odbywa się w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. Wspierają ją: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i marka Hi Mountain.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl