Log in
    

25. lecie śmierci Tadeusza Piotrowskiego

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tablica upamiętniającą 25. lecie śmierci Tadeusza Piotrowskiego znalazła się pod K2.

Tablica wykonana z inicjatywy Alpinistycznego Klubu Eksploracyjnego, wg projektu artysty Adama Wieczorka, czekała ponad 20 lat na sprzyjający moment, aby znaleźć się w tym właśnie miejscu. Dzięki możliwości wzięcia udziału w Kobiecej Wyprawie "Sosbun 2011" udało się zrealizować wreszcie to przedsięwzięcie.

Tablica upamiętniająca 25.lecie śmierci Tadeusza Piotrowskiego

Tablica upamiętniająca 25.lecie śmierci Tadeusza Piotrowskiego

Tablicę pod kopiec Gilkey'a transportował porter wyprawy Rasul i montował ją razem z przewodnikiem Hassanem. Akcja była możliwa dzięki chęciom i inicjatywie Joanny Nowosadzkiej i Danuty Przybylskiej. Niestety, zbyt mało czasu - ww. wymieniona czwórka miała tylko jeden dzień na dotarcie, montaż i powrót do obozu usytuowanego na Concordii - przy silnym wietrze i niskiej temperaturze, nie pozwoliły zamontować jej za pomocą spitownicy.

Sosbun Spires

South Sosbun Glacier - widok na Sosbun Spires

Obłożona i umocowana kamieniami tablica czeka teraz na dokończenie montażu przez uczestników kolejnej polskiej wyprawy w ten rejon.

Danuta Piotrowska

Tadeusz Piotrowski (ur. 1940 - zm. 1986) - polski taternik, alpinista i himalaista, a także autor książek o tematyce wspinaczkowej. 8 lipca 1986 roku wraz z Jerzym Kukuczką zdobył K2 nową drogą - tzw. południową ścianą. Od tej pory będzie nosiła nazwę Drogi Piotrowskiego (do tej pory nie powtórzonej). Zginął podczas zejścia drogą klasyczną, po dwóch biwakach w ścianie bez wody i pożywienia, na wysokości około 7900 m n.p.m.