Log in
    

Zimowe plany wypraw w Karakorum! W tym Polska Zimowa wyprawa Broad Peak/K-2!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

simone moro i denis urubkoPakistan szykuje się na bardzo emocjonujący sezon zimowy w histori. W Karakorum będzie działać parę wypraw. Duet Simone Moro i Denis Urubko będą próbowali zdobyć Gasherbrum II, A wyprawa Polska kierowana przez Artura Hajzera będzie działać na Broad Peak.

 

gerfried
Gerfried Göschl on K2 last year. (fot. arch. Gerfried Gösch)

W 2011 w roku Gerfried Göschl, Alex Chicon oraz Louis Rousseau planują zrobić trzy nowe drogi w Pakistanie w tym jedną zimową na Gasherbrum I. Poza Gerfriedem, Louisem i Alexem na G1.

Włoch Simone Moro zdobył wcześniej w zimie 2005 Shisha Pangma, wraz z Piotrem Morawskim. Zdobyte tam doświadczenie zaprocentowało na wyprawie w 2009 roku, gdy wraz z Denisem Urubko weszli na Makalu w zimie. Kazachsko-Włoski zespół będzie działać po 21 grudnia pod G2. Postanowili zaatakować górę w stylu alpejskim (jak sam Simon podkreśla, będą potrzebowali dużo szczęścia).

simone moro i denis urubko
Denis Urubko i Simone Moro (fot. arch. Simone Moro)

Tymczasem pod Broad Peak będzie działać Polska wyprawa w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy. Kierowana przez Artura Hajzera.

Poniżej zamieszczamy plan wyprawy ze strony polskihimalaizmzimowy.pl
"Celem wyprawy byłoby pierwsze wejście zimowe na Broad Peak w stylu tradycyjnym – oblężniczym. Sprawdzenie, dalsza selekcja talentów i przygotowywanie do dalszej realizacji przez polskich himalaistów programu o którym mowa - „polski himalaizm zimowy 2010 – 2014”. Zdobywanie aklimatyzacji odbywałoby się w trakcie poręczowania drogi i zakładania na niej obozów w linii późniejszego ataku na szczyt. K-2 byłby atakowany w sytuacji szczególnie korzystnej pogodowo w lekkim stylu alpejskim. K-2 stanowiłby cel rezerwowy wyprawy w sytuacji szczególnie szczęśliwego splotu okoliczności. Celem podstawowym wyprawy byłby Broad Peak."

Wyprawa zacznie działać na początku grudnia. 8 osób zgranych ze sobą dzięki letniej wyprawie na Nanga Parbat, plus Don Bowie.

nanga-parbat-uczestnicy
Polska wyprawa pod Nanga Parbat

Jakie warunki będą w Karakorum?

"Wszystkie niezdobyte zimą ośmiotysięczniki położone są na terenie Pakistanu – w Karakorum i w Himalajach Zachodnich, a tu warunki są o wiele bardziej surowe niż w Himalajach Nepalu czy w Tybecie. Średnia temperatura w Pakistanie jest o 10 st. C niższa (średnio – 35 st. C), a wiatr wieje mocniej o 40 km/h (czyli średnio 140 km/h).
Prześledziłem dziesiątki wykresów pogodowych dla 8000 m z zimy 2008/09 pod Broad Peakiem, Gasherbrumem I i Gasherbrumem II. Podczas kierowanej przeze mnie wtedy wyprawy nauczyliśmy się, że prognozy te się sprawdzają i na 90 proc. są wiarygodne. Siła wiatru to średnio ok. 140 km/h, a sięga i 180 km/h. Z wykresów wynika, że zdarzają się kilkugodzinne okna wiatrowe o sile wiatru zbliżonej do 60 km/h, które dają szansę na atak. Np. 27 lutego 2009 r. takie okno powstało ok. godz. 12 w południe i trwało do północy (jednak zimą chodzenie nocą jest niemożliwe). To oznacza, że z obozu szturmowego (kilkaset metrów różnicy poziomów) trzeba wejść, a raczej WBIEC na szczyt i wrócić w ciągu sześciu godzin! Inaczej – śmierć (temperatura na termometrze: -35 st. C, odczuwalna: (-70 st. C). Warto wspomnieć, że średnio letni atak na ośmiotysięcznik trwa 16-20 godzin. Dla przykładu – Denis Urubko latem wbiega z Azau na Elbrus w 4 godziny (3400 m przewyższenia). I do takiego BIEGU POD GÓRĘ ZIMĄ na ponad 8000 m, trzeba się przygotować!"


Trzeba być nie tylko dobrym wspinaczem, ale doskonałym biegaczem! Stwierdza Artur Hajzer

W latach 80-tych Polacy zdobyli 7 ośmiotysięczników zimą, nie na darmo nazwano ich Lodowymi Wojownikami. Monopol na zimowe wejścia został przełamany dopiero w 2005 roku, kiedy to Simone Moro i Piotr Pustelnik weszli na Shisha Pangma pierwszy raz w zimie. Simone Moro wrócił zimą 2008/09 w Himalaje, gdzie wraz z Denisem Urubko wspięli się na Makalu. Do dzisiaj z 14 ośmiotysięczników zostało zdobytych 9. Pozostałe 5 leży w Karakorum.

Simone Moro (41 lat), odbył około 40 ekspedycji w Himalaje, w przeciągu ostatnich 17 lat. Najważniejsze jego osiągnięca to Pierwsze wejście zimowe na Shisha Pangma, oraz Makalu. Trawers Everestu z południa na północ, pierwsze wejście na Beka Brakai Xhhok (6940m) ostatniego lata, w stylu alpejskim, non-stop 43  godziny. Mnóstwo nowych lini i szybkich wspinaczek.

Denis Urubko. zdobył Koronę Himalajów. Zrobił kilka nowych dróg na Manaslu, Broad Peak. W 2007 roku wszedł na K2 od północnej strony.Do tego mnóstwo wspinaczek na główne szczyty w Himalajach i Centralnej Azji.

Gaszerbrum I

Gaszerbrum I, Hidden Peak lub K5 – jest najwyższym z grupy siedmiu Gaszerbrumów, gór leżących w paśmie Karakorum. Jest drugim co do wysokości szczytem Karakorum, po K2. W pierwszej klasyfikacji Karakorum określany był jako K5. Z wierzchołka odchodzi kilka grani, z których do najważniejszych wspinaczkowo należą grań północna, biegnąca ku Przełęczy Gaszerbrum i dalej skręcająca na zachód w kierunku Gaszerbruma II, oraz grań południowo-wschodnia, ku Urdok Peak (7300 m n.p.m.). Przez szczyt przebiega główna grań Karakorum, dzieląc masyw na dwie flanki: północno-wschodnią i południowo-zachodnią. Strona północno-wschodnia jest słabo poznana ze względu na trudny dostęp.

Broad Peak

Broad Peak (Falchan Kangri) – 12. pod względem wysokości góra na świecie (8051 m n.p.m.), zlokalizowana na granicy Chin i Pakistanu. W pierwszej klasyfikacji Karakorum dostała nazwę K3. Zbudowana jest z prekambryjskich gnejsów i granitów.
Ten potężny masyw wznosi się na południowy wschód od K2. Oba szczyty oddalone są od siebie zaledwie o 9 km i leżą po przeciwległych stronach lodowca Goldwin Austen. Ze względu na rozłożystość masywu, Martin Conway w 1892 nazwał go – Szeroki Szczyt (ang. Broad Peak). Ardito Desio jako pierwszy wprowadził nazwę Falchan Kangri – co w języku balti oznacza także – Szeroki Szczyt. W Karakorum  wyrugowano większość angielskich nazw szczytów zastępując je miejscowymi i dlatego należy przypuszczać, że z biegiem czasu będzie używana tylko jedna nazwa dla dwunastego szczytu świata – Falchan Kangri. Góra posiada kilka wierzchołków: Broad Peak główny o wysokości 8051 m, tzw. przedwierzchołek Rocky Summit 8028 m, Broad Peak Central 8011 m, Broad Peak North 7490 m, Kharut Kangri 6942 m.

Żródło: explorersweb.com, polskihimalaizmzimowy.pl