Log in
    

Nowa trudna droga na Lobuje Wschodniej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Amerykanie Joel Kauffman i Jarad Vilhauer wspięli się i wytyczyli spektakularną linię na południowo-zachodniej ścianie Lobuje East 6119m w Nepalskich himalajach Khumbu.
Dwójka Amerykanów wytyczyła tę piękną linię po wstępnej aklimatyzacji na szczycie Cho La. Lobuje Eastjest jednym z trudniejszych szczytów trekingowych w Nepalskich Himalajach. Wielu ludzi wspina się na ten szczyt, gdyż oferuje rożne trudności techniczne. Szczególnie zachodnia ściana oferuje trudne drogi, które przeszły tylko dwa zespoły. Sporo jest lodowych dróg na wschodniej ścianie. Po przejściu lodowca Vilhauer poprowadził 300m drogi skalnej o pochyleniu 50-60 st. Potem droga przechodzi we wspinaczkę lodowo-mixtową o trudnościach WI 5+.  Dwie i pół godziny później i 27 godzin od wyjścia z obozu weszli na wypłaszczenie gdzie odpoczęli a następnie zaatakowali szczyt. Weszli na  niego o 4.30 rano czasu lokalnego. Zeszli ze szczytu normalną trekingową drogą. Swoją nową drogę nazwali Night Terror VI WI 5+ AI 4 M7 85°.
W 1991 Amerykanie  Eric Brand i Pemba Norbu wspieli się Zachodnim Pilarem drogi na Północno-Zachodni Szczyt o trudnościach (VI 5.10 A3; fixed ropes used),
źródło: thebmc.co.uk