Log in
    

Tatry: Znowu lawinowa trójka

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przedstawiamy Wam kolejne wieści z górskich szlaków i warunki jakie w nich panują. Przed planowanym wyjściem w góry proponujemy zapoznać się z wiadomościami.

Ratownicy TOPR ponownie ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W Tatrach i na Podhalu śniegu przybywa z każdą godziną. Według prognoz meteorologów, sypać ma przynajmniej do niedzieli. W Tatrach pokrywa śniegu już przekracza metr. W ciągu najbiższych dni może spaśc 30 cm białego puchu. Wieje porywisty wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

alt

Na razie lepiej w ogóle nie wybierać się w wyższe partie Tatr. Nawet niektóre szlaki dochodzące do schronisk nie są przetarte.

alt

Co do rejonu Babiej Góry to warunki i zagrożenie jest podobne. Zwiększone zagrożenie lawinowe w miejscach z odłożonym przez wiejące na grani silne wiatry śniegiem. W tych miejscach do 50-60 cm przewianego i zsiadłego śniegu z opadów trwających od ubiegłego czwartku (wszystkie wystawy), dodatkowo ok. 30 cm śniegu świeżego i przewianego z dzisiejszych i wczorajszych opadów opadów. Poszczególne warstwy zgromadzone na twardej szreni. Miejscami odłożenia się śniegu są zagłębienia terenowe (żleby, jary, kociołki) oraz miejsca pod grzbietem oraz pod przełamaniami terenu, szczególnie na zboczach o wystawie północnej i północno-wschodniej. Ze względu na zmienność kierunków wiejącego wiatru, zwiększonej depozycji śniegu można się spodziewać również na stokach o wystawach południowych, dotyczy to również mniejszych form terenowych na północnych zboczach masywu. W pokrywie kilka warstw śniegu słabo związanych ze sobą.Duża lokalna zmienność pokrywy śnieżnej. Pokrywa śnieżna o grubości od kilkunastu do ok 70 -120 cm, w miejscu pomiarowym 115cm (opad za 24h - 22cm, Markowe Szczawiny, 1200m n.p.m.). Śnieg świeży i przewiany odłożony na starym, twardym śniegu. Miejscami śnieg stabilizowany przez nieprzykrytą roślinność. Temperatura -10°C, opad śniegu, wiatr silny zachodni i północno-zachodni(Markowe Szczawiny godz. 8:00).

alt

W BIeszczadach panuje II stopień zagrożenia lawinowego. Zwiększone zagrożenie lawinowe w miejscach gdzie jest odkładany śnieg przez wiejący silny wiatr. Na stokach zawietrznych przewiany śnieg odłożony w kilku warstwach, warstwy śniegu przewianego słabo związane ze sobą .Poszczególne warstwy zgromadzone na twardej szreni i lodoszreni. Miejsca zwiększonego gromadzenia śniegu to zagłębienia terenowe, oraz miejsca poniżej grzbietu i za przełamaniami terenu. Warunki sprzyjają tworzeniu lawin deskowych. Śnieg z ostatniego opadu - 10 cm (Ustrzyki Górne). W górnych partiach średnia pokrywa śnieżna wynosi ok. 90-100 cm, na granicy lasu do 150 cm. Temperatura -9°C (1200 m n.p.m.), wiatr zachodni do 15 m/s. Na wysokości 700 m n.p.m. temperatura -4°C, pokrywa śniegu 37 cm.

Źródło: topr.pl, 24tp.pl, beskidy.gopr.pl, gopr.bieszczady.pl