Log in
    

DRYTOOLING POGODA od 4-8.03.2011

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

altJak co tydzień przedstawiamy pogodę i warunki w polskich Tatrach i nie tylko na najbliższy weekend od 5 do 8 marca 2011r.

W Tatrach panuje I stopień zagrożenia lawinowego. Po tygodniu pięknej pogody szlaki sa zalodzone. Śniegu jest niewiele więc szlaki są śliskie. Dlatego radzimy w wyższe partie brać raki i czekany. A w niższych partiach uważać na zalodzenia.. Pogoda w Tatrach ma sie zmienić w niedzielę 6 marca. W rejonie Rysów pogoda ma być bezchmurna począwszy od dziś nocy aż do soboty. W niedziele niebo się zachmurzy i może padać śnieg. Na wysokości 1500m wiatr słaby dochodzący do 10km/h, 15 km/h. W niedzielę rano zacznie wiać z prędkością ok 20-25km/h. W poniedziałek w nocy pogoda się znowu polepszy i będzie słonecznie i prawie bezwietrznie. Temperatura oscylować będzie między -2 a -4 zaś odczuwalna dojdzie do -6 do soboty. W niedzielę gdy zacznie wiać temperatura spadnie od -11,do -13 a temperatura odczuwalna spadnie do  -22. Na wysokości 2500 temperatura będzie ok. -4 zaś odczuwalna -4 do -14. Wiatr w dzień między 5 a 15 km/h do soboty popołudnia. Potem zacznie wiać mocniej ok 25km/h a soboty wieczór ok. 50km/h. Wtedy temperatura spadnie do -20st. a odczuwalna przekroczy granicę  -30  a nawet -35. Tak będzie aż do wtorku. Potem wszystko zacznie sie normować. We środę powieje z prędkością ok. 20 km/h.  W rejonie Świniccy będzie bardzo podobnie lecz na wys. 1500 bezchmurne niebo się pojawi dopiero we wtorek, temperatura sięgnie -8 w sobotę w nocy. Gdy powieje mocniej do 25km/h spadnie do ok. -15. Odczuwalna to -20. Na wys. 2300 będzie wiało troszkę lżej niż na rysach do 40 km/h a temp. odczuwalna dojdzie do -32 stopni. Od poniedziałku będzie znowu piękna pogoda ale wiatr nadal mocny. Od wtorku wszystko się ustabilizuje.

W rejonie Babiej Góry na wys. 1000m npm do soboty przed południem pogoda bezchmurna. Potem pojawia się chmury, a w niedziele może lekko posypać śniegiem. Wtedy też będzie wiało z prędkością ok. 20km/h. Temperatura od 1 do -7. W niedzielę w nocy od -9 do -11 zaś odczuwalna najniższa to -16. Od wtorku cieplej. Na wysokości 1700m npm. wiatr od soboty wieczór będzie wiał  z prędkością 30-40 km/h potem zmaleje do 10, 15 km/h. Temperatura od -3 st. C do soboty po południu ,potem -14 do -16.  Podczas mocnych wiatrów odczuwalna może spaść do -27 st. W poniedziałek w nocy  wiatr ucichnie.

W Bieszczadach będzie piękna pogoda i bezchmurna do soboty wieczór. Temperatury na szczycie Tarnicy sięgną od -2 do -4 a odczuwalna w ok -13. Od niedzieli wiatr będzie wiał do 45 km/h i temperatury będą sięgać -13 st. W niedziele może lekko posypać śniegiem.  Od wtorku znowu piękna pogoda i lekki wiatr. Temperatura odczuwalna z niedzieli na poniedziałek może spaść do -24st.

W Gorcach pogoda będzie się przedstawiała bardzo podobnie. Do soboty rana będzie ładnie z temperaturami ok. -2 st i wiatrem do 15 km/h. Potem pogoda się zacznie psuć, w niedzielę może padać śnieg. Wiatr wzrośnie do 40 km/h w niedzielę po południu. Temperatury mogą sięgnąć wówczas do -14 st. zaś odczuwalne do -23. Od wtorku poprawa pogody.

Jak pokazują prognozy pogoda nie będzie nas juz tak rozpieszczać jak w zeszły weekend. Przewidywane są lekkie opady śniegu. Warunki szczególnie w Tatrach są trudne, i przy zmiennej pogodzie i silnym wietrze mogą bardzo utrudniać wędrowanie po naszych pięknych górach.

Paweł Szlachta

Źródło: mountain-forecast.com