Log in
    

Best of ExplorersWeb 2012 dla zimowego wejścia na Gasherbrum I

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jeden z bardziej prestiżowych portalów wspinaczkowych - ExplorersWeb ogłosił 31 grudnia, że zwycięzcami Best of ExplorersWeb 2012 zostały dwie zimowe wyprawy - Polska i międzynarodowa (pod kierownictwem Gefrieda Goshla).

Widok na kopułę szczytową GI z obozu III. Fot. Agnieszka Bielecka

Przypomnijmy, że 9 marca 2012 roku na szczycie Gasherbruma I stanął zespół w składzie: Adam Bielecki i Janusz Gołąb. Było to pierwsze zimowe wejście (patrz news). W międzyczasie do szczytu zbliżał się trzyosobowy zespół Gefrieda Goshla. Niestety nie dotarli na szczyt i zginęli podczas zejścia.

„Nagroda za rok 2012 wędruje do obu zespołów, każdy z nich na swój sposób wykazał się odwagą i podążał za marzeniami” – uzasadniła swój werdykt redakcja.

ExplorersWeb.com jest jednym z najważniejszych światowych portali w dziedzinie ekstremalnych przygód i eksploracji gór wysokich, oceanów, biegunów i przestrzeni kosmicznej.

Polacy wyprzedzili:

Felixa Baumgartnera (pierwszy skok z przestrzni kosmicznej), 

Sandy Allan i Ricka Allena - zdobywców Grani Mazeno na Nanga Parbat, (Patrz news)

Aleksa Gamme który doszedł do bieguna południowego i z powrotem do wybrzeża, bez wsparcia w postaci zwierząt, silników, śladów, wsparcia powietrznego. Wszystko na własnych nogach.

Christiana Bodegrena - 280 dni eksploracji kajakiem Ameryki Południowej i z północy na południe

Erdena Eruca - który okrążył kulę ziemską siłą własnych mięśni

Więcej o nagrodzie