Log in
    

Ueli Steck przeżywcował Ginat Route w 2:08 h

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ueli Steck przeżywcował 19 stycznia Ginat Route (ED: V M4+, 85 stopni, 1000m), na północnej ścianie Les Droites. Droga padła w czasie 2 godzin i 8 minut, co jest nowym rekordem. Poprzedni rekordzista Christopher Profit przeszedł tą drogę w 2:30 h.


Steck na Ginat Route

Steck wbija się w mikstową część drogi (fot: Jonathan Griffith)

 

Czas 2:08 h niekoniecznie jest rekordem na tej drodze, ponieważ wiele razy była solowana. Aczkolwiek najszybsze oficjalny przejście to 2:30 h Christophera Profita.

Steck na Ginat Route

Steck na Ginat Route (ED: V M4+ 85 degrees, 1000m) (fot: Jonathan Griffith)

Fotograf Jonathan Griffith stwierdził że Steck przeszedł drogę dla zabawy, bez zamiaru bicia rekordu. Steck wcześniej nie wspinał się w górach od 2 miesięcy i nawet nie był zaaklimatyzowany. Do tego na drodze były słabe warunki śniegowe, więc potencjalnie rekord ten można by pobić. Pod koniec drogi Steck musiał wybrać trudniejszy wariant, ze względu na cienki lód pod koniec drogi.

Steck kończy Ginat Route

Steck na przełęczy kończącej Ginat Route (fot: Jonathan Griffith)


Ostatniego roku Steck wspiął się na Gasherbruma II i Makalu. "Prawie" Onstajt na Golden Gate (5.13b) na El Capie. Wcześniej padła północna ściana Eigeru najtrudniejszą klasyczną drogą Pacienca (8a, 23 wyciągi, 900 metrów). Do tego 2 rekordy przejścia północnej ściany w 2007, 2008. I wiele innych mocnych przejść.

W 2010 Steck nie planuje żadnych wielkich ekspedycji w Himalaje. Za to skoncentruje się projektach w Alpach, oraz tripie do Yosemite. Za to w 2011 wróci w Himalaje.
Trzymamy Kciuki:)


Źródło : Alpinist