Log in
    

Konserwacja obuwia trekkingowego

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prawdziwa pasja, jaką stać się mogą górskie wędrówki pozwala odkrywać nowe trasy i zdobywać szczyty, nie zapominając jednocześnie o komforcie i bezpieczeństwie. Kluczową kwestią jest więc najpierw wybór odpowiedniego obuwia trekkingowego, a następnie właściwa jego konserwacja, pozwalająca ruszać w każdą trasę z poczuciem maksymalnej pewności. Porady dotyczące wyboru odpowiednich butów trekkingowych można znaleźć w poradniku na asport.pl a dobrej jakości sprzęt kupić online, na przykład na Zalando.pl. W poniższym artykule prezentujemy przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji zakupionego sprzętu.

Podejście w Tatrach. Fot. Anita Słowicka

Jak pielęgnować buty trekkingowe?

Buty do górskich wędrówek wpływają bezpośrednio nie tylko na możliwość realizowania planów, ale także ich bezpieczeństwo. Suche, chronione przed wodą oraz wiatrem, stabilne stopy, to właściwa droga na sam szczyt. By buty trekkingowe służyły nam efektywnie i długo, należy objąć je szczególną opieką, traktować w sposób wyjątkowy i specjalistycznie pielęgnować.

O czym nie można zapomnieć?

Impregnat - wodoodporne buty to nie wszystko, niewłaściwa konserwacja lub jej brak sprawią, że obuwie straci zupełnie swoje właściwości, a więc przestanie chronić stopy i szybko ulegnie zniszczeniu.

Wietrzenie i suszenie - nie tylko po każdej górskiej eskapadzie, ale także w trakcie jej trwania, buty trekkingowe należy wysuszyć i przewietrzyć. Ważne jest, by nie robić tego intensywnie, a pozwolić na swobodę i dać obuwiu odpowiednio dużo czasu. Unikać należy suszenia bezpośrednio przy lub na kaloryferze czy innym źródle ciepła.

Woskowanie - pozwala utrzymać buty w doskonałym stanie i zakonserwować je tak, by niestraszne były im zmienne warunki pogodowe. By woskowanie było skuteczne, należy wykonywać je regularnie, także przed pierwszym użyciem obuwia, zwracając przy tym szczególną uwagę na zaopatrzenie woskiem szwów oraz nałożenie jego odpowiedniej grubości. Zbyt gruba warstwa odbierze butom optymalną przepuszczalność powietrza, co nie pozwoli skórze stóp oddychać.

Czyszczenie i konserwacja butów trekkingowych.

Buty trekkingowe czyści się delikatnie i bez pośpiechu, bowiem może on doprowadzić do zniszczenia. Usuwając z obuwia wkładkę i sznurówkę, wierzchnią część buta czyścimy miękką szczotką lub wilgotną gąbką. Optymalnym rozwiązaniem jest używanie wyłącznie czystej, letniej wody, bez dodatkowych środków czyszczących. Pranie i moczenie w wodzie z dodatkiem detergentów jest kategorycznie niewskazane, bowiem pozbawia funkcjonalności, prowadzi do uszkodzeń, zniekształceń lub pęknięć. Warto pamiętać o konserwacji nie tylko tych butów, które niejeden raz zaprowadziły nas na sam szczyt, ale także o nowych parach.

Pielęgnując obuwie trekkingowe zaczynamy od dokładnego czyszczenia, następnie dajemy butom czas, by wyschły i przewietrzyły się. Warto wtedy wypełnić je gazetami, za sprawą których buty w szybszym tempie oddadzą wilgoć. Kolejnym etapem jest impregnowanie, stosowane ściśle według zaleceń producenta preparatu. Właściwie, a więc skutecznie zaimpregnowane obuwie, na długo zachowa wodoszczelność. Jeśli buty wykonane zostały ze skóry licowej, czyścimy je w sposób nadzwyczaj delikatny, zaś po impregnowaniu - woskujemy i polerujemy. Obuwia welurowego, zamszowego czy wykonanego z nubuku nie poddajemy woskowaniu, pielęgnujemy natomiast impregnatami i środkami przeznaczonymi wyłącznie dla takich materiałów.

Zadbane buty trekkingowe to pełnia satysfakcji.

Niezależnie od rodzaju czy zastosowanych technologii, buty trekkingowe muszą być odpowiednio konserwowane. Paradoksalnie, buty przeznaczone do trudnych, nawet bardzo ciężkich tras, na których sprawdzają się doskonale, wymagają subtelności i łagodności w kwestii czyszczenia i pielęgnacji. Troszcząc się o swoje buty po każdej wyprawie i przed następną, zapewniamy sobie bezpieczeństwo bez urazów, kontuzji, wypadków czy innych problemów oraz długi czas satysfakcjonującej eksploatacji.