Log in
    

Art.Comp XT - rakobuty

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 

Ouray Ice Festival, który odbył się w styczniu tego roku, jest coroczną imprezą organizowaną przez społeczności wspinaczy lodowych. Wydarzenie odbywa się w Ouray Ice Park (spektakularny wąwóz niedaleko miejscowości Ouray, w stanie Kolorado, który został przystosowany do uprawiania wspinaczki lodowej).

Skąd wziął się pomysł na festiwal? Wszystko zaczęło się w 1974 roku, kiedy Jeff Lowe i Mike Weiss po raz pierwszy weszli na szczyt znajdujących się w wąwozie zamarzniętych iglic wodnych. Przerażeni pracownicy firmy wydobywczej, która była właścicielem ziemi, przywołali ich sygnałami syreny i przegonili z lodospadów. Wkrótce potem firma energetyczna zbankrutowała, a miasto Ouray, wraz z Lowe, zorganizowało pierwszy w historii festiwal Ouray Ice w 1996 roku. Od tego czasu najbardziej utalentowani wspinacze lodowi na świecie przyjeżdżają do Ouray Colorado, by pochwalić się swoimi umiejętnościami, i rzucić sobie wyzwanie.

Przez trzy dni i trzy noce Ouray był Mekką wspinaczki lodowej: wspinacze, zarówno nowicjusze, jak i profesjonaliści, przybyli z całego świata, by wspólnie obchodzić święto sportu, który do kilku lat przeżywa bardzo dynamiczny rozwój i wzrost zainteresowania.

Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą sprzętu wspinaczkowego wiodących producentów, a także zobaczyć zmagania najlepszych lodowych
i mikstowych wspinaczy, którzy w zawodach rywalizowali o główną nagrodę festiwalu.

Organizatorzy zapewnili też ponad 100 interaktywnych i edukacyjnych stoisk, które gwarantowały możliwość zwiększenia wiedzy zarówno wspinaczom dopiero zaczynającym przygodę ze wspinaczką w zimie, jak i prawdziwym lodowym wojownikom.

Program Festiwalu obejmował także wiele atrakcji wieczornych i nocnych: czołowi wspinacze przedstawiali prezentacje dotyczące swoich osiągnięć a świetny nastrój stworzyła muzyka - nie obyło się też bez imprezy tanecznej i aukcji najnowszych modeli sprzętu wspinaczkowego i outdoorowego.

23 edycja tej niesamowitej imprezy cieszyła się największą jak dotąd frekwencją. Kanadyjski alpinista Nathan Kutcher wygrał konkurencję mieszaną zdobywając tym samym swój drugi tytuł na festiwalu (pierwszy w 2012 roku). Ryan Vachon ukończył zawody na drugim miejscu, a Angelika Rainer zajęła miejsce trzecie. Zawody prędkości wygrał Liam Foster zdobywając złoty medal, Marcus Garcia srebro i Sam Elias brąz. Na szczycie drogi, na zwycięzców każdej kategorii, zgodnie z tradycją czekał shot tequili.

asolo-art-comp-xt.jpg

Zawody szybkości odbyły się w butach włoskiej marki Asolo, model COMP XT PETZL (przeznaczony do wspinaczki lodowej, mikstowej oraz doskonały na zawody, z innowacyjną regulacją raków w różnych pozycjach, umożliwiającą dowolne dostrajanie przez użytkownika)Asolo było jednym z głównych sponsorów obejmujących patronat nad tegoroczną edycją festiwalu lodowych wojowników.