Log in
    

Janusz Gołąb - wspinacz uniwersalny

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Janusz Gołąb wspina się od 1986 roku. Członek legendarnego tzw. "Wunder team", który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Były to między innym zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Nie brakowało ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii "Pepsi na Max". Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Janusz Gołąb jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy; odznaczony został Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Należy do Klub Wysokogórski Gliwice.

9 marca 2012 roku wszedł z Adamem Bieleckim na szczyt Gasherbruma I. Było to pierwsze zimowe wejście na ten szczyt! Patrz news. 31 sierpnia 2014 zdobył K2. Rok później zdobywa również Broad Peak zimą (pierwsze wejście zimowe).

fJ. Gołąb w Tatrach

Janusz Gołąb. Fot. arch. Jacek Fluder

Data i miejsce urodzenia: 1967 rok, 16 listopada

Biografia

Nikt nie dodał jeszcze biografi tej osoby. Możesz być pierwszy. Zamieść biografię w komentarzu na dole

Dokonania górskie

Alpy

 • 1992, 24 II-3 III - Petit Dru (Masyw Mont Blanc). Zimowe wejście direttissimą francuską na zachodniej ścianie. Zespół: Janusz Gołąb, Ryszard Hołodniak i Bogdan Samborski.
 • 1993, III 7-10 - Grandes Jorasses, Pointe Croz (Masyw Mont Blanc) - pierwsze wejście zimowe (drugie w ogóle) drogą Manitua na północnej ścianie. Zespół: Jacek Fluder, Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch i Bogdan Samborski
 • 1993, VIII 30 - Grandes Jorasses, Pointe Walker (Masyw Mont Blanc). Drugie wejście drogą Extreme Dream na północnej ścianie. Zespół: Jacek Fluder i Janusz Gołąb.
 • Eiger
 • 2003, II 18-23 - Petit Dru (Masyw Mont Blanc). Częściowo nowa droga Home Speed Home na zachodniej ścianie. Zespół: Janusz Gołąb, Stanisław Piecuch i Grzegorz Skorek.

Himalaje

 • 1999 - Nowa droga na ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Przejście trwało 14 dni. Zespół: Jacek Fluder, Janusz Gołąb i Stanisław Piecuch.
 • 2012, 9 marca - Pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum I. Zespół: Adam Bielecki, Janusz Gołąb. Patrz news.
 • 2013, 5 marca - Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak. Zespół: Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek i Tomasz Kowalski. Patrz news.
 • 2014, 31 sierpnia - K2. Zespół: Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan (z ataku szczytowego wycofali się Artur Małek i Piotr Michalski). Patrz news.

Inne

 • Zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii

Wiesz o przejściach danej osoby? Podziel się swoją wiedzą z nami. Dodaj przejście na dole w komentarzu!

Wyprawy

Ciekawostki

 • "Być może najważniejszym w historii polskiej działalności na północnej ścianie Grandes Jorasses jest właśnie pierwsze zimowe przejście Manitui przez zespół Janusz Gołąb, Jacek Fluder, Stanisław Piecuch, Bogdan Samborski. I chociaż że nie była to nowa droga, to ze wszystkich polskich osiągnięć na Grandes Jorasses właśnie to przejście zostało najlepiej dostrzeżone i najwyżej ocenione przez wspinaczkowy świat. Wówczas była to najwyżej wyceniana droga na ścianie – prawdopodobnie (obok No Siesty) jedna z dwóch najtrudniejszych w tym czasie. Ostatecznie przejście zajęło 4 dni i obyło się bez niefortunnych przygód. W swym lakonicznym, jak na klasę przejścia, raporcie Janusz Gołąb tak podsumował wspinaczkę: „Co jeszcze mogę powiedzieć o drodze? Hakówka łatwiejsza, niż się spodziewaliśmy i niż zapowiadał opis Sveticica. Tylko wyjście za krawędź okapu okazało się trudne. Bez ‘skyhooków’ trzeba by osadzać nity. Po Sveticicu pozostało niewiele śladów. Monolit ma 200 metrów szerokości. Dopiero w jego górnej części znaleźliśmy źle wbity nit i parę haków. Na drodze są problemy z wycofami”6. Po prostu czysty profesjonalizm." Janusz Gołąb (fragment z artykułu o Grandes Jorasses na goryonline.com).
 • 25 kwietnia 2015 roku Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich i promowanie imienia Polski w świecie Prezydent Bronisław Komoroski odznaczył Janusza Gołębia.

Janusz Gołąb odbiera order od Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Fot. naszkasprowy.pl

Znasz ciekawostki o tej osobie? Podziel się z nami nimi ;)

Cytaty

Dorzuć cytaty tej osoby w komentarzach ;)

Zdjęcia

J. Gołąb

Podrzuć linki do zdjęć tej osoby, a z chęcią zamieścimy

Filmy

Nie ma jeszcze filmów o tej osobie. Możesz dorzucić linki w komentarzach, a zamieścimy!