Log in
    

Królowa Helena (55 m, WI5+R) - FILM

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

6 lutego Maciek Ciesielski wraz z Kasią Okuszko, Janem Wierzejskim, Marcinem Kinem wytyczyli Królową Helenę w - wydawałoby się - najbardziej wyeksplorowanej lodowo dolinie Białej Wody. Zapraszamy do obejrzenia filmu z przejścia ( na samym dole strony).

Maciek Ciesielski na Królowej Helenie. Fot. Marcin Kin / marcinkin.pl

Należy dodać, że lód nie jest dla leszczy. Pierwszy wyciąg oferuje delikatne wspinanie w lodzie, z asekuracją ze skały. Drugi ukryty wyciąg to już przyjemne wspinanie w łatwym lodzie. Kilka dni później lodospad powtórzył zespół Przemek Cholewa i Jan Kuczera, łącząc dwa wyciągi w jeden 55 metrowy.

Źródło: blog Maćka Ciesielskiego

Wycena: cytując Maćka ;)

"od jakiegoś czasu najbliższy jest mi sposób wycenia lodów jaki głosi Matthias Scherer – zresztą zapraszam do lektury wywiadu jaki z nim przeprowadziłem, a jaki będzie opublikowany w najbliższych Górach. Wycena 1 mówi, że dany lód jestem w stanie przejść, wycena 2 oznacza, że tego lodospadu nie jestem w stanie pokonać:-) "

Zagrożenia obiektywne: zdarzały się zsuwy śniegu na podejściu pod Kaskady, więc uważajcie gdy jest duże zagrożenie

Nachylenie: ?

Długość / liczba wyciągów: 2 (lub jeden 55 metrów)

Czas przejścia: ?

Wysokość podstawy n.p.m.: ?

Lokalizacja: Dolina Białej Wody / 100 metrów na prawo od Kaskad

Namiary GPS: ?

Wystawa: W?

Czas podejścia: 1h

Uroda: Sam oceń, jeśli przeszłeś (gwiazdki na górze)

Pierwsze przejście:  2013, 6 luty - Zespół: Kasia Okuszko, Jasiek Wierzejski, Marcin Kin i Maciek Ciesielski

Dojście

Z parkingu na Łysej Polanie, do Kaskad, następnie 100 metrów w prawo. Czas około godziny.

Opis

Nikt jesze nie dodał opisu. Możesz być pierwszy!

Zejście

Sprzęt

Historia zdobywania

Relacja Maćka Ciesielskiego z pierwszego przejścia

Niestety, tak czasem w Zakopanym jest, że nie ma z kim iść się wspiąć. Na szczęście środowe wyjście uratowała małżonka która zdecydowała się odpuścić tego dnia narty i pójść ze mną pomarznąć do Białej Wody – miejsca gdzie ostatnio spędzam najwięcej chyba czasu:-).

Celem staje się wyczekiwana przeze mnie od kilku lat, właściwie cztery lata temu ją po raz pierwszy zobaczyłem, lodowa linia znajdująca się około 100 metrów na prawo od kaskad.

Z dołu nie wygląda ona zbyt wymagająco, ale chodziło głównie o to, że jest to całkowicie nowa lodowa linia w teoretycznie wyeksplorowanej lodowo  Białej Wodzie.

Okazuję się, że pierwszy, widoczny z ziemi wyciąg jest troszkę wymagający, zwłaszcza jeśli chodzi o asekuracje która nie jest najlepsza. Właściwie jest to dziwne wspinanie, bo wspinamy się cały czas po lodzie – płytkim i kruchym, ale jednak po lodzie, a asekurujemy się głównie ze skały.  Drugi wyciąg jest już zdecydowanie łatwiejszy i można go opisać jako taki klasy Mrazka – nie widać go z ziemi. Po każdym z wyciągów zostawiliśmy na kosówce po czerwonej pętli.

Jeszcze raz Maciek na Królowej Helenie. Fot. Marcin Kin / marcinkin.pl

Czyli podsumowując:

Królowa Helena, około 55-60 metrów wspinania, asekuracja wymagająco/ryzykowana. Pierwsze przejście 6 luty 2013. Kasia Okuszko, Jasiek Wierzejski, Marcin Kin i Maciek Ciesielski. Wycena: od jakiegoś czasu najbliższy jest mi sposób wyceniania lodów jaki głosi Matthias Scherer – zresztą zapraszam do lektury wywiadu jaki z nim przeprowadziłem, a jaki będzie opublikowany w najbliższych Górach. Wycena 1 mówi, że dany lód jestem w stanie przejść, wycena 2 oznacza, że tego lodospadu nie jestem w stanie pokonać:-)

Kilka dni później Przemek Cholewa wraz z Jankiem Kuczerą dokonali powtórzenia naszej Królowej  Heleny i zrobili to na jeden długi wyciąg(mieli trochę podsypany start, ale i tak wyszło im około 55 metrów wspinania nie więcej). Oboje doszliśmy do wniosku – Memek również robił Alicję w tym roku, że Helena, a właściwie jej pierwszy wyciąg, jest najpoważniejszym(czy to również oznacza najtrudniejszym  - tego sam nie wiem), lodospadem z tych które dane nam było w Białej Wodzie robić. Ale jej specyfika – wspinanie po lodzie, asekuracja głownie ze skały, sprawia że trudno ją tradycyjnie lodowo wycenić.(czyli jednak moja wycena 1:-) ) Pewnie dużo będzie również zależało od warunków.

Źródło: blog Maćka Ciesielskiego

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tym lodospadzie? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tym lodospadzie? Podziel się nimi

Topo

Schemat Królowej Heleny. Fot. Marcin Kin, topo: Jan Wierzejski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tym lodospadzie? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!