Log in
    

Zamarła Turnia / Prawy Heinrich VII-

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Prawy Heinrich VII- to jedna z ładniejszych dróg na Zamarłej Turni. Jest coś na rzeczy, a kluczowy wyciąg zachwyca swoją śmiałością. Gdyby okazał się za trudny, to zawsze można iść na niedaleką Drogę Klasyczną. Wszystkie drogi na Zamarłej są w miarę krótkie, więc jesteście wstanie zrobić w ciągu dnia 2-3 drogi, jeśli jesteście w miarę sprawnym zespołem.

Mikołaj Lelito na kluczowym wyciągu Prawego Heinricha na Zamarłej Turni

Mikołaj Lelito na kluczowym wyciągu Prawego Heinricha. Fot. Damian Granowski

Wycena: VII-

Długość:  130 metrów (4-5 wyciągów)

Czas przejścia: 3 godziny

Lokalizacja:  Zamarła Turnia

Uroda: Sam oceń, jeśli przeszedłeś

Wystawa: S

Charakter: płyty / zacięcia / przewieszki

Zagrożenia obiektywne: Kruki, które potrafią "obrobić", pozostawione pod ścianą, plecaki z jedzenia... ;)

Pierwsze przejście: 1970

Pierwsze przejście klasyczne: 1979

Pierwsze przejście zimowe: 1972

Dojście

Podchodzimy z schroniska w Dolinie Pięciu Stawów do Dolinki Pustej. Stamtąd żółtym szlakiem w stronę Koziej Przełęczy. Pod ścianą odbijamy ścieżką w lewo. Ok. 1,5 godziny.

Opis

Pierwszy wyciąg startuje na prawo od małej przewieszki. Po 20 metrach zakładasz stanowisko (2 spity) pod małym okapikiem.

My korzystaliśmy jeszcze z pierwszego wydania Mastertopo Grześka Głazka, gdzie przebieg drogi biegł przez wyraźną przewieszkę, z rysą pośrodku. Na obecnym topo jest to oznaczone jako wariant za V+ ze znakiem zapytania. Rzeczywiście wycena wydaje się być odpowiednia, aczkolwiek niebanalne V+ z nieoczywistą asekuracją na podejściu pod okap.

prawy heinrich wariant mikolaj lelito

Mikołaj na wspomnianym wyżej wariancie. Fot. Damian Granowski

Drugi wyciąg (który nie robiliśmy, więc opis będzie tylko teoretyczny) idzie lekko w lewo do góry. Pokonujemy małą przewieszkę (spit przelotowy). Stanowisko jest wspólne z Drogą Klasyczną (jeden spit).

Trzeci wyciąg jest kluczowy (VII-). Pokonujemy delikatnie przewieszony filar, po linii najmniejszego oporu. Najpierw podejście ok (V) pod skośną załupę (z jasną skałą). Nią do góry (sporo haków), do miejsca z „ząbkiem”. Tutaj mamy spit i kluczowe miejsce. Po przejściu mamy jeszcze delikatne zacięcie i spit po prawej, którego za nic nie mogłem dostać (sic!). W końcu poszedłem w lewo, asekurując się z haków. Przewijacie się na filarek i do góry kilka metrów do pięknego stanowiska z łańcucha.

prawy heinrich dg na kluczowym wyciagu

Wspinanie na kluczowym wyciągu. Fot. Mikołaj Lelito

Czwarty wyciąg - VI+ według Mastertopo i VII- według topo Artura Paszczaka, które jest w tym opracowaniu. Przychylam się bardziej ku wycenie z Mastertopo. Startujemy trawersem w prawo i pokonujemy pionowe zacięcie (spit i haki). Wychodzimy na kancik i tam możemy założyć stanowisko.

Piąty wyciąg (IV) idzie ładną skałą na lewo od lekko rzęchowatego terenu. Tutaj znowu moje przypuszczenia, ponieważ oczywiście nie popatrzyłem do topo i poszedłem „jak puszcza” ww. rzęchem (końcowe wyciągi Kantu Pietscha). Dochodzimy do dużej trawiastej półki, gdzie jest stanowisko z dwóch spitów (wspólne z Drogą Klasyczną).

Łatwym terenem na wierzchołek.  

Zejście

Najbardziej optymalnie zjazdy Prawymi Wrześniakami. Ew. jak z Zamarłej Turni.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Uważajcie na kruki. Potrafią otworzyć zamki w plecakach, pozostawionych pod ścianą i wyżreć całe jedzenie. Są dość silne, aby wyciągnąć plecak spod kamienia, więc najlepiej włożyć gdzieś pod kamień i obsypać kamieniami (sic!).

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Topo zamarłej Turni

Prawa strona południowej ściany Zamarłej Turni - schemat topo. Fot. Grzegorz Głazek,opracowanie: Artur Paszczak. Źródło:  wspinanie.pl

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!