Log in
    

Zamarła Turnia / Prze Puklina VIII, nowa droga na Zamarłej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prze Puklina VIII to nowa droga na Zamarłej Turni, którą w tym sezonie otworzył zespół: Michał Brożyna, Paweł Tarnawski, Piotr Sztaba. Wyciągi do VIII i długość 165 metrów sprawiają, że Prze Puklina będzie zapewne jedną z trudniejszych propozycji Zamarłej.

prze puklina loty zamarla turnia

Jest lotnie. Fot. Jan Masny / www.janmasnyphotography.com

Wycena: VIII

Długość:  165 m / 5 wyciągów

Czas przejścia: 3-4 godziny

Lokalizacja:  Zamarła Turnia

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: NE

Okres do wspinania: wiosna, lato, jesień

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście (RP): Michał Brożyna, Paweł Tarnawski, Piotr Sztaba

Pierwsze przejście zimowe: -

Dojście

Patrz opis tutaj: Zamarła Turnia.

Opis

Pomysł na drogę biegnącą pomiędzy Pietchem a Jargiłą na Zamarłej Turni pojawił się ponad 12 lat temu. Razem z Piotrkiem Hodurem planowaliśmy przejście od dołu, zakładając  dotarcie w strefę przewieszoną a może nawet ponad nią hakowo. Po drodze napotkaliśmy tylko jednego starego haka z pętlą (tuż nad odbiciem Pietscha w lewo), który wyglądał bardziej na zapychowy niż z jakiejkolwiek próby.

prze puklina zamarla turnia

Fot. Jan Masny / www.janmasnyphotography.com

Generalnie pierwsza część ściany rokowała na bardzo ładną wspinaczkę, za to góra im byliśmy bliżej tym bardziej straszyła. Po dotarciu do strefy przewieszonej, okazało się że ilość wiszącego badziewia pachnie kalectwem i wymaga po prostu odgruzowania i gruntownego wyczyszczenia.  Nam zależało na przygotowaniu drogi litej i w miarę możliwości bezpiecznej, dlatego plan został odłożony na dwa kolejne lata. W tym czasie zrzuciliśmy zalegające wanty i wampiry, oczyściliśmy ścianę z porostów oraz przygotowaliśmy wstępnie asekurację ( w czym kluczowy udział miał Marcin Dudek, za co należą mu się duże podziękowania).

Kolejne lata to wykruszające się towarzystwo wspinaczkowe, zawirowania w życiu nizinnym… a projekt powoli pokrywał się kurzem …i nowymi porostami. O jego istnieniu co jakiś czas przypominał mi Sztabka, który motywował jak potrafił  ?. W końcu Piotrek razem z Mischą zaoferowali pomoc w domknięciu projektu (pomiędzy pracami nad „Pasją” na Młynarczyku), dzięki czemu powstał team docelowy i nowe światełko w tunelu.

Sztabka mieszkający ostatnio prawie na stałe w górach, dopieszczał w wolnej chwili szczotką każdy chwyt i klameczkę, zdając również na bieżąco relacje z warunków pogodowych. W końcu planowany wyjazd przesuwany od początku maja aż do 22 lipca :-) pozwolił otworzyć projekt od dołu klasycznie - równo po 12 latach od pierwszego pomysłu.

Teraz kilka słów na temat samej drogi. Biegnie w przeważającej większości dziewiczym terenem (jeżeli nie w całości), oferując wspinanie w litym i pięknym granicie. Drugi VII-kowy wyciąg, to wspinanie po cudownym kancie płyty oraz w zanikającej rysie z niebanalnym wyjściem do stanowiska. Trzeci, kluczowy wyciąg oferuje mohutne sięgnięcia, co może niższych łojantów kosztować pobolewaniem żyłki w pachwinie :-). Kluczowy jest flejk (przerysa) w którym mistrzowie klinowania odnajdą być może miejsce restowe ??? Nam się nie udało :-D.

prze puklina kluczowy wyciag zamarla turnia

Kluczowy wyciąg. Fot. Jan Masny / www.janmasnyphotography.com

Droga (Poza wyciągiem kluczowym w strefie przewieszonej) jest wyposażona w asekurację mieszaną. Czyli w miejscach gdzie było to możliwe są haki (lub możliwość asekuracji z kości/friendów)  Tak gdzie była lita płyta umieściliśmy kilka spitów dla wzmocnienia asekuracji  ( w sumie 8 na kluczowym wyciągu i 5 na płycie z zanikającą rysą + stanowiska).

Myślę że „Prze Puklina” będzie doskonałą propozycją dla wspinaczy szukających tatrzańskiej przygody z pazurem, ale bez obawy o swoje życie. Zapraszamy do wspinania, przesyłania uwag co do wyceny a zwłaszcza do pierwszego przejścia OS.

Z taternickim Paweł Tarnawski

Zejście

Patrz: Zamarła Turnia

Sprzęt

Droga (Poza wyciągiem kluczowym w strefie przewieszonej) jest wyposażona w asekurację mieszaną. Czyli w miejscach gdzie było to możliwe są haki (lub możliwość asekuracji z kości/friendów)  Tak gdzie była lita płyta umieściliśmy kilka spitów dla wzmocnienia asekuracji  ( w sumie 8 na kluczowym wyciągu i 5 na płycie z zanikającą rysą + stanowiska).

Sprzęt: Lina min. 2x55m, 12 expresów, komplet kości, friendy (0,5-3)

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

prze puklina zamarla turnia.resized

Topo drogi (po kliknięciu przeniesie was do większego zdjęcia). Opr. Paweł Tarnawski

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)