Log in
    

Młynarczyk / Pasja VIII, nowa droga

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 10 lipca 2015 zespół w składzie Piotr “Sztabowy” Sztaba oraz Michał „Mischa” Brożyna poprowadzili nową drogę na Młynarczyku - powstała linia to Pasja (350m, VIII). Na drodze osadzone zostało 13 przelotów na czterech wyciągach (9 przelotów zamontowaliśmy ze zjazdu, a 4 prowadząc od dołu). Pomysł na tę linię zrodził się w trakcie długich i wyczerpujących prac reekpierskich  prowadzonych przez nas na Młynarczyku na drogach Szewska Pasja i VO2max.

pasja 3 wyciag VII Mischa

3 wyciąg Pasji (VII+). W akcji Michał Brożyna. Fot. Piotr Sztaba

Wycena: VIII

Długość:  350 m / 11 wyciągów

Czas przejścia: ?

Lokalizacja:  Biała Woda / Młynarczyk

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: ?

Charakter: ?

Okres do wspinania: lato

Zagrożenia obiektywne: ?

Pierwsze przejście: 2015, 10 lipca - Michał Brożyna, Piotr Sztaba

Pierwsze przejście zimowe: -

Dojście

Opis

Drodze poświęciliśmy 7 wyjazdów rozłożonych na 3 lata ? - taki masywny nakład czasu i prac są prostą funkcją jej piękna i magii Młynarczyka. Poza tym bardzo często na drodze stawały nam obiektywne trudności: alkohol, kobiety, upał, deszcze, ogólna słabość zespołu oraz za krótka lina:)

8 wyciag vi czerwone zaciecie

Czerwone zacięcie (VI+) na ósmym wyciągu. Fot. Piotr Sztaba

Podczas prac reekiperskich dzięki wsparciu akcji „Tatry bez młotka” oczyściliśmy ww. drogi, wymieniona została na nich asekuracja (1:1 - wszystkie jaskiniowe spity zostały zastąpione wklejanymi ringami montowanymi na kleju).  Przy pracach pomogli nam Łukasz „Zetor” Depta, , Kuba Jaworski, Mariusz Kopacki, Tomek „Pęcherz” Lewandowski – Dzięki Chłopaki!!!

Michał Brożyna i Piotr Sztaba

Michał Brożyna i Piotr Sztaba. Fot. Michał Brożyna

Trudności na wyciągach układają się w następująco: S1: VII- (45m), S2: IV+ (50m), S3: VII+ (35m), S4: VII+ (30m), S5: V+ (25m), S6: VI+ (25m), S7: VII- (35m), S8: VI+ (30m), S9: VIII (40m),  S10: VII (40m) – przy czym mając linę 60m można połączyć wyciągi L4 i L5.

Jak widać Pasja oferuje szczyt tatrzańskich możliwości z przed około 35 lat i jest prostowaniem śmiałego pomysły taternickiego tj. Szewskiej Pasji (Pankiewicz/Wolf 1975 VI A3, pierwsze przejście klasyczne Korczak/Sztaba 1994), jednak warto pamiętać o tym, że pokonanie kluczowych trudności nie gwarantuje wejścia na szczyt -  o czym często dowodzi chaotycznie pozostawiany przez zespoły sprzęt na „łatwiejszych” wyciągach. Nie mamy wątpliwości, że Pasja jest ambitną górska wspinaczką śmiało prowadzącą po tatrzańskich perciach. Mimo swoich nie wygórowanych trudności technicznych wymaga zaangażowania i górskiego doświadczenia, które szczególnie przydaje się podczas zjazdów tą linią.

pasja 3 wyciag sztabowy

3 wyciąg. Fot. arch. MIchał Brożyna

Do przejścia drogi wystarczy posiadanie liny 2x50m, zestaw mechaników (BD 0.3 – 3.0: jak zawsze w górach warto mieć ze sobą ze cztery mikrofriendy, mechanik 3.0 nie jest obligatoryjny, ale przydaje się na trzech wyciągach, więc warto go ze sobą zabrać) i kości (1-10).

Zejście

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Pasja
 
Foto topo Pasji. Arch. MIchał Brożyna

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)