Log in
    

Najpopularniejsze wpisy 2016 roku :)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nowy rok to czas pewnych podsumowań. Jedno już było, przy okazji którego sprawdziłem sobie statystyki najbardziej poczytnych artykułów w 2016 roku (opublikowanych również w tym roku). Wrzucając je tutaj mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest to jakieś "nabijanie klików" (za którym nie przepadam), z drugiej mogą to być dla Was ciekawe artykuły.

Różne mogą być przesłanki "poczytności". Z jednej fajny temat, z drugiej trochę szczęścia do lajków na fejsie. Z tego co widzę to warto do nich zajrzeć. Oceńcie sami :). Poniżej linki i kilka słów wprowadzających.

Rodzaje lin wspinaczkowych + historia i parametry techniczne

Lina wspinaczkowa jest swoistą „nicią życia” wspinacza. Linia jednak linie nierówna, możemy podzielić je głównie ze względu na przeznaczenie. Poniżej znajdziecie krótką historię, omówienie i ważniejsze parametry lin wspinaczkowych. Artykuł w sam raz dla początkujących, ale postarałem się, aby znalazło się parę ciekawostek dla bardziej doświadczonych wspinaczy.

Jak zacząć samodzielne wspinanie w Tatrach?

W tym roku miałem prelekcję w Klubie Wysokogórskim Kraków, pt. „Jak zacząć wspinać się zimą w Tatrach“. Zainteresowanie było spore, więc postanowiłem wrzucić na stronę małą infografikę z taką, według mnie, sensowną „ścieżką rozwoju górskiego“ do taternictwa czy wspinaczki wysokogórskiej.

Jakie są rodzaje wspinania?

Wspinanie to nie tylko wspinaczka sportowa z liną i ekspresami. Rodzajów tej aktywności jest tak wiele, że większość osób podczas swojej kariery spróbuje zaledwie kilku z nich. Zauważyłem, że sporo początkujących wspinaczy nie orientuje się w możliwościach, jakie przed nimi stoją. Jako że wiele rodzajów wspinaczki zazębia się, postanowiłem zrobić małą rozpiskę, która ma na celu...

olga-kosek-wspinanie-lodowe-zahradky.jpg

Olga Kosek podczas wspinaczki na Zahradkach. Fot. Damian Granowski

Cubryna / Zetka II

Zetka II na Turni Zwornikowej to ciekawa – długa – droga dla początkujących taterników zimowych. Pozwala pokonać całą ścianę masywu Cubryny (775 metrów deniwelacji), w większości łażąc po śniegu lub wspinając się w trawkach. Latem raczej szkoda na nią czasu. Za to zimą staje się piękną wycieczką lub dużym wyzwaniem (w zależności od naszych umiejętności).

Gerlach / Droga Kurczaba VI-

Droga Kurczaba (słow. Polska Cesta) VI - na zachodniej ścianie Gerlacha to ciekawa, piękna, względnie łatwa droga na szczyt Gerlacha. Asekuracja na drodze dobra, skała lita, aczkolwiek mało haków. Droga kończy się na Gerlachowej Strażnicy skąd mamy jeszcze 200 metrów łatwej graniówki, czyli łącznie około 500 metrów terenu.

droga-kurczaba-gran.jpg

Po wyjściu na grań kończącą Drogę Kurczaba. Fot. Damian Granowski

Jaki woreczek na magnezję? Od prostych do gadżeciarskich + kilka patentów

Woreczek na magnezję służy głównie do przenoszenie magnezji, której używamy podczas wspinania do "osuszania" dłoni. Na rynku znajdziecie kilkaset  ich modeli w różnych kolorach. Początkujący wspinacze mogą zastanawiać się czy w ogóle trzeba na coś zwrócić uwagę, oprócz wrażeń estetycznych? Jeśli wygląd będzie dla ciebie najważniejszy, to zacznij od końca ;).

Galeria Gankowa / Droga Orłowskiego VI-

Droga Orłowskiego VI- uważana jest za czołowe osiągnięcie taternictwa przedwojennego. Piękne klasyczne wspinanie, logiczne pokonanie 300 metrowego urwiska Galerii Gankowej, droga otwartą ścianą, skrajnie trudna. "Klasyk klasyków" - trzeba zrobić! Niestety trafić z warunkami jest ciężko. Idealnie celować w drugą połowę lata lub jesień. Koniecznie gdy jest parę dni lampy wcześniej.

Krótka historia czekana - od klasycznego po dziabkę wspinaczkową

Czekan ma długą i bogatą tradycję. Jest jednym z najbardziej wyrazistych symboli alpinizmu i jako taki zasługuje na szerszą historię. Dla niejednego wspinacza zimowego  dziabka jest niczym miecz dla rycerza. Zapraszam do lektury :-)

czekan zaklady bytom

Na krakowskiej AWF można znaleźć takie "perełki". Fot. Damian Granowski

Jaki wybrać śpiwór na camping, w góry, na wyprawę - latem i zimą?

Nocowanie pod namiotem w śpiworze to marzenie niejednego dzieciaka. Niektórym to zostaje i chcą później działać na łonie przyrody. Aby taki górski nocleg pod namiotem (lub bez niego) był przyjemny, potrzebujemy dobrego śpiwora. Na rynku znajdziecie setki modeli i nierzadko będzie to jeden z najtrudniejszych wyborów jeśli chodzi o sprzęt biwakowy.

Lonża nigdy z dyneemy!

Włoskie laboratorium Centro Studi Materiale e Tecniche przeprowadziło w 2013 roku badania lonży z dyneemy, pętli nylonowych i liny. Ich wyniki przedstawiono w formie filmu i warto zapoznać się z nimi.

Co zrobiłeś ZIMĄ na Kazalnicy ?!

Często zauważam, że osoby początkujące (i nie tylko) mają problem z określeniem klasy czy stylu przejścia. Zachwycają się dobrze wypromowanym przejściem, które w rzeczywistości jest takie sobie. A problem tkwi w tym, że w dobie facebooka i innych mediów można pozornie wylansować się na nie wiadomo kogo, a sporo mniej zorientowanych w temacie osób nawet nie zauważy różnicy.


Jeśli poszukujesz innych ciekawych artykułów to zajrzyj tutaj "pierwszy raz na drytooling.com.pl" znajdziesz tam kilka wskazówek, co warto przeczytać na stronie :-). Polecam również zapisać się na newsletter (będziesz dostawał na niego powiadomienia o nowych, wartościowych artykułach. Spamu... nie będzie. Zapraszam również na fb.