Log in
    

Zestaw standardowy sprzętu wspinaczkowego na TRADY

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Swego czasu zrobiłem ciekawe opracowanie: "Zestaw standardowy do wspinaczki w Tatrach". Warto go przeczytać i wrócić do tego artykułu :).

Autor podczas próby na Kankanie, Góra Birów. Fot. Joanna Klimas

Właściwie powyższy letni zestaw tatrzański powinien nam wystarczyć na większość dróg skałkowych na własnej asekuracji, z małym ale.

W Sokolikach i Rudawach ten zestawik będzie się bardzo dobrze sprawdzał (dodałbym jeszcze ekwiwalent Cama #3), chyba że droga wymaga niestandardowego zestawu asekuracyjnego (np. duże Camy). W przewodnikach M. Kajcy, przy każdej takiej drodze mamy stosowne oznaczenie.

Na Jurze sytuacja przedstawia się nieco inaczej, ponieważ wapień, ze względu na swoją niejednorodną strukturę jest trudniejszy do asekuracji, niż granit. Dlatego często friendy nie siadają tak dobrze, jak kości, tricamy, heksy. Początkującym polecam wspinanie się tylko na kościach pasywnych (kości, heksy, tricamy).

Jest też sporo uch skalnych, na których możemy założyć pętlę. Jeśli ucho jest w miarę solidne, to mamy właściwie punkt o wytrzymałości ringa.

Dodatkowo, nie musimy całego tego szpeju targać kilometrami, więc możemy wziąć więcej (np. dublować friendy).

Jadąc na skałki jurajskie możemy zabrać taki komfortowy secik, który na miejscu będziemy modyfikować w miarę potrzeb.

lina: pojedyncza 60 metrów
kości:  Set kości + ew. 2-4 Tricamy (czasem siadają tam, gdzie nic nie siada :-) )
friendy: 4-6
- Friendy do rozmiaru Cama #3. (Tutaj raczej warto zainwestować w takie marki jak BD lub DMM).

Heksy: 2-4

Świetne ma DMM, Camp. W sumie można często kupić heksy na allegro (set 10 starych (ale dobrych) heksów za około 150 zł!).

Osobiście mam Campa #11, którego traktuje jako talizman (dostałem na urodziny :-) ). Tam gdzie widzę, że siądzie to biorę koniecznie.

ekspresy: W zależności od długości drogi. Na ok. 30 metrową VI na własnej wziąłbym 10-14 (większość zwykłych ekspresów + kilka górskich)
taśmy:
- 4x 60 - 120 cm (dynema, lub zwykła. Warto aby w zestawie były cienkie taśmy)

- 2 repiki (5-6 mm. Opcjonalnie cieńki z kevlaru)

Jebadełko

Oczywiście ten zestaw sporo kosztuje. Co może być problemem dla osób które studiują/zaczynają się wspinać. Dlatego weźcie pod uwagę, że jest sporo dróg w miarę łatwych, nie za długich na których ilość sprzętu jest zdecydowanie mniejsza.

Polecam podpytać się bardziej doświadczonych. Sam też znam parę dróg pod Krakowem, gdzie można się fajnie powspinać na własnej z małą ilością sprzętu.

Sam sporo dróg przeszedłem na zestawienie: set kości, 4 friendy, pętle. Aczkolwiek wtedy możecie nieco psychę poćwiczyć.

A zestaw: set kości, heksów i pętle + ew. 4 friendy powinien wystarczyć Wam na 90% dróg do VI.1 na Jurze.

Damian Granowski