Log in
    

Bird of Prey duetu Arnold-Lama

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dani Arnold i David Lama wytyczyliw masywie Moose's Tooth (Alaska) nową linię Bird of Prey (6a, M7+, 90°, A2, 1500 m) na wschodniej ścianie. Wszystko to w 48 godzinnym ataku.

David Lama podczas wspinaczki na Bird of Prey. Fot. Dani Arnold

Moose's Tooth znajdują się w odległości 15 mil na południowy-wschód od masywu Denali. Tutaj ponad 30 lat temu Jim Bridwell i Mugs Stump wytyczyli w stylu alpejskim,  imponującą linię The Dance of the Woo-Li Masters.

Pierwszego dnia - przy mrozie około -20 stopni - napotkali lód do 90 stopni i techniczny mikstowy teren. Asekuracja pozostawiała wiele do życzenia. Namiot rozbili na małej półce śnieżnej. O świcie drugiego dniazaatakowali szczyt na lekko mając w plecakach kilka batonów, litr wody i trochę repików na zjazdy.

Po trzech wyciągach dotarli do dużego dachu, który sprawił im trochę problemów. Minęli go z prawej, założyli stanowisko. Następny wyciąg prowadził Lama. W czasie prowadzenia potrącił grzyb śnieżny, który o mało co nie zakończył tragicznie ich przygody. Kilkuset kilogramowy grzyb zahaczył o linę i naprężenia wyrwały jeden z przelotów tworzących stanowisko.

Dani Arnold i David Lama na szczycie. Fot. David Lama

Później wspinaczka odbyła się już bez przygód i o 18.00 Panowie stanęli na szczycie. Czekało ich jeszcze skomplikowane zejście, połączone ze zjazdami.

Linia drogi Bird of Prey. Fot. arch. David Lama

Źródło: www.david-lama.com