Log in
    

Austriaczka kompletuje Koronę Himalajów

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
k2miniGerlinde Kaltennbrunner i jej mąż Ralf Dujmovits w sobotę 24 lipca wyruszyli z obozu bazowego pod K2 do C2, z zamiarem dotarcia do grani 26 i ataku szczytowym we wtorek 27 lipca. Jeśli atak się powiedzie, Gerlinde zostanie pierwszą kobietą która zdobyła Koronę Himalajów bez używania tlenu.

W ostatnich dniach mocno śnieżyło i w BC napadało 30 cm śniegu. Według meteorologa Charliego Gabla z Insbruku, będzie krótkie okno pogodowe, ale warunki pozostaną niebezpieczne z racji częstych obrywów śnieżnych. Kaltennbrunner pisze na swoim blogu- „Ulga przyszła w formie wielkiej lawiny tak więc zadecydowaliśmy o wycofaniu się do obozu bazowego”

23 maja 2010 Gerlinde dotarła na szczyt Everestu, swojego 13 z kolei ośmiotysięcznika. Oh Eun Sun i Edurne Pasaban zdobyły już 14 najwyższych szczytów Ziemii, ale w przeciwieństwie do nich Gerlinde nie tylko nie używa tlenu, ale nie korzysta ze wsparcia wielkich ekspedycji, Sherpów i innych członków ekspedycji do ustawiania, zwijania lub noszenia sprzętu ani poręczowania.

 

 

K2

K2 (fot. Adam Jacop Muller)

 

Na Evereście planem Kaltennbrunner było wejście kuluarem Hornbeim na północnej ścianie, ale warunki tam były zbyt niebezpieczne. Himalaistka pomimo tego i braku swego męża, zablokowanego psychicznie, zaatakowała z północy, a w drodze na szczyt towarzyszyli jej Włosi ilvio Mondinelli, Abele Blanc, Michele Enzio i Marco Camandona.

Gerlinde Kaltennbrunner (ur. 1970 r) zaczęła swoją karierę w Himalajach w 1994 i od tego czasu weszła na ośmiotysięczniki 18 razy. Pozostało jedynie K2, wielokrotnie podejmowane wyzwanie, głownie w 2009, żeby skompletować Koronę Himalajów.

 

 

Gerlinde Kaltennbrunner

Gerlinde Kaltennbrunner (fot. Ralf Dujmovits)