Log in
    

Ueli Steck samotnie pokonuje południową ścianę Annapurny - KRÓTKIE WIDEO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

9 października na szczycie Annapurny stanął Ueli Steck po samotnym przejściu jej południowej ściany. Znamy już trochę szczegółów, oraz jest już dostępny krótki filmik Dona Boviego.

Skromny sms wysłany z bazy głównej brzmiał: „Szczyt samotnie, południowa ściana”. Cieszy również sama działalność Ueli Stecka, który po wiosennych wydarzeniach na Evereście, poważnie zastanawiał się nad dalszą działalnością w Himalajach.

Ueli Steck w ścianie Annapurny. Fot. arch. Ueli Steck

28 godzin, tam i z powrotem

Ueli Steck wytyczył nową drogę na południowej ścianie Annapurny. Jest to dokończenie próby z 1992 roku, zespołu Beghin-Lafaille.

Pónym popołudniem Steck na wysokości 7000 metrów był zmuszony do wykopania jamy śnieżnej i odczekania kilku godzin, aż wiatr ucichnie. Po zachodzie słońca zaczął ponownie się wspinać. Okazało się, że miał "warunki stulecia", które umożliwiły szybką i bezpieczną wspinaczkę po śniegu i lodzie. Po zmierzchu dostał się na grań i o drugiej w nocy stanął na wierzchołku. O poranku był już niedaleko jamy śnieżnej, gdzie chwilę odpoczywał i nawadniał się. Około południa był już na lodowcu. Cała akcja zajęła mu 28 godzin. Solo, z małym plecakiem, bez tlenu.

Ueli poniżej skalnej bariery. Fot. patitucciphoto.com

Jak sam Ueli mówił do Jonathana Griffitha: "Myślę, że w końcu doszedłem do mojego limitu w wysokich górach. Jeślibym chciał przejść coś trudniejszego, to prawdopodobnie zabiłoby mnie to. Takie przejście, w dobrym stylu, to było coś, co zawsze chciałem zrobić."

Ueli Steck po zejściu do bazy. Fot. patitucciphoto.com

Annapurna była atakowana przez Stecka w 2007 (wycof z powodu uderzenia spadającym kamieniem) i 2008 roku (przerwanie akcji górskiej, na rzecz ratowania hiszpańskiego wspinacza). W tym roku jego partnerem był Kanadyjczyk Don Bowie. Wiadomo, że podczas aklimatyzacji doszli do 6100 metrów, nie wiadomo dlaczego jednak Steck atakował samotnie ścianę.

Południowa ściana Annapurny została po raz pierwszy pokonana w 1970 roku przez brytyjską ekspedycję. Wtenczas było to najtrudniejsze himalajskie przejście. Od tego czasu na ścianie powstały co najmniej trzy drogi.

Samotne przejście tak wielkiej ściany nie zdarza się zbyt często. W 1992 roku Francuzi Pierre Beghi i Jean-Christophe Lafaille niemal wytyczyli niezależną linię, lecz Pierre odpadł i zginął, a sam Lafaille został zmuszony do samotnego zejścia ścianą. W 2007 roku Tomasz Humar przeszedł samotnie ścianą.

Źródło: planetmountain.com, climbing.com