Log in
    

Burza mocnych przejść nad Szkocją

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ciągu ostatnich paru dni w Szkocji dokonano kilku mocnych powtórzeń, z których najmocniejszym jest chyba drugi powtórzenie The Hurting (XI, 11) przez Andego Turnera.

The Hurting to 35 metrowa droga na Fiacall Buttress, niedaleko Cairgorms. Autorem drogi jest Dave MacLeod w 2005 roku. w lecie wyceniona jest na E4 6a.

MacLeod przepatentował sekwencję podczas zjazu, a później poprowadził. Komentarz do tej drogi: " Myślę, że to może być najtrudniejsza tradycyjna wspinaczka mikstowa na świecie"

Dave MacLeod na The Hurting

Andy Turner dokonał drugiego powtórzenia (Ground Up). O wrażeniach z przejścia napisał na swoim blogu:

"Oderwanie się od ziemi, nie było tak proste jak się spodziewałem. Pozbywając się całego lodu parę dni wcześniej, zmuszony byłem zadawać z małych granitowych chwytów. Zabrało mi około 1,5 godziny dojście do najwyższego punktu. Nie bałem się aż tak bardzo lotu, a bardziej tego czy będę miał jaja aby wspiąć się jeszcze raz tą drogą w przypadku odpadnięcia..."

"Biorąc głęboki oddech wbiłem się ostrożnie na pionową ścianę szukając dobrych krawądek na dziabkę. Teraz totalnie zaangażowany dotarłem pod dach. Na szczęście udało mi się założyć całkiem dobry przelot...."

Goście w Szkocji

Fritzer i Ines Papert na Those Who Wait

Kolejnym mocny1m przejściem była wizyta zespołu Charly Fritzer i Ines Papert. Wbili się w Those Who Wait (IX,9) na Ben Nevis. Było to drugie powtórzenie tej w miarę nowej drogi (Pierwsze przejście: Greg Boswell i Will Sim parę tygodni temu.).

Źródło: UK Climbing