Log in
    

Wielicki za Hajzera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Polski himalaista i kierownik wypraw z Programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 przerywa przewodniczenie w programie po zdobycie Gasherbruma I. Jego nastepcą ma być Krzysztof Wielicki - kierownik honorowy projektu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015".

alt

altArtur dowodził w programie dwiema ostatnimi wyprawami. We wrześniu ubiegłego roku był szefem unifikacyjnej ekspedycji PZA na Makalu (8463 m) w Himalajach. Szczyt udało się zdobyć 30 września o 14.30 czasu nepalskiego, w 28. dniu od założenia bazy. Po 12 godzinnej akcji, Adam Bielecki i Artur Hajzer stanęli na wierzchołku. W czasie tego samego szturmu, na piątym szczycie świata, półtorej godziny po pierwszym zespole zameldował się Tomasz Wolfart. Adam, który jako pierwszy stanął na szczycie, stał się jednocześnie ósmym Polakiem w historii, któremu udała się ta sztuka, i szóstym, któremu udało się to zrobić bez użycia tlenu z butli.

Trzy miesiące później, z końcem grudnia 2011, rozpoczęła się kolejna ekspedycja pod wodzą Artura Hajzera. Tym razem Polacy wyruszyli zdobywać Gasherbrum I (8068 m. n.p.m.) w Karakorum. Po 48 dniach wyprawy, 9 marca o godz. 8.30 czasu lokalnego, na szczycie stanęli Adam Bielecki i Janusz Gołąb. Było to pierwsze w althistorii zimowe wejście na ten ośmiotysięcznik.

Tego lata wyruszają dwie kolejne wyprawy, tym razem na Manaslu (8156 m n.p.m.) w północnej części Nepalu i K2 (8611 m n.p.m.), najwyższy szczyt Karakorum. Ich celem jest wyszkolenie i sprawdzenie młodych himalaistów, którzy będą potem w stanie dokonać wejść na pozostałe, niezdobyte dotąd zimą ośmiotysięczniki.

Zimą nie udało się wejść jeszcze na K2, Nanga Parbat i Broad Peak. Właśnie z tym ostatnim, w przyszłym sezonie zmierzą się Polacy. W roli lidera, Artura Hajzera zastąpi Krzysztof Wielicki.. Warto jednak podkreślić, że dla Hajzera to nie koniec prowadzenia zimowych ekspedycji. W roli lidera na ośmiotysięczniki powróci w sezonie 2013/2014.

Źródło: off.sport.pl