Log in
    

Na tle nieba - 9 inspirujących opowiadań

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na początku roku nakładem wydawnictwa Sklep Podróżnika ukazał się zbiór opowiadań polskich wspinaczy "Na tle nieba. Wspomnienia polskich wspinaczy z Tatr, Alp i Kaukazu". Swoje opowiadania zamieścili tam Maciej Bernatt, Stanisław Biel, Zbigniew Jurkowski i Janusz Kurczab co już jest wystarczającą rekomendacją.

 ksiazka na tle nieba

Te dziewięć opowiadać wspinaczy to wspaniałe przeniesienie w lata 50-te i 60-te, gdy swoje umiejętności doskonaliło powojenne pokolenie wspinaczy. Zdobyte przez nich doświadczenie pozwoliło kolejnemu pokoleniu polskich wspinaczy na sukcesy w górach wysokich. Opowiadania te są zapisem wielu wybitnych polskich przejść. Wystarczy wspomnieć o wschodniej Matterhornu, Wielkim Flarze Narożnym, Les Droites, północnej Matterhornu i Eigeru. Pewnym uzupełnieniem są opowiadania Jurkowskiego (Kaukaz) i Bernatta (Tatry).

Według mnie "Na tle nieba" to nie są opowiadania wybitne, powalające na kolana niczym "Czekając na Joe". Nie uświadczycie tam wielu prawd życiowych niczym w "Moje Góry" Walterra Bonattiego. Są za to dobrymi opowiadaniami (na pewno wybijającymi się ponad poziom wielu innych), osadzonymi w wyróżniających się polskich przejściach. Na kartach książki spotkacie sporo wybitnych polskich wspinaczy.

W dzisiejszych czasach, gdy wiedza, sprzęt, umiejętności techniczne stoją na o niebo wyższym poziomie, warto przeczytać jak to drzewiej bywało. Gdy zdobycie ściany, góry zależało od naszych umiejętności, woli walki i ogólnie przyjętej "sztuki cierpienia". Sprzęt wołał o pomstę do nieba, a nierzadko samo dostanie się do innego kraju, ze względu na sytuację polityczną było wyzwaniem.

Całość to 235 stron okraszonych kilkudziesięcioma archiwalnymi zdjęciami. Warto się zainteresować książką. Swoją drogą na tapetę warto wziąć jeszcze "Białą Górą" Adama Skoczylasa z tej samej serii.

Lista opowiadań:

Na jednej linie z Żuławskim – Stanisław Biel
Wschodnia ściana Matterhornu – Stanisław Biel
Zimowy Komin Pokutników – Maciej Bernatt
Na północnej ścianie Matterhornu – Stanisław Biel
Północna ściana Eigeru – Stanisław Biel
Gwiazdy i burze nad Kaukazem – Zbigniew Jurkowski
Hats off to Philipp! – Janusz Kurczab
Droit znaczy prosty – Janusz Kurczab
Zimą na Wielkim Filarze Narożnym – Janusz Kurczab

Damian Granowski