Log in
    

Wyprawa PZA na Lhotse - jesień 2012

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Trwają przygotowania do wyjazdu wyprawy na Lhotse. W pierwotnym planie było Cho Oyu ale ze względu na nie uzyskanie pozwolenia zmieniono cel na Lhotse. Wyprawa wyruszy z Polski w końcu sierpnia.

Lhotse. Fot. Dariusz Załuski

Przedwyjazdowa konferencja prasowa odbędzie się 20.08 o godzinie 12 w Warszawie w Traffic Clubie przy ulicy Brackiej 24. Zapraszamy na konferencję i do śledzenia bloga ekspedycji, który będzie prowadzony pod tym linkiem: polskihimalaizmzimowy.pl

Cel wyprawy

Celem naszej ekspedycji jest przede wszystkim sprawdzenie organizmów młodych, utalentowanych alpinistów na dużej wysokości, nabranie przez nich niezbędnego doświadczenia wysokogórskiego (strategia, taktyka, aklimatyzacja) zanim zaatakują poważniejsze cele w Himalajach i Karakorum w sezonach następnych zimą. Oprócz tego działania wyprawy będą koordynowane tak by Andrzej Bargiel (specjalista w tej dziedzinie) mógł dokonać szybkościowego wejścia na szczyt. Aktualny rekord należy do Meksykanina Carlosa Carsolio i wynosi 23 godziny 50 minut z bazy na szczyt główny. Wyprawa nie będzie korzystała z aparatury tlenowej. Wspinaczka będzie się odbywać na drodze klasycznej pierwszych zdobywców od zachodu. W granicach możliwości planuje się zastosować lekką i szybką taktykę wspinaczki. Ze względu na unifikacyjny charakter wyprawy będzie ona wspomagana i zabezpieczana dodatkowo przez dwóch wysokiej klasy przewodników i wspinaczy nepalskich z plemienia Szerpów.

Fot. Dariusz Załuski

Lhotse (8516 m) jest czwartym szczytem świata. Uważany jest za tzw. wysoki ośmiotysięcznik. Droga na Lhotse do wysokości ok. 7500 m pokrywa się z normalną drogą na Mount Everest i wiosną każdego roku oblegana jest przez tzw. wyprawy komercyjne. Jesienią będą tu działaly tylko 3 wyprawy: dwie everestowskie i nasza na Lhotse. Droga wiedzie najpierw do obozu I na 6000 m przez bardzo wybitny i długi lodospad tzw. icefall. Jego pokonanie wymaga dużej ilości sprzętu, lin a nawet drabin i dużej ilości pracy ludzkiej. Na tym odcinku wyprawa musi się zdać na objętą monopolem usługę tzw. "icefall doctors" - - zawodową grupę Szerpów, którzy z ramienia SPCC (Sagarmatha Polution Control Committee) utrzymują "przechodność" icefallu w każdym sezonie. Do obozu II na 6450 m i droga prowadzi bardziej połogo Kotłem Zachodnim. Zamyka go zachodnia ściana Lhotse. Na jej pierwszym spiętrzeniu na wys, 7200 jest miejsce obozu III. Dalej droga idzie stromo w kierunku Żółtych Skał i Żebra Genewczyków by ostro skręcić na zachód w Kuluar Lhotse, który wyprowadza wprost na wierzchołek. Na początku kuluaru jest miejsce obozu IV na wys. 7850 m.

Na szczycie Lhotse stanęło 17 Polaków, w tym aż 3 Panie. Ostatnio - w maju 2012 szczyt zdobyły Anna Lichota i Kinga Baranowska. Lhotse w kierunku południowym obrywa się wielką, słynną ekstremalnie trudną południową ścianą. W trakcie próby jej pokonania w 1989 roku odpadł od ściany i zginął Jerzy Kukuczka. Pierwszego wejścia zimowego dokonał Krzysztof Wielicki w 1988 roku. Do końca 2011 Lhotse zdobyły 432 osoby, w tym 136 bez użycia aparatury tlenowej.

Uczestnicy

Od lewej u góry: Artur Hajzer, Andrzej Bargiel, Krzysztof Starek Od lewej u dołu: Artur Małek, Mateusz Grobel, Mateusz Zabłocki. Fot. Agnieszka Bielecka

A. Bargiel

Andrzej Bargiel – 24 lata. TKN Tatra Team. Wspinał się w Tatrach i Alpach (m.in. droga Cassina nad Piz Badile). Wielokrotny Mistrz Polski w ski-alpinizmie, m.in. 2. miejsce w Pucharze Świata 2008 w kategorii juniorów, 29. miejsce w PierraMenta 2009, najtrudniejszych zawodach skialpinistycznych na świecie, 6. i 7. miejsce w konkurencjach vertical i sprint podczas Mistrzostw Świata 2010. Zwycięzca Elbrus Race w 2010 r.(rekord trasy). W 2012 uczestniczył w wyprawie na Manaslu (8161 m).

Agnieszka Bielecka - 33 lata. Klub Wysokogórski Wrocław. Ma na swoim koncie wspinaczki letnie i zimowe w Tatrach i Alpach. Wchodziła na pięciotysięczniki o charakterze trekkingowym. Swój rekord wysokości pobiła na stokach szczytu Lenina, wchodząc na Pik Radzielna 6100 m. Jest fotografem i autorką artykułów podróżniczych. W 2012 roku uczestniczyła w zakończonej sukcesem zimowej wyprawie na Gasherbrum I (8068 m).

Mateusz Grobel - 22 lata. Klub Wysokogórski Katowice. Doświadczony taternik i alpinista. Dokonał szeregu ciekawych wspinaczek w Kaukazie. Ma na koncie kilkadziesiąt dróg tatrzańskich, w tym zimowych na Kotle Kazalnicy. Jego doświadczenie wysokościowe to wejście na Elbrus 5642 m.

Artur Hajzer - 49 lat. Klub Wysokogórski Katowice. Kierownik wyprawy. Zdobywca 7 szczytów ośmiotysięcznych (6 ośmiotysięczników), w tym 3 nowymi drogami. Uczestnik 6 wypraw zimowych w Himalaje i Karakorum. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę 8091 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. W 2012 był kierownikiem zakończonej sukcesem zimowej wyprawy na Gasherbrum I (8068 m)

Artur Małek - 33 lata. Klub Wysokogórski Katowice. Doświadczony taternik. Ma na swoim koncie zimowe wspinaczki na Kazalnicy Mięguszowieckiej. Jego doświadczenia z wysokością to wejścia na Alpa Mayo 5947 m i Island Peak 6180 m.

Krzysztof Starek - 39 lat. Klub Wysokogórski Kraków. Doświadczony taternik i alpinista. Miłośnik narciarstwa wysokogórskiego oraz wspinaczki we wszystkich jej formach. Uczestnik kilku wypraw w góry najwyższe. W 2010 roku zdobył Pik Pobiedy 7439 m npm. Uczestniczył w zimowej wyprawie na Broad Peak (8047 m) 2010/11.

Mateusz Zabłocki -25 lat. Klub Wysokogórski Warszawa. Taternik i alpinista, którego naciekawsze osiągnięcia sportowe to pokonanie Filara Gervasuttiego na Mont Blanc du Tacul, Kantu Filara i Wariantów Małolata na Kazalnicy Mięguszowieckiej czy drogi Comiciego na Tre Cima di Lavaredo w Dolomitach.

Źródło: polskihimalaizmzimowy.pl