Log in
    

Pierwsze wejście na Likhu Chuli I

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

13 listopada 2013 Ines Papert stanęła na wierzchołku Likhu Chuli I (6719 m, zwanego również Pig Pherago Shar) w Nepalu.

Likhu Chuli i wyrysowana linia wejścia. Fot. Thomas Senf

Pod koniec października w Niemka wraz z Szwajcarem Thomasem Senfem i Hansem Hornbergerem znaleźli się w Dolinie Khumbu z zamiarem wytyczenia nowej drogi na północnej ścianie Tengkangpoche (6487 m). Jednakże, ze względu na małą ilość śniegu, przejście planowanej linii było zbyt niebezpieczne.

Po aklimatyzacji na Pharchamo Peak (6178 m), Papert i Senf zdecydowali się na północną ścianę Likhu Chuli I (według miejscowych jeszcze nie zdobytego).

11 listopada zaczęli się wspinać. Dzięki doskonałym warunkom udało im się przejść około 1800 metrów w pionie na żywca. Samo wyjście z ściany było jednak trudne ze względu na niestabilny śnieg i nawisy śnieżne. Biwak wypadł im na niewygodnej półce lodowej, poniżej grani.

Likhu Chuli i wyrysowana linia wejścia. Fot. Thomas Senf

Następnego ranka wyszli ze ściany i osiągnęli przedwierzchołek (6660 metrów). Za wierzchołkiem znaleźli miejsce na drugi biwak.

Trzeciego dnia okazało się, że grań do szczytu jest niemożliwa do przejścia w tych warunkach (duża ilość puchu). Zdecydowali się na trawers północnej ściany, tak aby osiągnąć zachodnią grań. Po przetrawersowaniu ściany rozbili kolejny biwak (140 metrów poniżej szczytu), podczas którego Thomas stwierdził, że z powodu odmrożeń, nie będzie kontynuował ataku.

Thomas Senf i Ines Papert. Fot. Thomas Senf

Ines zdecydowała się na samotny atak i o godz. 14:00 stanęła na wierzchołku. Dzień później oboje byli już w bazie.

Źródło: planetmountain.com