Log in
    

Patent na skracanie lonży z pętli 120 cm

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od lat używałem do zjazdów lonży o długości 80 cm. 120 cm wydawało mi się za długą oraz niewygodną lonżą, 60 cm z kolei była za krótka. Ostatnio na kursie instruktorskim PZA zobaczyłem ciekawy patent na lonżę z pętli o długości 120 cm. Poniżej filmik i krótkie omówienie. Mam nadzieję, że ten patencik będzie przydatny ;-).

O robieniu lonży pisałem w artykule o zjazdach na linie. Polecam sobie zajrzeć.

Jedyną modyfikacją jest zrobienie jeszcze jednej kluczki i dopasowanie sobie długości tak aby było nam wygodnie stać (jednocześnie mogąc dosięgnąć stanowiska).

Wcześniej miałem podobny patent z robieniem wyblinki na HMSie i ew. skróceniem jej, ale ten sposób prawdopodobnie obniżał wytrzymałość taśmy (pracowała tylko jedna część), więc ten z filmiku powinien być bezpieczniejszy.

 

aha nie robimy tego patentu na lonży z dyneemy (patrz filmik tutaj)!

Komentarze   
0 #2 Erwiner 2017-02-18 17:09
Też używam dynamicznej liny 7,8 mm do robienia pętli, budowy stanowisk itp.. Używam odcinka o dł. ok. 5,5m nigdy mnie nie zawiódł. Polecam ale raczej doświadczonym wspinaczom, którzy opanowali do perfekcji manipulacje na linie i wykorzystanie jej: węzły, łączenie, wykorzystanie w danej sytuacji oraz pojmowanie wad i zalet. Unikajmy też mnożenia sprzętu, taśm i innych dodatkowych elementów. Polecam jak najbardziej wykorzystywać linę główną do wszelkiego typu operacji. Pozdrawiam
Cytować
+2 #1 Baker 2016-06-21 11:19
Ja osobiscie to polecam wszystkim zrobienie lonży z ok 2m kawałka liny dynamicznej... ósemka na końcu do wpinania się w stan, po środku kluczka na przyrząd zjazdowy a sama lonze mocuje za pomocą osemki tak samo jak linę...wtedy mniejszy strach jak noga się poślizgnie na stanie... pozdrawiam
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).