Log in
    

Patent na skracanie lonży z pętli 120 cm

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od lat używałem do zjazdów lonży o długości 80 cm. 120 cm wydawało mi się za długą oraz niewygodną lonżą, 60 cm z kolei była za krótka. Ostatnio na kursie instruktorskim PZA zobaczyłem ciekawy patent na lonżę z pętli o długości 120 cm. Poniżej filmik i krótkie omówienie. Mam nadzieję, że ten patencik będzie przydatny ;-).

O robieniu lonży pisałem w artykule o zjazdach na linie. Polecam sobie zajrzeć.

Jedyną modyfikacją jest zrobienie jeszcze jednej kluczki i dopasowanie sobie długości tak aby było nam wygodnie stać (jednocześnie mogąc dosięgnąć stanowiska).

Wcześniej miałem podobny patent z robieniem wyblinki na HMSie i ew. skróceniem jej, ale ten sposób prawdopodobnie obniżał wytrzymałość taśmy (pracowała tylko jedna część), więc ten z filmiku powinien być bezpieczniejszy.

 

aha nie robimy tego patentu na lonży z dyneemy (patrz filmik tutaj)!

Komentarze   

0 #2 Erwiner 2017-02-18 17:09
Też używam dynamicznej liny 7,8 mm do robienia pętli, budowy stanowisk itp.. Używam odcinka o dł. ok. 5,5m nigdy mnie nie zawiódł. Polecam ale raczej doświadczonym wspinaczom, którzy opanowali do perfekcji manipulacje na linie i wykorzystanie jej: węzły, łączenie, wykorzystanie w danej sytuacji oraz pojmowanie wad i zalet. Unikajmy też mnożenia sprzętu, taśm i innych dodatkowych elementów. Polecam jak najbardziej wykorzystywać linę główną do wszelkiego typu operacji. Pozdrawiam
Cytować
+2 #1 Baker 2016-06-21 11:19
Ja osobiscie to polecam wszystkim zrobienie lonży z ok 2m kawałka liny dynamicznej... ósemka na końcu do wpinania się w stan, po środku kluczka na przyrząd zjazdowy a sama lonze mocuje za pomocą osemki tak samo jak linę...wtedy mniejszy strach jak noga się poślizgnie na stanie... pozdrawiam
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież