Log in
    

David Lama solo na Hohe Kirche

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

8 grudnia David Lama wytyczył samotnie nową drogę Nordverschneidung (400 m, 90°, WI4, M4/5, VI/VII) na północnej ścianie Hohe Kirche w Valsertal w Zillertalu.

Fot. arch. David Lama

Austriak podsumowuje krótko: „Nic specjalnego. Linia, która chodziła mi po głowie od dobrych kilku lat. Coś co chciałem zrobić, prędzej, czy później”. Wspaniała wspinaczka z relatywnie krótkim podejściem w fantastycznej scenerii.

Wcześniej David wraz z Benem Lepesantem wspinali się drogą z lewej strony, lecz z powodu trudnych warunków musieli się wycofać. Austriak zdecydował się, że 8 grudnia spróbuje przejść zacięcie po prawej.

Wspinanie na drodze jest cały czas przyjemne i raczej nie ma pojedynczych trudnych miejsc. Najpierw 100 metrów 90° lodu, czasem sopli. Następnie 100 metrów łatwego mikstowego terenu z małymi polami śnieżnymi. Tutaj zaczyna się krux, czyli 100 metrów eksponowanej i kruchej skały, na której Lama musiał się asekurować. Trudności tam napotkane, wycenił na VI UIAA, może VII-. Podczas przejścia temperatura wynosiła -10°C. Całość wspinaczki wraz z powrotem do auta zajęła mu 6,5 godzin.

Fot. arch. David Lama

Drogę nazwał Nordverschneidung. Warto również wspomnieć, że w tym rejonie ma kilka mocnych przejść takich jak:

Badlands (FA, kwiecień 2012),

Sagwand Schiefer Riss, (marzec, 2013 Partnerzy Hansjörg Auer i Peter Ortner)

Sagwand Mittelpfeiler (solo, maj 2013).

Źródło: Planetmountain.com