Log in
    

Czołówka MSW / Starek-Uchmański VI- [7/7+]

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Starek-Uchmański 7/7+ to jedna z popularniejszych dróg na Czołówce MSW. Krótkie podejście, skumulowane trudności i zjazdy po zakończeniu drogi. Sprawiają, że droga może być opcją dla wspinaczy, którzy chcą się powspinać, a nie deptać po śniegu ;). Droga oferuje pięć wyciągów, na których nawspinamy się dowoli. Sporo stałych haków.

Zacięcie na drugim wyciągu drogi. W akcji Michał Dorocicz. Fot. dg

Wycena: M6+/7, tatrzańskie zimowe 7/7+

Długość:  ~200 metrów / 7 wyciągów (opcjonalnie 6, lub nawet 5)

Czas przejścia: 4 godz latem (zimą my robiliśmy 7h).

Lokacja:  Mięguszowieckie Szczyty Wielkie / Czołówka MSW

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: NW

Charakter: Zacięcia / trawki / małe przewieszki

Zagrożenia obiektywne: Lawiny z Bańdziocha na podejściu

Pierwsze przejście: 1964, 25-26 sierpnia - Andrzej Starek i Bernard Uchmański (pierwotna wycena VI, odcinki A1 i A2, miejsce A3)

Pierwsze przejście klasyczne: 1979, lato - Zbigniew Czyżewski, Ryszard Urbanik

Pierwsze przejście zimowe: 1981, 18 i 20 lutego - Paweł Bujakiewicz, Piotr Wojtek i Aleksander Wysoczański.

Droga nr 27 (WC, tom 10)

Dojście

Około 45 minut z schroniska w Morskim Oku.

Widok na północną ścianę MSW z Morskiego Oka. Fot. Damian Granowski

Opis

Pierwszy wyciąg to 15 metrów (według Władysława Cywińskiego), według mnie 20 m łatwego wspinania (III). Zimą może się zdarzyć, że cały wyciąg będzie zasypany śniegiem. Startuje odpękniętym blokiem skalnym, a następnie przez trawki i płyty idziemy do podstawy skalnego zacięcia. Stanowisko z haków.

Drugi wyciąg (V) to estetyczne wspinanie w zacięciu (kilka haków). Pod sam koniec (pod malutką bambułą z rysą), odbijamy w lewo na filarek, a następnie w prawo i idziemy do stanowiska „po prawej stronie charakterystycznej ostrogi/filara”.

Trzeci wyciąg to łatwe wspinanie (II-III), aczkolwiek wymagająca asekuracja, po trawach i polach śnieżnych do podstawy kolejnej ściany. Tam stanowisko z haków. Po prawej będziemy widzieć położone zacięcie, kierujące w prawo. Tam biegnie kolejny wyciąg.

W ferworze walki zrobiliśmy te trzy wyciągi w jeden. Z 50 metrową liną Michałowi Dorociczowi udało się dojść do trzeciego stanowiska. Ja na drugiego (na lotnej) wspiąłem się pod zacięcie (i być może kilka metrów).

Niżej podpisany na początku czwartego wyciągu. Fot. Michał Dorocicz

Czwarty wyciąg (VI) startuje połogim zacięciem, z dobrą asekuracją (haki, dobre miejsca na kości, friendy). W rakach jest tam ciekawie :). Zacięciem idziemy do góry, a następnie wywijamy się na śnieżną półkę, biegnącą w lewo. Półka przy słabych śniegach jest dość czujna, bez śniegu pewnie jeszcze gorzej. Raczej używa się tam rąk, niż dziabek. Są jednak tam 2 haki z pętlami oraz stanowisko w małej nyży. Mijamy je i pod odpękniętą taflą znajduje się nasze właściwe (haki, taśmy, repy).

Klasyka na trawersie. Fot. dg

Piąty - nominalnie najtrudniejszy – wyciąg (7/7+) to lekko przewieszony start przez wspomnianą wyżej taflę, do zacięcia. Zacięciem 15-20 metrów do góry (sporo stałych haków). Na końcu znajduje się stanowisko z haków i pętli na bloku. My wyszliśmy na mały filarek, za blokiem, gdzie było kolejne (nieco wygodniejsze) stanowisko (haki i rep).

Szósty wyciąg (V+), to start przez lekko przewieszone zacięcie, następnie odbijamy lekko w lewo do zacięcia, następnie kolejne zacięcie.

Wychodzimy na śnieżną półkę, gdzie mamy podążające lekko w prawo zacięcie z hakami. Jest to tzw. Wariant zapychowy, którym nie polecam iść ;).

My idziemy w lewo, do końca półki, Tam motamy stanowisko przy odpękniętych blokach.

Fotka z wspomnianego wyżej stanowiska. Fot. dg

Siódmy wyciąg (V-)

Z dołu wygląda niewinnie (z opisu Bartka Klimasa na KW Kraków również), więc nieco zdziwiliśmy się, gdy nie okazał się taki wkaszalny :-).

Ze stanowiska parę ruchów do góry i wychodzimy na małą półeczkę, którą kilka metrów w lewo. Stamtąd do zacięcia, którym nieco siłowo do góry i następnie pod właściwe zacięcie, którego początek jest spionowany. Po jego przejściu idziemy jeszcze kilkanaście metrów do końca zacięcia. Po wyjściu zmierzamy ok. 10 metrów, w lewo, do głazu, gdzie są 2 ringi i hak. Stamtąd będziemy zjeżdżać.

Ostatnie stanowisko. Fot. dg

Zejście

Cztery zjazdy linią drogi Greystone. Nie wiem, czy zjeżdżaliśmy z „właściwych” stanowisk. Jeśli, ktoś wie, gdzie dokładnie biegną, to prosiłbym zaznaczyć to w komentarzach (lub wyrysować na foto i podesłać mi na maila).

Pierwszy ma około 40 metrów. Stanowisko (z lewej strony, za przełamaniem) z pętli i haków przy małej limbie. Parę metrów niżej na półce jest jeszcze jedna.

Stamtąd zjeżdżamy (ok. 30 m) kierując się w prawo do trawiastej póły. Stanowisko jest – patrząc w dół - lewej strony (2 spity, pętle) Gdy ze stanowiska spojrzymy w prawo, to będzie tam charakterystyczny trójkątny okap z Szarego Zacięcia.

Uważajcie na przesztywnienie liny. My mieliśmy problemy z jej ściągnięciem. Dopiero gdy nieco odeszliśmy od stanowiska, to udało się ją odblokować.

Trzeci zjazd prowadzimy tak, aby zjeżdżać prawej strony kantu (patrząc w dół). Po około 40 metrach – na małej półeczce – będzie stanowisko (2 spity, kolucho).

Stamtąd jeszcze jeden długi 50 metrowy zjazd do połogiej półki śnieżnej, zaraz nad ziemią. Tutaj napotkaliśmy spita z pętlą. Najlepiej z tego miejsca – patrząc w dół – pójść w lewo do końca półki i jesteśmy na ziemi.

Sprzęt

Zestaw standardowy

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Topo Czołówki MSW

Fototopo Szarego Zacięcia i Starka-Uchmańskiego. Opr. Damian Granowski

Szare Zacięcie i Starek Uchmański. Opr. dg

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!