Log in
    

Mnich / Droga przez Płytę II

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Droga przez Płytę II to najłatwiejsza droga wejścia/zejścia ze szczytu Mnicha. Pokonuje zachodnią ścianę Mnicha i jej trudnościami jest trawers po płycie (ostatni wyciąg drogi).

Przemek Patelka (stoi, odcina się na niebie) na przełamaniu na Drodze "Przez Płytę". Fot. dg

Wycena: II

Długość:  ok 100 metrów

Czas przejścia: 1-2 godziny

Lokacja:  Mnich

Uroda: Sam oceń. Jeśli przeszedłeś to zaznacz ilość gwiazdek (Od 1 do 5), tak aby inni wiedzieli na co warto iść ;)

Wystawa: W

Charakter: płyta / rysy

Okres do wspinania: lato, ew. zima

Pierwsze przejście: Możliwe, że 1879 lub 1880. Zespół Jan Gwalbert Pawlikowski, Maciej Sieczka

Pierwsze przejście zimowe: 1910, 6 marca. Zespół: Henryk Bednarski, Jerzy Cybulski, Walery Goetl, Józef Lesiecki, Leon Lori, Stanisław Zdyb

WHP (tom IV  droga nr 529)

Dojście

Z schroniska przy Morskim Oku idziemy żółtym szlakiem w stronę Szpiglasowego Wierchu, przy rozejściu na Wrota Chałubińskiego idziemy chwilę czerwonym szlakiem, a następnie odbijamy na dobrze wydeptaną ścieżkę, która prowadzi nas w stronę Mnicha. Spod podstawy Mnicha idziemy w prawo na Mnichową Przełączkę Wyżnią.

Ok. 1-1:15 godziny.

Opis

Oryginalny z WHP (tom IV  droga nr 529)

Z Mnichowej Przełączki Wyżniej (tj. przełączki między turnią szczytową Mnicha a niewielką turniczką – zwaną Mniszkiem – w jego południowo-zachodniej grani) zbiega ku naszemu tarasowi strome, trawiasto-skaliste, korytowate wgłębienie, tuż na prawo od czysto skalnej północno-zachodniej ściany Mnicha. Częściowo owym wgłębieniem, a częściowo tuż na prawo odeń w górę aż w pobliże wspomnianej przełączki, do miejsca o kilkanaście metrów poniżej niej. Tu w lewo na masyw Mnicha, a mianowicie:

Albo (dość trudno): (D) Przez niski, pionowy stopień (jak pod E), po czym zaraz w prawo w górę do stromego kominka, którym przez bloki na dużą platformę (pl), opisaną pod F.

Iza Czaplicka na wspomnianej niżej platformie (Podczas przejścia Zacięcia Robakiewicza). Fot. dg

Albo (nieco trudno): (E) Przez niski, pionowy stopień na początek szerokiej, niemal poziomej półki, która biegnie w poprzek północno-zachodniej i północnej ściany Mnicha. (F) Półką tą tylko kilkadziesiąt kroków w lewo, po czym – tuż po przejściu pochyłej płyty – skośnie w prawo w gorę i trawiasto-skalistymi stopniami na dużą platformę (pl), zasłaną wielkimi złomami u stóp turni szczytowej Mnicha (jeszcze ok. 20 m wysokiej), która opada ku platformie wielką, stromą płytą (p), załamującą się w dole pasem niewysokich przewieszek (pr). (Od tej płyty opisywana droga ma swą nazwę). Nad płytą widać ciemną nyżę (n), tuż poniżej wąskiego siodełka (s) – nieco na lewo odeń – między głównym (lewym) niższym (prawym) wierzchołkiem Mnicha. W linii spadku tej nyży przerzynają płytę dwa, prawie równoległe, podłużne pęknięcia (a, b). Z platformy (dotąd droga częściowo nieco trudna, 20 min.):

Albo (“przez przewieszkę”, trudno): Drogą 528.

Albo (“przez płytę”, dość trudno): (G) Przez wspomniany pas przewieszek (pr) w górę rysą tworzącą jakby dalszy ciąg lewego z owych dwóch pęknięć (a) – na dolny brzeg płyty (p). Owym lewym pęknięciem (a) kilka metrów w górę do początku skalnego gzymsu (g), idącego przez płytę skośnie w lewo (droga 528 odchodzi tu w prawo). (H) Gzymsem w lewo do jego końca, po czym stromą płytą zrazu wprost w górę, a następnie w lewo pod wystającym “nosem” skalnym (c) za krawędź ściany (widać Morskie Oko) na pochyłe ale dość wygodne, płytowe stanowisko. (J) Stąd kilka metrów w górę rodzajem skalnej rynny na małą platforemkę bezpośrednio pod blokiem szczytowym. Z platforemki trawers kilka metrów w lewo i od lewej strony na główny (północno-wschodni)wierzchołek Mnicha, utworzony z wielkiego, pochyłego bloku. (20 min.).

Nikt jesze nie dodał opisu. Możesz być pierwszy!

Zejście

Z wierzchołka Mnicha wykonujemy jeden zjazd zachodnią ścianą. Wystarczy nawet lina 60 metrów (pojedyncza). Resztę schodzimy na nogach.

Sprzęt

Zestaw standardowy. Można go okroić do kostek, pętli, 2-4 friendów średnich rozmiarów.

Historia zdobywania

Nikt jeszcze nie dodał historii. Wrzuć w komentarzach!

Ciekawostki

Znasz ciekawostki o tej drodze? Podziel się nimi.

Cytaty

Znasz wypowiedzi ludzi o tej drodze? Podziel się nimi

Topo

Masz topo? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Zdjęcia

Masz zdjęcia? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Filmy

Wyszperałeś w sieci filmy o tej drodze? Podeślij linka w komentarzach, a chętnie zamieścimy!

Jeśli zauważyłeś nieścisłości w tym opracowaniu, lub chciałbyś coś dodać od siebie, to możesz to zrobić przez nasz system komentarzy :-)