Log in
    

Suszenie mięsa - Przepis na suszoną wołowinę w góry :-)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wspinanie, trekking w górach jest dosyć energochłonne. Często w góry bierzemy mnóstwo jedzenia, aby być w miarę sytym i nie głodnym. W teorii brzmi nieźle, w praktyce ile można jeść makaron z sosem, wcinać te same słodycze i czekać z utęsknieniem na otwarcie ostatniej puszki tuńczyka (docelowo do zjedzenia po zdobyciu szczytu)? Dobrą alternatywą może być suszone mięso wołowe, które można zrobić w domowych warunkach (w piekarniku z termobiegiem) za rozsądne pieniądze.

suszenie miesa w piekarniku

Artykuł o suszeniu wołowiny swoje lata już ma, ale przyszedł czas na odświeżenie go dzięki Robertowi Nejmanowi, który wrzucił na fejsa przepis na suszenie wołowiny. Mam nadzieję, że skorzystacie na nim. Stary przepis oczywiście znajdziecie po opracowaniu Kajmana.

 

ciecie wolowiny do suszenia

Ok. 3 kg wołowiny bez przerostów. W tym przypadku 2/3 to ligawa, 1/3 to pierwsza krzyżowa. Fot. Robert Nejman

przyprawy do suszenia miesa

Dodatki w tym sól peklowa 2 opakowania (100 g). Fot. Robert Nejman

krojenie miesa do suszenia

Mięso wołowe krojone na jak najcieńsze plasterki. Fot. Robert Nejman

peklowanie miesa

Zalewa zrobiona z zaprezentowanych wcześniej składników. Następnie odstawione (na taras) na 3 doby. Sprawdzone wcześniej 2 doby to było za krótko. Fot. Robert Nejman

przygotowanie przypraw

Po odczekaniu, przygotowuję rosołek - to co widać zalane wrzątkiem i rozmieszane. (kostki rosołowe 3 szt. na ok 1,5 litra). Warto dodać jeszcze wyciśnięty czosnek, ale akurat nie miałem. Fot. Robert Nejman

impregnowanie miesa do suszenia

Moczenie ok. 5 min kolejnych porcji mięsa wyjętego z wcześniejszej zalewy peklowej. Fot. Robert Nejman

suszone mieso przygotowanie

Wołowina wędruje do piekarnika. Fot. Robert Nejman

piekarnik

Termoobieg, 65 st C na ok 15 godz. Fot. Robert Nejman

ciecie kawalkow miesa suszonego

Po wstępnym podsuszeniu, mięso pokroiłem na mniejsze kawałki. Fot. Robert Nejman

zapakowane kawalki miesa suszoengo

Po zakończeniu wyszedł niecały 1 kg finalnego produktu. Koledzy degustujący to dzisiaj na bunkrach stwierdzili, że świetne. Fot. Robert Nejman

Robert Nejman

Jeszcze kilka uwag czytelnika Lukas Blukas (komentarz na fejsie)

Z własnego doświadczenia:

1. Warto zwrócić uwagę na sposób krojenia plasterków - w poprzek włókien! Jeśli pokroicie wzdłuż to trzeba będzie długo żuć. Pokrojone w poprzek staną się kruche i łatwiejsze do zjedzenia. Można też kroić pod skosem, żeby uzyskać wypadkową pomiędzy kruchością, a "żujnością".
2. Nie stosuje zalewy jak kolega wyżej. Z mięsa trzeba usunąć wszystkie kawałki tłuszczu i ścięgien. Mięso kroje na cienkie plastry 3x10cm, 1-3 mm grube i nacieram mieszaniną ziół (trochę pieprzu, chili, cząbru, rozmarynu, gorczycy rozmieszane w skoku z cytryny i occie) i wkładam do plastikowego pudełka na dwa-trzy dni do lodówki, żeby "skruszało". Nie dodaje soli w ogóle, ale to kwestia smaku - wole pikantne niż słone.
3. Mięso suszę wstępnie w piekarniku, wieszając plastry na kratce. Tym sposobem co ma ścieknąć spada na dół. Warto podłożyć papier. 8h - 50-60'C z termoobiegiem i uchylonymi drzwiczkami.
4. Drugi etap suszenia trwa dłużej - mięso wieszam w kartonie przykrytym moskitiera. W kartonie mam założoną żarówkę 40W. Daje wystarczająco dużo ciepła. Bardziej chodzi o wysuszenie mięsa poprzez swobodny ruch powietrza.
5. Ostateczny etap suszenia i przechowywania polega na trzymaniu mięsa w przewiewnym miejscu w płóciennym worku. Mięso tak przygotowane traci około 70% lub więcej wyjściowej wagi. Z trzech kilogramów zostaje mniej niż kilogram. Przybiera kolor ciemnobrązowy, kruszy się bardzo łatwo. Pachnie przyprawami i jest pikantne w smaku.Można je zajadać samo, albo skruszyć do zupy.Nie wiem jak długo można je przechowywać. Zakładam, że w dobrze wentylowanym pomieszczeniu powinno spokojnie wytrzymać kilka miesięcy. Mnie się dłużej niż miesiąc nigdy nie udało go przechowywać. Każdy kto mnie odwiedził zachęcony zapachem zajadał je od razu. Sam też podjadam je bez przerwy, kiedy tylko mam.

Komentarze   
+1 #5 Paweł_G 2018-09-17 21:15
Mój dziadek, jak również pradziadek używał soli peklowej, wtedy to była sól+saletra, saletra daje mięsu kolor, co dobre jest w przypadku peklowania i wędzenia szynek czy kiełbas, w przypadku suszenia nie ma sensu dawać peklosoli. Natomiast jedynym,podstaw owym i sprawdzonym setki lat konserwantem jest sól,więc mięso bez soli będzie słabo zakonserwowane. Peklowanie w temp 6-8 st. mięso nie może wystawać z wody, wyższa temp. skraca czas peklowania bo sól łatwiej dostaje się do mięsa. Jeśli ktoś chce proporcje ile wody,soli i czas peklowania-pros zę wpisać w google:tabela peklowania dziadka.
Cytować
0 #4 Dragon Katowice 2018-04-16 12:35
Dobra sprawa to zgrzewarka próżniowa. Miesko do woreczka potem do zgrzewarki i gotowe.
Cytować
+6 #3 Borys 2018-03-29 02:06
Sól peklowa? Po co ? Może blogerzy/pseudo kucharze zaczną się uczyć a nie wciąż kopiuj wklej..
Który z naszych dziadków używał peklo soli? Do suszenia wystarczy sama sól a nie przemysłowy wytwór.
Cytować
+1 #2 Bolesław 2017-03-28 18:18
Mam tylko 1 radę
zachęcam do przechowywania gotowych mięs w plastikowym pojemniku próżniowym. Dostępne w handlu różne rozmiary.Są komplety z pompkąpróżniową
Cytować
+7 #1 Przemek 2015-08-20 09:12
Bardzo dobry przepis.
Nic nie jest tak kompaktowe, pożywne i lekkie jak suszone mięso. Malutkie opakowanie zapewnia porcję białka na 2-3 dni. Do tego np kuskus z przyprawami i suszonymi warzywami (ja mieszam kuskus z dodatkami w jednym worku z zipem i zagryzam mięskiem) i mamy świetny posiłek regeneracyjny. Polecam!
Cytować
Dodaj komentarz
Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).