Log in
    

­Checklista outdoorowa - listy sprzętu na wspinanie, trekking, skitury

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Spis treści

No dobra przyznać się, kto z was nigdy nie zapomniał czegoś w skały, czy góry? Zazwyczaj im dłuższy staż wspinaczkowy, tym więcej znajdzie się perełek typu: zapomniana lina, uprząż, itp. Pal licho jeśli to 30 minut autem od miejsca zamieszkania. Gorzej jeśli po 4 godzinach podejścia w górach zorientujemy się, że nie mamy ekspresów.

Fot. Damian Granowski

Po dwóch wtopach z zapomnianą liną stwierdziłem, że najwyższa pora aby zrobić sobie listę sprzętu, który powinien wylądować w plecaku. Przy okazji efekty mojej pracy spróbuję udostępnić innym, aby nie musieli się bawić z tym sami.

Z drugiej strony tekst może być wartościową wskazówką dla osób mniej doświadczonych, które nie są pewne co potrzebują w góry lub skały. Oczywiście nie jest to „jedyna słuszna” lista sprzętu. Wspinanie jest tak skomplikowanym sportem, że sami będziecie musieli określić, jaka ilość ekwipunku będzie dla was najlepsza. Tutaj będziecie mieć tą listę z grubsza rozpisaną. Sami też możecie coś sobie dopisać. W tekście załączam edytowalne pliki .doc, .odt które możecie ściągnąć i wydrukować sobie. Jeśli te materiały będą wam przydatne to poproszę o lajka na fb, lub gwiazdkę u góry tego artykułu. Zawsze to dobrze wiedzieć, że komuś to opracowanie było pomocne.

Ten artykuł jest jednym z szerszego cyklu, pt. "Szkoła wspinania" mającego na celu popularyzację bezpiecznych metod wspinania oraz usprawnienie, a co za tym idzie wzrost ogólnego poziomu wspinania. Celem tego "projektu" jest przekazanie/utrwalenie podstawowej wiedzy dla początkujących jak i również różnych patentów dla bardziej zaawansowanych.

Uprzedzam jednak, że nie jest to internetowy kurs wspinania, a jedynie uzupełnienie takich kursów + ewentualne przypomnienie. Jeśli myślisz o kursie/sekcjach wspinaczkowych i podoba ci się mój sposób przekazywania wiedzy to zapraszam do kontaktu.

Dodatkowo w tekście zamieszczę listę szpeju dla osób, które chcą sobie to wysłać na czytnik np. na Kindle (patrz wtyczka „Send to Kindle” w firefox i chrome).

Zdaję sobie sprawę, że w poniższym tekście mogą się pojawić błędy merytoryczne lub coś może być napisane niejasno, itp. Jeśli coś zauważycie, to prosiłbym o kontakt mailowy lub skomentowanie artykułu. Za wszelkie uwagi będę wdzięczny :-).

Autor podczas próby na Kankanie, Góra Birów. Fot. Joanna Klimas

Listy sprzętu (co ważniejsze, wręcz można powiedzieć, że niezbędne elementy wytłuszczone.. Pozostałe elementy warto mieć, aczkolwiek nie są według mnie niezbędne. Ich brak może w pewnych wypadkach dać wam mocno w kość).

Weźcie pod uwagę, że na przykład w ekwipunku na wypady górskie latem nie wytłuściłem „kurtka puchowa lub primaloft” O ile latem mogą nie być konieczne, tak np. np. wczesną wiosną lub jesienią wziąłbym je na pewno. Dlatego ta lista nie zwalnia was z myślenia ;).

Listy sprzętu (format .docx, .odt, .pdf .mobi, .epub). Najlepiej - klikasz PPM i "Zapisz element docelowy".