Log in
    

Węzły wspinaczkowe - zderzakowy podwójny

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Węzeł zderzakowy podwójny jest najbardziej zalecanym węzłem do łączenia dwóch końcówek lin o różnej średnicy. Nie jest pozbawiony również wad - lubi się zaklinować w rysach i szczelinach skalnych. Pomimo tego, że zazwyczaj liny łączymy przy pomocy kluczki (np. do zjazdu) to warto go znać.

Zjazd w grupie Cinque Torri w Dolomitach. Na linie zawiązany węzeł podwójny zderzakowy. Fot. Anita Słowicka

 

Można się spotkać również z pojedynczym zderzakowym, który jednak nie jest tak dobry jak podwójny, więc nie zaleca się wiązanie go. Przykładowo względna wytrzymałość liny z zawiązanym węzłem zdrzakowym to 60-65%. Dla zdrzakowego podwójnego ta wartość wynosi 65-70%

Liny o różnych średnicach łącznie ZAWSZE przy pomocy zderzakowego podwójnego. Dawniej wiązano tak liny do zjazdu, lecz węzeł ten jest stopniowo wypierany przez kluczkę, która lepiej się układa na przełamaniach i ma mniejszą tendencję do klinowania się w szczelinach.

Mocno zaciśnięty węzeł zderzakowy podwójny jest ciężki do rozwiązania, a często jest to wręcz niemożliwe przy użyciu samych palców (zwłaszcza jak węzeł namoknie i później wyschnie).

Poniżej filmik: