Przegląd Filmów Górskich

Redakcja serwisu Drytooling.com.pl w imieniu organizatora zaprasza serdecznie na kolejny już czwarty Przegląd Filmów Górskich, który odbędzie się w dniach 25-28 marca 2011 w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Zapraszamy!

 

 

alt

 

Program przeglądu: 

25 MARCA - PIĄTEK

godz. 15.00     

118 dni w okowach lodu, reż. P. Barabaš, Słowacja 1998, 60 min.

- Carstensz - the Seventh Summit, reż. P. Barabaš, Słowacja, 2008, 45 min.

godz. 18.00   

Historia Drytoolingu, reż. M. Tasiemski, Polska, 2010, 6 min.

- Człowiek, który zjechał z Everestu, reż. L. Schiller, Japonia, 1975 , 86 min.

godz. 20.15

- Big Wall w Kirgizji, Pakistanie i Patagonii. Jak spędzić szesnaście dni w ścianie i czekać pięć tygodni na pogodę - spotkanie z Adamem Pustelnikiem

26 MARCA - SOBOTA

godz. 14.15

-  Ratunek nadchodzi z nieba, reż. J. Porębski, Polska, 2010, 60 min.

- Birdman of the Karakoram, reż. A. Hughes, Wielka Brytania, 2009, 65 min.

godz. 17.15

- Eksploracja ostatnich 20. dziewiczych kilometrów kanionu Colca - prezentacja Krzysztof Mrozowskiego

- Tryptyk Tatrzański, reż. J. Surdel, Polska, 1967-1972, 30 min.

- The Asguard Project, reż. A. Lee, Wielka Brytania, 2009, 65 min.

godz. 20.15

- Cena Zwycięstwa. Wyprawa "Pobieda 2010" – spotkanie z Aleksandrą Dzik

27 MARCA - NIEDZIELA

- godz. 14.30 Jeremy Jones' Deeper, reż. J. Jones, USA, 76 min.

- Signatures, reż. N. Waggoner, USA, 2009, 50 min.

godz. 17.30

- Reel Rock Tour, reż. J. Lowell, P. Mortimer USA, 2010, 86 min.

godz. 20.00

- spotkanie z Arturem Hajzerem

28 MARCA - PONIEDZIAŁEK

godz. 17.30

- Co się wydarzyło na wyspie Pam, reż. E. Kubarska, Polska, 2010, 65 min.

- Deklaracja nieśmiertelności, reż. M. Koszałka, Polska, 2009, 29 min.

godz. 20.00

- Bieg Kukuczki, reż. A. Markiewicz, D. Załuski, Polska, 2009, 44 min.

- Gasherbrum - lśniąca góra, reż. W. Herzog, RFN, Pakistan 1985, 45 min

Przeglądowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii "Góry sprzed lat i dziś" autorstwa członków Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.
W trakcie Przeglądu czynne będzie stoisko z wydawnictwami poświęconymi tematyce górskiej.

Bilety:

Na pojedyncze seanse – 13 zł (ulgowe), 15 zł (normalne)

Na spotkania z Adamem Pustelnikiem, Aleksandrą Dzik oraz Arturem Hajzerem – 6 zł

Karnet na wszystkie imprezy – 65 zł

 Opisy filmów:

118 dni w okowach lodu, reż. P. Barabaš, Słowacja 1998, 60 min.

Wielki Gwóźdź, bo tak Eskimosi nazywają biegun północny, od zawsze jak magnes przyciągał odważnych podróżników. Po jego zdobyciu największym wyzwaniem dla polarników stało się przejście z Rosji do Kanady przez biegun bez pomocy z powietrza, sportowo, wyłącznie własnymi siłami. Reinhold Messner uważał, że to największe wyzwanie do zrealizowania w Arktyce. Słowacko-rosyjska czwórka polarników rozpoczęła marsz z Ziemi Północnej, miejsca znanego z surowych zim i licznych niedźwiedzi polarnych. Biegun północny osiągnęli po 75 dniach niewiarygodnych zmagań z przeciwnościami losu. Od tej chwili rozpoczęła się walka nie tylko ze wstecznym prądem lodowej kry, otwartą wodą i zmienną pogodą, lecz także z własną słabością.

Carstensz - the Seventh Summit, reż. P. Barabaš, Słowacja, 2008, 45 min.

Przedzierając się przez ciężkie deszczowe chmury, Snowy Mountains wyrastają wysoko nad dziewiczą dżunglę w Nowej Gwinei. Wapienna piramida, zwana Carstensz Pyramid, wznosi się majestatycznie nad najbardziej egzotycznym, a zarazem niedostępnym rejonem górskim na świecie. Jako pierwszy na tym szczycie stanął Heinrich Jarrer w 1962 r. Dostęp do podnóży tej góry należy do najbardziej śmiałych celów wyprawowych. Oprócz zdobycia niezbędnych permitów, największym problemem jest nakłonienie nagich rdzennych mieszkańców do udzielenia pomocy w transportowaniu sprzętu z Beoga, przez dzikie rzeki i porośnięte dżunglą wzgórza. A więc oprócz zmagania się z samą górą spora dawka egzotyki, bo ludy zamieszkujące tamte tereny to przecież potomkowie dawnych łowców głów.

Historia Drytoolingu, reż. M. Tasiemski, Polska, 2010, 6 min.

Ten krótki, po części animowany film opowiada zgoła nieprawdopodobną historię powstania drytoolingu. A może jednak tak się to wszystko zaczęło? Kolejna dawka zdrowego górskiego humoru w wykonaniu twórcy niezapomnianego filmu „Niematotamto”.

Człowiek, który zjechał z Everestu, reż. L. Schiller, Japonia, 1975 , 86 min.

Yiuchiro Miura – narciarz, podróżnik, poeta – marzy o zjechaniu ze stoków najwyższej góry świata, choć nie z samego wierzchołka. Marzenie to oznacza wspinaczkę na wysokość 8000 metrów przy wsparciu 800 tragarzy, a następnie zjechanie 2400 metrów w dół pokrytego lodem stoku o nachyleniu 40–45 stopni. Z ekranizacji dziennika Miury dowiadujemy się o jego zmaganiach ze stromym stokiem, ekstremalnych warunkach lodowo-śniegowych w ścianie, porywistym wiatrem, utrudniającym pracę wyhamowującego spadochronu, wreszcie o finale tej niezwykłej eskapady – krytyczne 6 minut zostało okrzyknięte najbardziej emocjonującym materiałem kiedykolwiek nakręconym. Oskar za najlepszy film dokumentalny w 1976 r.

Ratunek nadchodzi z nieba, reż. J. Porębski, Polska, 2010, 60 min.

Historia powstania i kształtowania ratownictwa śmigłowcowego w Tatrach opowiedziana przez jej współtwórców, Tadeusza Augustyniaka oraz Macieja Gąsienicę, od pierwszych lotów w Bieszczadach w latach 60., poprzez szkolenia ratowników morskich, po lata 90. w Tatrach. Dramatyczne akcje ratownicze, unikalne materiały archiwalne to tylko niektóre zalety tego wyjątkowego obrazu.

Birdman of the Karakoram, reż. A. Hughes, Wielka Brytania, 2009, 65 min.

Film opowiadający o ekstremalnym podejściu do paralotniarstwa wysokogórskiego. Pionierzy w tej dziedzinie – John Silvester i Alun Hughes – wyruszają w tandemie w zdumiewającą podróż w świat śniegu, lodu i niezbadanych terenów, wznosząc się na wysokość ponad 6000 m. Chcą przelecieć nad granią otwierającą wrota do sąsiedniej doliny. Kapitalne zdjęcia z nowej perspektywy na strzeliste szczyty górujące nad doliną Hunzy – Lady Finger czy Rakaposhi.

Tryptyk Tatrzański, reż. J. Surdel, Polska, 1967-1972, 30 min.

Na tę trylogię taternicką składają się fragmenty trzech filmów Jerzego Surdela: „Dwóch” (1967), „Odwrót” (1968) i „Akcja” (1972). Istotne tło dźwiękowe do tryptyku powstało dzięki muzyce Zygmunta Koniecznego. Ta trzyczęściowa impresja filmowa tworzy jedną zwartą opowieść, w której nowa część rozpoczyna się od ostatniego wątku poprzedniej. Całość mówi o naturze gór i człowieka, o zderzeniu ludzkich motywacji z żywiołem, a także o wszystkim, co poza samym wspinaniem, bliskie jest każdemu taternikowi: dźwiganie sprzętu, wbijanie haków, zwijanie liny, ogrzewanie rąk, wyrównywanie oddechu, brnięcie w śniegu... A jednak największe wrażenie robą dramatyczne sceny, ukazane w czysto filmowy sposób, gdzie przekaz werbalny zredukowany jest do absolutnego minimum. Zdjęcia realizowane były w skrajnie trudnych warunkach tatrzańskiej zimy przy stałym zagrożeniu lawinowym. Poszczególne filmy zdobyły szereg prestiżowych nagród, m.in. w Trento i Banff.

The Asguard Project, reż. A. Lee, Wielka Brytania, 2009, 65 min.

The Asgard Project – pod tym tytułem, brzmiącym trochę jak tytuł filmu szpiegowskiego, kryje się ciekawe przedsięwzięcie. Ekspedycja, której członkowie postawili sobie za cel pierwsze klasyczne wejście północnozachodnią ścianą Mt. Asgard, po którym miał nastąpić skok B.A.S.E. w kombinezonach wingsuit. W rolach głównych znakomici wspinacze Leo Houlding z Wielkiej Brytanii i Sean „Stanley” Leary ze Stanów Zjednoczonych. Grand Prix w Lądku Zdroju 2010 r.

Jeremy Jones' Deeper, reż. J. Jones, USA, 76 min.

Jeden z najlepszych ekstremalnych snowboardzistów na świecie Jeremy Jones "odkrywa" na nowo istotę freeride'u i rezygnując z udogodnień techniki, głównie helikoptera, zamienia się również w alpinistę. Dzięki czemu trudne alpejskie i alaskańskie eskapady nabierają pełnego wymiaru - od zimowego biwakowania, poprzez wspinaczkę aż po właściwą nagrodę jaką jest wytyczanie ekstremalnych zjazdów.

Signatures, reż. N. Waggoner, USA, 2009, 50 min.

Japonia słynnie z niesamowitych warunków śniegowych, które stanowią urokliwe pole to popisów zapalonych freeriderów. Film, będący spokojną i pełną pięknych kadrów opowieścią, ukazuje ciekawe postaci japońskiego snowboardingu oraz noboardingu.

Reel Rock Tour, USA, 86 min.

Reel Rock Tour jest niezapomnianą rozrywka dla wspinających się, podróżników, ludzi ciekawych świata oraz tych którzy chcieliby zobaczyć ‘z bliska’ czym jest wspinaczka i na ile sposobów można ją uprawiać. W 90 minutach przedstawiony jest cały światek wspinaczkowy oraz aktualne wyzwania, z którymi zmagają się współcześni alpiniści, wspinacze skałkowi oraz ludzie eksplorujący nowe ścieżki w tym sporcie. Niesamowite ujęcia, muzyka oraz wypowiedzi. Bez wątpienia jest to najlepsza seria filmów wspinaczkowych tego roku.

Co się wydarzyło na wyspie Pam, reż. E. Kubarska, Polska, 2010, 65 min.

Para polskich alpinistów – Eliza Kubarska i David Kaszlikowski, udaje się samotnie w głąb fiordów południowej Grenlandii, aby zdobyć Quaqarssuasia: najwyższy klif świata. Przed przystąpieniem do akcji górskiej para urządza swój „dom’’ na bezludnej wyspie Pam. Ściana klifu dostępna jest tylko z morza, tak więc zespół musiał podpłynąć pod urwisko na wywrotnych kajakach, narażając się na sztormy i ulewy, grożące śmiercią w lodowatej wodzie. Film jest nie tylko dokumentacją wyczynu (Kubarska i Kaszlikowski jako pierwsi Polacy zdobywają górę), ale też i zapisem skomplikowanych relacji pary: pomiędzy pasją do gór, a ich uczuciem. Wspaniałe zdjęcia, sporo sytuacyjnego humoru i szaleńcza walka z obezwładniającym żywiołem – to tylko część atrakcji czekających na widza. Nagroda w kategorii „Góry nieznane” oraz nagroda publiczności w Lądku Zdroju 2010 r.

Deklaracja nieśmiertelności, reż. M. Koszałka, Polska, 2009, 29 min.

Przejmujący obraz opowiadający o nieuchronności przemijania. Mistrz wspinaczki obdzierany jest z prywatności, z offu dobiegają do niego intymne pytania zadawane przez reżysera. Dlaczego się wspinał? Czego szukał w górach? Co go skłoniło do wzięcia udziału w filmie? Jak się czuje kiedy ciało i kondycja fizyczna uniemożliwiają dalsze intensywne wspinanie? Pytania padają bezpośrednio i ostentacyjnie. Kontrapunktem dla psychicznych zwierzeń są treningi oraz wspinaczka eksponująca fizyczny wizerunek postaci, zmaganie się ciała z materią. „Deklaracja nieśmiertelności” to typowa dla Koszałki wiwisekcja bohatera, ale tym razem siła jego opowieści płynie nie tylko z charakteru i indywidualizmu występującej postaci. Szczególną rolę w filmie odgrywa sugestywnie sfilmowany krajobraz górski. Widok surowych tatrzańskich szczytów i wspinających się po skałach postaci kapitalnie współgra z szorstkością wypowiedzi i powagą słów. Świetna jakość techniczna zdjęć, uzyskana mimo trudu realizacji filmu na taśmie 35 mm w wysokogórskich warunkach, dodatkowo wzmacnia przeświadczenie, że „Deklaracji nieśmiertelności” to jeden z najważniejszych tegorocznych polskich filmów dokumentalnych.

Bieg Kukuczki, reż. A. Markiewicz, D. Załuski, Polska, 2009, 44 min.

Tytuł filmu nawiązuje do śląskiej imprezy biegowej, której zwycięzcy otrzymują w nagrodę możliwość uczestniczenia w trekingu pod południową ścianę Lhotse, by w dwudziestą rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki dotrzeć pod tablicę pamiątkową. Tam spotkali się z najbliższą rodziną i przyjaciółmi Kukuczki. Jedną ze nagrodzonych okazuje się znana polska narciarka biegowa, Sylwia Jaśkowiec, która właśnie intensywnie przygotowuje się do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver. Innym ciekawym wątkiem filmu są zwierzenia Wojtka Kukuczki, który idąc śladami Ojca poznaje Go i zaczyna rozumieć pasję do gór. Film Aliny Markiewicz i Dariusza Załuskiego został zrealizowany w pięknych himalajskich plenerach z inicjatywy katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego, której patronem jest Jerzy Kukuczka.

Gasherbrum - lśniąca góra, reż. W. Herzog, RFN, Pakistan 1985, 45 min

Werner Herzog wybiera się na wyprawę wraz z wybitnym wspinaczem Reinholdem Messnerem. Celem ekspedycja jest zdobycie dwóch szczytów pasma Karakorum leżącego na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Owe pasmo jest drugim co do wielkości (po Himalajach) na Ziemi. Bohaterom dokumentu udaje się zdobyć dwa szczyty, mianowicie: Gasherbrum I i Gasherbrum II (dokonali tego bez powracania do obozowiska).

 Goście przeglądu:

Adam Pustelnik - rocznik 1982. Wspina się właściwie od zawsze. Autor najlepszych polskich przejść we wspinaczce sportowej: Le Spectre de  l'Ottokar 8b OS(6) oraz Infinity, Shangri-la, Bah, Bah Black Sheep - wszystkie 8c+ RP(7)Studiuje socjologię na UŁ. Jest synem himalaisty,  Piotra Pustelnika.

Aleksandra Dzik - W tym roku wchodząc na Pik Pobiedy, Aleksandra Dzik, jako pierwsza Polka, skompletowała pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR (wszystkie to siedmiotysięczniki) zdobywając tym samym tytuł Śnieżnej Pantery. Podczas spotkania Ola opowie o drodze do zdobycia tych szczytów, a w szczególności o najtrudniejszym z nich - Piku Pobiedy, który zdobyła za drugim podejściem. Poza Pikiem Pobiedy w tym roku Ola Dzik uczestniczyła w wyprawie na Nanga Parbat. Ponadto okazała się najszybszą kobietą podczas Elbrus Race - biegu na najwyższy szczyt Kaukazu.

Artur Hajzer - polski taternik, alpinista i himalaista, współzałożyciel i były prezes nieistniejącej już firmy ADD, właściciela marki Alpinus produkującej odzież i sprzęt turystyczny. Obecnie prowadzą oni inną firmę w tej samej branży: HiMountain. Mieszka w Mikołowie. Wspinanie Artur Hajzer rozpoczął w roku 1976 od Tatr. Przeszedł wiele dróg na Kazalnicy Mięguszowieckiej, Ganku i innych ścianach. W Alpach przeszedł kilka trudnych dróg w masywie Mont Blanc, m.in. na Petit Dru i Mont Blanc du Tacul. W górach wysokich zadebiutował w 1982 wspinaczką na szczyt Gaurishanka-Go w Himalajach Nepalu (6126 m n.p.m.). W kolejnym roku zdobył Tiricz Mir, najwyższy wierzchołek Hindukuszu (7706 m). Z Jerzym Kukuczką 3 lutego 1987 dokonał pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę. Spośród ośmiotysięczników zdobył też Manaslu w 1986 wraz z Jerzym Kukuczką, Sziszapangmę 18 września 1987 wraz z Wandą Rutkiewicz, Ryszardem Wareckim i Jerzym Kukuczką, Dhaulagiri w 2008 i Nanga Parbat w 2010, oba z Robertem Szymczakiem. Wspólnie z Krzysztofem Wielickim trzykrotnie szturmował południową ścianę Lhotse. W 1989 był głównym organizatorem akcji ratunkowej po lawinie pod Mount Everest, dzięki której udało się sprowadzić jedynego ocalałego Andrzeja Marciniaka.

Zapraszamy wszystkich serdecznie na to niezwykłe wydarzenie!

źródło: KW Katowice

Komentarze obsługiwane przez CComment

Powiązane artykuły

Damian Granowski instruktor taternictwa PZACześć! Jestem Damian – założyciel bloga drytooling.com.pl . Na mojej stronie znajdziesz opisy czy schematy dróg wspinaczkowych oraz artykuły poradnikowe. Teksty są tworzone z myślą o początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczach. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego szkolenia z operacji sprzętowych, technik wspinaczkowych czy umiejętności orientacji w górach, zapraszam na moje kursy.

Używamy ciasteczek

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.