Log in
    

Najlepsze kino górskie na 9. Krakowskim Festiwalu Górskim

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od 2-4 grudnia zapraszamy na Krakowski Festwial Górski, gdzie prezentowane będą już tradycyjnie polskie i zagraniczne filmy. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć najlepsze produkcje rodzimych twórców jak i doskonałe kino światowego formatu. Już w piątek 2 grudnia pierwsze projekcje.

alt

Tradycyjnie już odbędzie się Konkurs Filmu Polskiego, w którym uczestnicy będą walczyć o główną nagrodę festiwalu - Grand Prix KFG 2011. Za każdym razem konkurs ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i twórców. Konkurs Filmu Polskiego jest także szansą na artystyczny debiut, zaprezentowanie własnej twórczości szerszej publice i, co szczególnie istotne, na konfrontację początkujących filmowców z uznanymi twórcami. Obrazy oceniać będzie jury w składzie Marcin Koszałka, Dariusz Załuski, Krzysztof Wielicki, Wojciech Słowakiewicz, Piotr Turkot, pod przewodnictwem Jerzego Surdela. Swój film wybierze także publiczność festiwalu.

W tym roku spośród 17 zgłoszonych obrazów 9 zostało zakwalifikowanych do walki o Grand Prix KFG 2011, a aż dwa filmy stanął do walki z najlepszymi zagranicznymi produkcjami.

Na ekranie zobaczymy:

270 hektopaskali, czyli Makalu bez tlenu 
2011, 16 min. - PREMIERA na KFG


reż. Małgorzata Lebda

Dokument, którego szkieletem jest wywiad z Maciejem Stańczakiem, a uzupełnieniem sceny z wyprawy, zarówno wspinaczkowe, jak i bazowe.

Halny
2011, 39 min. - PREMIERA na KFG


reż. Jakub Brzosko

Wiatr halny intrygował reżysera od zawsze. Żyjąc i pracując w Tatrach, wielokrotnie miał okazję przyglądać się jego niszczycielskiej sile. Jednoczesna wielowymiarowość tego niezwykłego zjawiska przyrodniczego, jest opowiedziana w filmie przez ludzi różnych zawodów i profesji. Inspirujący, tajemniczy a nawet metafizyczny wiatr halny, w jednych wywołuje pozytywne moce by w innych wyzwalać demoniczne, autodestruktywne skłonności. Film jest próbą głębszej analizy zjawiska kulturowo- społecznego zachodzącego pod Tatrami.

JN Rocklands
2011, 15 min. - PREMIERA na KFG


reż. Michał Ginszt

Relacja z wyjazdu polskiej ekipy do jednego z najbardziej spektakularnych rejonów boulderowych na świecie - Rocklands w RPA.

Kukuczka
2011, 46 min.


reż. Jerzy Porębski

Film o Jerzym Kukuczce, jednym z najwybitniejszych himalaistów świata, drugim zdobywcy Korony Himalajów. Pierwszy obraz, który w całości został poświęcony wyłącznie tej postaci. Historia została opowiedziana słowami jego bliskich, przyjaciół, rodziny oraz innych himalaistów. Reżyser, Jerzy Porębski mówi: "Mnie się wydaje, że film pokazuje postać Jurka, ale nie tylko. Pokazuje ludzi kochających góry. Ich pasję. O tej pasji jest ten film."

Obcy spręż
2011, 29 min.
Polska, Liban


reż. Marcin Pius

Krótka historia wypadu w Tatry - jak zwykle w kiepskich warunkach pogodowych. Jedynym elementem, który odbiegał od tatrzańskiego "jak zwykle" był spręż. Był to "obcy spręż" dyktowany kasą i pogonią za prestiżem lodowego wojownika. Wspinanie na "obcym sprężu" zakończyło się interwencją Horskiej Sluzby.

People of the White House
2011, 27 min.


reż. Łukasz Gabryelski

Film o narciarzach freesking oraz freeride. Estetyczne i efektowne zdjęcia powstały podczas zjazdów na stokach Austrii, Włoch, Słowenii i Słowacji.

Szkoła bez barier na Dachu Świata
2011, 9 min.


reż. Dariusz Zalewski

W Nepalu otwarto szkołę im. J. Kukuczki i W. Rutkiewicz. Pieniądze na ten cel zebrała podróżniczka, zdobywczyni Korony Ziemi, Anna Lichota. Nowo otwarta szkoła to jedna z nielicznych szans dla tamtejszych dzieci do zdobycia wiedzy i wyjścia z biedy. W Nepalu bardzo mocno utrwalony jest kastowy system społeczeństwa. Szkoła Pokoju w Arupokhari ma przełamać te bariery. Jest bowiem otwarta na dzieci z różnych warstw społecznych. Potrzeba pieniędzy na zbudowanie jeszcze 13 podobnych placówek w dolinie Ganesh Himal.

Three Dimensional State of Mind
2011, 4 min.


reż. Maciej Ziętara

Film przedstawia realizację jednego z marzeń autora - swobodnego lotu paralotnią z najwyższego szczytu polskich Tatr.

W pogoni za śnieżną panterą
 2011, 20 min.


reż. Sebastian Chrząszcz

Film opowiadający o wyprawie Tomka Kowalskiego i jego próbie zdobycia tytułu Śnieżnej Pantery (czyli wejścia na 5 najwyższych szczytów byłego ZSRR) w czasie poniżej 42 dni.

W ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego zobaczymy 11 zagranicznych obrazów:

 • Grand libre au Grand Capucin, reż. Delapierre Bertrand, 20 min.
 • Linea Continua, reż. Herve Barmasse, 20 min.
 • Solitaire, reż. Nick Wagonner, 52 min.
 • The Prophet, reż. Alaister Lee, 45 min.
 • Cold, reż. Anson Fogel, 20 min.
 • Race to the Nose, reż. Peter Mortimer i Nick Rosen, 23 min.
 • Pinnacle, reż. Paul Diffley, 45 min.
 • SoulTrip Argentina, reż. Martin Winkler, 26 min.
 • 5 Climbs, 5 Islands, reż. Richard Else, 59 min.
 • The Scene, reż. Chuck Fryberger, 60 min.
 • Ice Revolution, reż. Josh Lowell, 13 min.

Polskę będą reprezentować filmy:

Sztuka wolności
2011, 70 min. - POLSKA PREMIERA na KFG


reż. Marek Kłosowicz i Wojtek Słota


Dokument jest odpowiedzią na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu. Polacy rządzili w najwyższych górach świata bez mała 20 lat. Wyznaczyli nie tylko nowe drogi, ale i nowe sposoby zachowań. Odznaczali się oryginalnym stylem wspinania, wytrwałością, poczuciem odpowiedzialności za siebie i partnerów, solidarnością. Jerzy Kukuczka jako pierwszy Polak zdobył Koronę Himalajów. Po nim dokonał tego również Krzysztof Wielicki. Najlepsza polska himalaistka Wanda Rutkiewicz zdobyła aż 8 z tych szczytów, częściowo nowymi drogami. Im więcej mieli przeszkód do pokonania w Polsce dotkniętej wiecznym kryzysem gospodarczym, tym lepsze osiągali wyniki w Himalajach. Wszyscy himalaiści podkreślali, że problemy, jakie napotykali w kraju, aby zdobyć paszporty, sprzęt i środki potrzebne do wyprawy, determinowały ich jeszcze bardziej do wspinaczki. "Sztuka wolności" opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu - himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.

Monkey Business - a story behind the highlining
2011, 13 min.
Polska, Kanada


reż. Wojtek Kozakiewicz

Dwie łyżki wspinania mieszamy z czterema szklankami montowania, na koniec doprawiamy szczyptą taśmy - oto przepis na historię pewnego highlinu. Film powstał we współpracy z Daily Planet - Discovery Channel Kanada.

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.kfg.pl

9. Krakowski Festiwal Górski

2-4 grudnia, start o godz. 16.00

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27
Pawilon Dydaktyczno-Sportowy

alt

alt

alt

alt