Log in
    

Robert Jasper i Adam Ondra na 8. KFG

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
kfg-maleJedną z gwiazd zbliżającego się 8. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (3-5 grudnia 2010) będzie niemiecki wspinacz Robert Jasper. Okazją do przedstawienia festiwalowej publiczności sylwetki Roberta jest jego ostatnie przejście na północnej ścianie Eigeru, gdzie dokonał uklasycznienia Direttissimy Harlina. Robert opowie o tej niezwykłym wyzwaniu, tragicznej przeszłości drogi i tym, jak ważna była to dla niego wspinaczka.

Urodzony w 1968 roku, dorastał w Szwarcwaldzie, a swoje pierwsze wspinaczki odbywał w pobliskim Schlüchttal i niedalekiej Jurze Bazylejskiej na terenie Szwajcarii. Jego specjalnością stały się wspinaczki solowe - swoisty sposób na poznanie zarówno samego siebie, jak i piękna gór. W ciągu ostatnich dwudziestu lat Robert przeszedł samotnie ponad 100 trudnych dróg na północnych ścianach Alp. Szerzej stał się znany dzięki swojemu wyczynowi z 1991 roku, kiedy to w jednym roku samotnie przeszedł w rekordowym czasie trzy północne ściany wchodzące w skład tzw. trylogii alpejskiej - Eiger, Matterhorn i Grandes Jorasses. Jest specjalistą od północnej ściany Eigeru, niedaleko której obecnie mieszka, i na której co roku wyznacza nowe standardy. Północną ścianę przeszedł dotychczas 17 różnymi drogami, mając na swoim koncie poważne powtórzenia, uklasycznienia i nową drogę. Działalność wspinaczkowa Roberta to nie tylko wspinaczka górska. Równie wysoki poziom reprezentuje na małych formach mikstowych i lodowych powtarzając szereg ekstremów i wytyczając drogi z górnej półki trudności.

Eiger-Climb

Robert Jasper podczas wspinaczki na "Direttissimie Harlina"
Fot. Frank Kretschmann

W 2003 roku został wybrany przez czytelników niemieckiego magazynu wspinaczkowego "Klettern" za najlepszego wspinacza mikstowego na świecie. Był członkiem i organizatorem wypraw w Himalaje, góry Patagonii i na Alaskę. Brał udział w produkcji IMAX-u "The Alps", która miała swoją premierę w 2007 roku.

Jest kwalifikowanym przewodnikiem górskim i narciarskim. W 2005 roku Robert Jasper został nominowany do wspinaczkowego Oskara, czyli nagrody Złotego Czekana za przejście północnej ściany Cerro Murallon w Patagonii nową drogą Gone with the wind IX+ A2.

Do najwybitniejszych przejść Roberta w górach należą:

 • przejście ekstremalnych dróg mikstowych: Flying Circus M10, Mission Impossible M11, No Limits M13,
 • przejście lodowego ekstremu Betablock Super WI7,
 • pierwsze samotne przejście Spit Verdonesque 8- A1 na Eigerze w zaledwie 4 godziny,
 • wytyczenie nowej drogi na północnej ścianie Eigeru Symphonie de Liberté 8a,
 • wytyczenie w pięciodniowej wspinaczce nowej drogi Freedom VIII-, A2 and M5+ na północnej ścianie Matterhornu,
 • przejście samotnie Wielkiego Filara Narożnego na Mont Blanc nową drogą w zaledwie 12,5 godziny,
 • przejście Całunu V 80° na Grandes Jorasses w 2 godziny 20 minut,
 • pierwsze klasyczne przejście No Siesta (1100 m, VI+; M8; E5) na Grandes Jorasses aspirującej do miana najtrudniejszej mikstowej drogi Alp,
 • solowe przejście na Freneyu w masywie Mont Blanc drogi Abominette VI, 85° on Mt. Blanc w zaledwie 13 godzin,
 • uklasycznienie Direttissimy Japońskiej 8a M5 i Direttissimy Harlina M8-, 7a, E5 na Eigerze - są to aktualnie dwa najpoważniejsze uklasycznienia na północnej ścianie,
 • najszybsze wejście na Cerro Torre w 16.5 godziny Drogą Maestriego,
 • wytyczenie nowej drogi Gone with the wind IX+ A2 na Cerro Murallon,
 • wejście na Denali 6194 m dwoma różnymi drogami w odstępie czterech dni,
 • wytyczenie drogi na Diamond Tower (lód do 90° VII A3) na Nuptse East I 7804 m (bez wejścia na wierzchołek).

Mariusz Wilanowski/KFG

Adam Ondra na 8. KFG

W piątkowy wieczór na Krakowskim Festiwalu Górskim będziemy gościć jednego z najlepszych wspinaczy na świecie – Adama Ondrę (Black Diamond).

Niesamowity, nietuzinkowy, jedyny w swoim rodzaju. Właściwie trudno w kilku zdaniach opisać dorobek 17-letniego Czecha. Jego dokonaniami można by spokojnie obdarować niejednego doświadczonego, dużo starszego wspinacza ze światowej półki. I to właśnie skala osiągnięć, plus nieprawdopodobny poziom równolegle na wielu płaszczyznach wspinaczkowych (skały, bigwall, bouldery, zawody) w tak młodym wieku stanowi o fenomenie Adama Ondry.

W dużym skrócie, w dorobku Adama znajdziemy między innymi topowe przejścia w skałach na czele z tym naj... Golpe de estado 9b w Siuranie (notabene pierwsze powtórzenie ekstremu Chrisa Sharmy), masę pierwszych powtórzeń oraz autorskich prowadzeń, w tym Marina Superstar 9a+/b w Domusnovas na Sardynii. To właśnie za imponujący dorobek w skałach i niecodzienne podejście do tego sportu Adam wyróżniony został dwukrotnie prestiżową nagrodą Salewa Rock Award (2008, 2010).

Czech rozdaje karty również na arenie pucharowej. Już w swoim pierwszym seniorskim starcie w 2009 roku wygrał Puchar Świata w konkurencji prowadzenie, a rok później sukces powtórzył w boulderingu.

wspinanie_

We wspinaniu wielkościanowym zadebiutował jako 14-latek ekspresowym (8 godzin!) przejściem w zespole z Ondrą Benešem słynnej Silbergeier (8b+, 200 m) Beata Kammerlandera w Rätikonie. Rok później wrócił do Rätikonu i poprowadził równie znaną WoGü (8b+, 230 m), również autorstwa Austriaka. Wreszcie, we wrześniu tego roku zrobił między innymi pierwsze klasyczne przejście 350-metrowej Tough Enough 8b+ (8c) na wschodniej ścianie Karambony, w masywie Tsaranoro na Madagaskarze. Osiągnięcie niesamowite, zważywszy na fakt, że ta wyjątkowa linia wytyczona przez Niemców Ari Steinela i Daniela Gebela opierała się najlepszym big-wallowym wspinaczom przez pięć lat...

Dorota Dubicka/KFG