Log in
    

Nanga Parbat zdobyta

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pod koniec 2015 roku do Pakistanu wyruszyła włoska wyprawa, której celem było pierwsze zimowe wejście na szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). W jej skład weszli Simone Moro z teamu The North Face® i Tamara Lunger. Dziś, po ponad 80 dniach działania na jednym z dwóch niezdobytych wcześniej zimą ośmiotysięczników, Włoch stanął na szczycie!

David Goettler/The North Face Nanga Parbat Expedition

Wraz z Moro jako pierwsi na Nanga Parbat zimą weszli Alex Txikon (Hiszpania) i Ali Sadpara (Pakistan), z którymi Włosi połączyli siły przed ostatnim atakiem szczytowym. Z ostatnich doniesień wynika, że Tamara Lunger zatrzymała się niedaleko szczytu – ta informacja czeka jednak na potwierdzenie.

Dla Simone Moro jest to czwarte wejście na niezdobyty wcześniej zimą ośmiotysięcznik i jest tym samym pierwszym himalaistą w historii, który tego dokonał.

W 2005 wraz z Piotrem Morawskim stanął na szczycie Shisha Pangma (8027 m n.p.m.). W 2009 roku z Denisem Urubko zdobył Makalu (8463 m n.p.m.), a dwa lata później sukcesem zakończyła się zimowa wyprawa The North Face® (Moro, Urubko, Richards) na Gasherbrum II (8035m n.p.m).

Ostatnią próbę zdobycia Nanga Parbat zimą Moro podjął w 2014 roku wraz z Davidem Goettlerem. Wtedy złe warunki zmusiły wspinaczy do odwrotu z wysokości 7200 m n.p.m. Relację z tamtej wyprawy przeczytać można na stronie: www.thenorthfacejournal.com. Wkrótce znaleźć tam będzie można także relację z tegorocznej, zakończonej sukcesem ekspedycji.