Log in
    

Najciekawsze mikstowe przejścia w ostatnim czasie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ostatnio odnotowano kilka ciekawych przejść. Na czoło wysuwa się Robert Jasper i jego nowa droga, o której piszemy w osobnym newsie, oraz pokonanie przez Krzyśka Rychlika i Andrzeja Marcinsza Almendudlera. Prawie w tym samym czasie Ines Papert wytyczna Finnmannen M9+ WI7, również na własnej asekuracji! Dave MacLeod wytycza White Noise (XI, 12) w masywie Ben Nevis, a Bafomet otrzymuje drugie powtórzenie.

Ines Papert wytycza M9+ na własnej

Niemka podczas swojego pobytu na wyspie Senja w Norwegii wytyczyła drogę Finnmannen M9+ WI7, 400 m. Droga chrakteryzuje się techniczną wspinaczką po granitowych krawądkach, długimi runoutami (do 10 metrów, na których lepiej nie odpadać) i cienkim lodem...

Ines Papert na Finnmannen. Fot. Thomas Senf

Ines Papert i jej partner Bent Vidar Eilertsen osiągnęli podstawę ściany kajakiem (skąd my to znamy ;)...)Pierwsza próba zakończyła się wycofem, po czujnym trawersie, w trakcie którego Ines zdała sobie sprawę, że muszą wrócić z większą ilością sprzętu do asekuracji. Następnego dnia drogę pokonali bez użycia spitów. Do dyspozycji mieli set camalotów, kości, 5 haków, dwa peckery, buldoga i 8 śrub lodowych.

White Noise

Do poważnego wspinania wraca Dave MacLeod, który w masywie Ben Nevis przeszedł mocno przewieszoną rysę (40 stopni). Drogę White Noise (XI, 12?) najpierw opatentował ze zjadu, a później w czwartej próbie udało mu się ją przejść.

Dave MacLeod na White Noise. Fot. arch. Dave MacLeod

Dave opisuje ją tak:

"White Noise to trudności około M10+, może nawet M11. Nie jestem pewien, ponieważ dość dawno wspinałem się w ten sposób. Jest tak długa i przewiszona ja Fast&Furious (M10/+), lecz z o wiele delikatniejszymi chwytami. Dodatkowo trzeba zakładać asekurację. W skali szkockiej? "Pffh"... nie mam pojęcia. Greg powiedział, że będzie trudniejsze niż Cathedral X,11. Dodatkowo ciężko to wycenić, bo nie jest to zacięcie, lub żebro, czyli formacje tak często spotykane w górach Szkocji."

Drugie powtórzenie Bafometa

Pavol Rajčan dokonał szybkiego przejścia Bafometa M14 (zobacz news o pierwszym przejściu w wykonaniu Michała Króla). Rajčanowi udało się przejście już w trzeciej próbie!

Do Bafometa wstawiała się również Czeszka Lucie Hrozová (w lutym pokonała Ironmana), która z braku czasu wstawiła się tylko raz.

Pavol Rajčan na Bafomecie. Fot. james.sk

Pavol Rajčan na swoim koncie ma m.in. takie mikstowe klasyki, jak Jedi Master (M11 WI6), Empire Strikes Back (M11- WI6), Illuminati (M11+ WI6+) oraz trudne drogi drytoolowe obite.

Poniżej fragment wypowiedzi Słowaka na wspinanie.pl:

"Trudności Bafometa oceniam na takie same jak Ironmana (obecna wycena M14 - przyp. red.). Wspinałem się po nim 2 tygodnie temu. Nie udało mi się go poprowadzić ze względu na problemy zdrowotne, muszę tam wrócić. Spadłem na nim w drugiej próbie na 30 metrze, na ostatnich trudnych ruchach.

Bafomet ma 5 długich ruchów na początku drogi i kolejny długi i trudny w połowie. Ironman ma 4 trudne ruchy po połowie drogi. Dwa lata temu poprowadziłem Law and Order, drogę klasyk autorstwa Markusa Bendlera i Haralda Bergera, która jest potwierdzonym M13. Porównując wyceniłbym Ironmana i Bafometa tak samo, na M13+."

Źródło: ukclimbing.com, planetmountain.com, wspinanie.pl