Log in
    

Nowe GÓRY (Czerwiec, 2012)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sprzedaży pojawił się już czerwcowy numer GÓR! Okładka utrzymana w stylu retro zapowiada temat numeru – polskie podboje na norweskiej ścianie Trollveggen. Kontynuacją tego wątku są wywiady z Ryszardem Kowalewskim i Wojciechem Jedlińskim, którzy dokonali poważnych i wartościowych przejść na Trollach.

Norweskie klimaty znajdziecie także we wspomnieniach z Arch Wall i wspinaczkowej podróży po tym kraju. W numerze zamieściliśmy ponadto rozmowę z Markiem Raganowiczem i Marcinem Tomaszewskim, którzy wytyczyli nową, trudną bigwallową drogę na Ziemi Baffina, wywiady ze specjalistami od piachów: Markiem Płonką i Sebastianem Czechowskim, podsumowanie tatrzańskiego sezonu zimowego 2011/12, wspomnienia Mateusza Haładaja z Santa Linya. Nie mogło też zabraknąć stałych działów naszego magazynu: Kąciku Tatromaniaka, Vademecum Dietetyka i Slackline Corner.

Czerwcowy numer zaczynamy od mocnego uderzenia, czyli wywiadu z Markiem Reganem Raganowiczem i Marcinem Yetim Tomaszewskim, którzy wytyczyli poważną big-wallową drogę Superbalance (VII, A4, M7+) na Polar Sun Spire – największej ścianie na Ziemi Baffina. Chłopaki spędzili w ścianie aż dwadzieścia pięć dni, a szczegóły tej wspinaczki robią spore wrażenie. 
 
 
 
Okładka GÓR (nr 217, czerwiec, 2012) - Tadeusz Piotrowski na jednym z eksponowanych stanowisk na Direttissimie, Trollveggen. Fot. arch. Danuta Piotrowska
 
Nieco oldschoolowa okładka przedstawiająca Tadeusza Piotrowskiego na Direttissimie Trollveggen – która spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem na naszym facebookowym profilu – zwiastuje obszerny cover story autorstwa Kuby Radziejowskiego. Trzonem materiału jest historyczne opracowanie opisujące wspinaczkową eksplorację Trollveggen ze szczególnym uwzględnieniem polskiej działalności w tym masywie. Jak pisze autor, „zimowe przejścia lat siedemdziesiątych [w Norwegii – przyp. red.] to największe sukcesy alpinistyczne w naszej historii. W jakiś sposób wykraczające poza wszystko, co Polacy zrobili wcześniej w Europie i jeśli chodzi o ich znaczenie i przełomowość – według mnie stoją w jednym szeregu z największymi polskimi osiągnięciami w górach wysokich i najwyższych”. Dodatkowym atutem materiału jest wykaz polskich przejść w dolinie Romsdal i okolicach, a także toposy Troll Wall i okolic.
 
Kontynuacją wątku Trollveggen jest rozmowa z Wojciechem Jedlińskim i Ryszardem Kowalewskim, którzy opowiadają o swoich norweskich przygodach, a także o znakomitych, nieżyjących już partnerach z tych wspinaczek.
 
 
Swoimi wspomnieniami z Norwegii dzieli się Jacek Fluder, który opisuje znakomite przejście Arch Wall. „W mojej karierze wspinaczkowej to zdecydowanie najbardziej wymagająca i najtrudniejsza droga. Ale było warto.” – podsumowuje swoją bujdałkę Jacek i takie wyznanie członka naszego „Dream Teamu” ma swój niezaprzeczalny ciężar gatunkowy. 
Materiałem, który niejako domyka główny blok tematyczny GÓR poświęcony Norwegii, są – tym razem całkiem współczesne – impresje ze wspinaczkowej podróży po tym kraju.
 

 
Tradycyjnie już publikujemy także obszerne wywiady. Bohaterem pierwszego z nich jest Marek Płona Płonka, jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiego wspinania tradowego lat osiemdziesiątych i ideologów tzw. „szkoły łódzkiej”. Płona dzieli się swoimi przemyśleniami na temat wspinaczki na własnej protekcji, solowania i etyki wspinaczkowej. Polecamy także rozmowę z Sebastianem Sobkiem Czechowskim, który – mimo niezaprzeczalnych sukcesów na niwie wspinaczki stricte sportowej – upodobał sobie działalność w polskich i czeskich piachach i obecnie tam realizuje swoje ambicje wspinaczkowe.
 
 
Bieżący numer to także podsumowania. Nasz redakcyjny kolega Maciek Ciesielski w subiektywnym przeglądzie sezonu tatrzańskiego 2011/12 prezentuje najciekawsze jego zdaniem osiągnięcia naszych wspinaczy w polskich i słowackich. Tatrach. W Rock Serwisie znajdziemy omówienie najważniejszych sportowych akcentów zimy i wiosny okraszone wypowiedziami bohaterów skalnych podbojów. Swój letni wspinaczkowy sezon podsumowuje także nasz stały współpracownik Mateusz Haładaj. Tym razem koncentruje się on na jednej miejscówce, która na dobre go pochłonęła – Santa Linya. Świetnym dopełnieniem tego materiału są ciekawe wywiady z Hanna Mitbø i Tomem Bolgerem – dwójką topowych wspinaczy będących stałymi bywalcami imponującego sektora. 
 
  
 
W Vademecum dietetyka znajdziecie ciąg dalszy skutecznych strategii żywieniowych, a w Slackline Cornerze kolejny odcinek dotyczący systemów naciągowych poświęcony bloczkom. Jak zwykle warto również zajrzeć do Kącika Tatromaniaka, w którym znajdziecie historyczne i praktyczne spojrzenie na lewy filar wschodniej ściany najwyższego szczytu polskiej części Tatr. 
W numerze znajdziecie także kolejny dodatek specjalny z serii GÓRYtopo. Tym razem oddajemy w Wasze ręce 24 strony najbardziej aktualnego przewodnika bulderowego po kultowej podkrakowskiej miejscówce – Zimnym Dole. Środowisko od dawna czekało na aktualne opracowanie przewodnikowe tego ogródka, zatem śmiało możemy go nazwać jazdą obowiązkową – nie tylko dla bulderowców! 
 

ECHA Z GÓR
 

Superbalance na Ziemi Baffina · 8
Z Markiem Reganem Raganowiczem i Marcinem Yeti Tomaszewskim rozmawiał Maciek Ciesielski


 
Trollveggen. Polska ściana bez polskiej drogi · 16
Tekst: Jakub Radziejowski
 
Przejścia zimowe z lat siedemdziesiątych to największe sukcesy alpinistyczne w naszej historii. W jakiś sposób wykraczające poza wszystko, co Polacy zrobili wcześniej w Europie (porównywalne jedynie z pierwszymi zimowymi przejściami północnej ściany Droites i oczywiście Wielkiego Filara Narożnego, choć działania w Romsdal miały charakter bardziej eksploratorski) i jeśli chodzi o ich znaczenie i przełomowość – według mnie stoją w jednym szeregu z największymi polskimi osiągnięciami w górach wysokich i najwyższych.
 
Wykaz polskich przejść w dolinie Romsdal i okolicach · 28
 
Troll Wall topo · 29
Okolice Trolli · 29
Opracowania: Jakub Radziejowski
 
Z Wojciechem Jedlińskim i Ryszardem Kowalewskim rozmawia Jakub Radziejowski · 30
Myślę, że czołówka europejskich wspinaczy zimowych reprezentowała niebywały poziom i na pewno lepiej od Polaków orientowała się w terenie działania. Polacy nadrabiali te różnice zapałem, determinacją, wolą walki zbliżającą się niekiedy do krawędzi absurdu i honorem (którego resztki jeszcze dogorywały w naszym narodzie).
 
Arch Wall · 36
Tekst: Jacek Fluder
 
Psuje się pogoda, często pada śnieg. W końcu natężenie opadu jest tak duże, że jednego dnia nie wychodzimy w ogóle. Wokół huczą lawiny. Jesteśmy trochę zdesperowani, zbyt długo tkwimy w tej ścianie, kończy nam się prowiant, liny mamy pociągnięte już powyżej okapu Arch. Mimo kiepskiej pogody, postanawiamy ruszyć w górę.
 
Nord Trip czyli norweskie impresje · 38
Tekst i zdjęcia: Joanna Menelska i Przemysław Memek Cholewa
 
 
Regularne sprawdzanie prognozy pogody nie poprawia naszego humoru. Rozpoczynamy wertowanie przewodników, po tygodniowej naradzie podejmujemy decyzję: ,,climb now, work later” i ruszamy na daleką północ.
 
Marek Płona Płonka · 42
Przepis na tradycję
Rozmawiał: Andrzej Mirek
 
Owszem, spadłem, było to w 1983 roku. Niestety, niczego mnie to nie nauczyło – potem glebowałem jeszcze w 1984 i w 1985 roku. Solo to dla mnie kwintesencja wspinania.
 
Sebastian Sobek Czechowski · 50
Nie stoisz i nie trzymasz się, a jednak przemieszczasz się do góry – o wspinaniu w piachach i nie tylko 
Rozmawiał: Andrzej Mirek


 
Rok pod znakiem Santa · 56
Tekst: Mateusz Haładaj
 
Tom Bolger · 60
Hanna Mitbø · 62
Rozmowy: Mateusz Haładaj
 
Highlights 2011/12 · 64
Mateusz Haładaj
 
KĄCIK TATROMANIAKA
 
Odludne Rysy czyli tatrzański oksymoron · 66
Tekst i zdjęcia: Grzegorz Folta
 
Zima w Tatrach sezon 2011/12. Podsumowanie · 70
Tekst: Maciek Ciesielski
 
1+1
 
Żabia Turnia Mięguszowiecka i Wołowa Turnia · 74
Opracowanie: Miłosz Jodłowski


 
MŁODZI GNIEWNI
 
Ola Lewicka · 76
Rozmawiała: Aga Adamiecka
 
ROCK SERWIS · 78
Opracowanie: Aga Adamiecka
 
 
VADEMECUM DIETETYKA
 
Żywieniowy upgrade. Skutecznych strategii c.d. · 81
Tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski
Zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska
 
SLACKLINE CORNER
 
Systemy Naciągowe. Bloczki – część 1 · 84
Tekst i zdjęcia: Jan Gałek
 
BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH
 
Outdoorowy dzieciak · 86

Szpej · 88

Zapraszamy do zakupu czasopisma GÓRY na www.goryonline.com/sklep