Log in
    

Recenzja "Skazany na góry" Denisa Urubko

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Skazany na góry” to biografia Denisa Urubko wybitnego zawodowego himalaisty. Już choćby biorąc pod uwagę wykaz przejść* Kazacha warto się zastanowić nad przeczytaniem książki. Kolejnym plusem jest to, że „Skazany na góry” wyszedł spod pióra wychowanka radzieckiej szkoły alpinizmu (w której celem nadrzędnym był wyczyn).

D. Urubko

Denis Urubko podczas wspinaczki na Kali Himal. Fot. arch. Denis Urubko

Opis wydawcy

„Skazany na góry to zapis drogi Denisa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie ciekawa dla czytelnika przyzwyczajonego do europejskiej tradycji i zwyczajów przezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i w ogóle do życia.”
Krzysztof Wielicki

Nie jest łatwo napisać dobrą książkę, a jeszcze trudniej napisać dobrą książkę o wspinaniu. Z tą tezą zgodzą się chyba wszyscy czytelnicy literatury górskiej. Dlatego często słynnym alpinistom w pisaniu książek pomagają dziennikarze, którzy ich myśli przelewają na papier.

Kiedy dowiedzieliśmy się, że Denis Urubko pisze swoje książki samodzielnie, zadaliśmy sobie pytanie: jakie one będą? Z dużą rezerwą zaczęliśmy pracę nad polskim przekładem. Opracowywaliśmy rozdział po rozdziale, chcąc dokładnie oddać zarówno treści, które autor pragnie przekazać, jak i niepowtarzalny klimat i sposób narracji. Po zakończeniu zmagań nasz redakcyjny zespół zgodnie przyznał, że Denis Urubko nie tylko dobrze się wspina, ale również dobrze pisze!
 
Mieliśmy już książkę, na którą składa się kilkanaście niezależnych opowiadań, ale Denis wahał się, jaki tytuł nadać całości. Po dyskusji doszliśmy do wniosku, że tytuł musi oddawać podejście Denisa nie tylko do wyczynowego alpinizmu, ale również do życia we wszystkich jego aspektach. Tak zrodził się tytuł „Skazany na góry”.
 
Chciałbym podziękować Autorowi za zaufanie, jakim nas obdarzył, powierzając publikację niniejszej książki.
 
Chciałbym również podziękować wszystkim osobom, które swoją pracą przyczyniły się do jej powstania i nadania jej ostatecznego kształtu.
 
„Skazany na góry” – to książka urzekająca i zaskakująca, bo właśnie taki jest jej autor.

Wydawca

Skazany na Góry Denisa Urubko

Opowiadania:

 • Ważne z kim idziesz
 • Ponad światłem świata
 • Szybkość w stylu solo
 • Otoczeni blaskiem Ała Arczy
 • Treningi
 • Na Tujuk-Su znów pada śnieg
 • Pocałunek ziemi i nieba
 • Nanga Parbat
 • Rutyna
 • Kwiaty u stóp bogiń
 • W pogoni za szczęściem
 • W labiryncie życia...
 • Wschód-Zachód
 • Ogień Manslu
 • Struny Elbrusa

Subiektywna recenzja

Jest to debiut wydawnictwa Mountain Quest. Na 320 stronach znajdziemy zbiór 15 opowiadań, które układają się chronologicznie. Materiały zachowano w takiej formie, w jakiej były publikowane. Jak sam autor przyznaje, książka jest jego „spojrzeniem wstecz”. Zaczynamy od opisów wycieczek/wypraw w góry które kształtowały Denisa, a kończymy na relacji z Elbrus Race.

Od strony technicznej nic nie można zarzucić książce. Wydana jest w miękkiej okładce. Na dobrej jakości papierze. Do każdego opowiadania dołączone jest powiązane zdjęcie. Dodatkowo na końcu książki znajdziemy zbiór kilkunastu zdjęć Denisa. Literówki można dosłownie policzyć na palcach jednej ręki.

Czyta się ją szybko, aczkolwiek nie wszystkie opowiadania prezentują ten sam poziom. Jak to w życiu: niektóre są wyśmienite, niektóre tylko dobre :-) Osobiście byłem zaciekawiony tą „radziecką szkołą alpinizmu” i czuję się w pełni usatysfakcjonowany. Urubko mnóstwo miejsca poświęca na oddanie tego klimatu i podejścia Mistrzów Sportu. Oczywiście nie znajdziemy na kartach książki złotego przepisu na diametralne podniesienie naszego poziomu wspinaczkowego. Króluje podejście treningu we wszelkich możliwych postaciach. Nie ma miejsca na kompromisy. Jeśli chce się cokolwiek osiągnąć w górach wysokich, w skrócie należy być szybkim i twardym. Cel do którego dążymy musi być jasno wyznaczony.

Dla Polaków jednym z ciekawszych fragmentów książki, będzie opowiadanie o zimowej wyprawie na K2 widzianej z innej (czyt. obcokrajowca) perspektywy. W pozostałych opowiadaniach przewinie się również cała plejada himalaistów (m. in. Simone Moro).

Podsumowując: lektura obowiązkowa dla wspinaczy nastawionych na wyczyn. Dla wszystkich innych książka warta przeczytania, chociażby ze względu na wschodnie podejście do alpinizmu.

Damian Granowski

OD AUTORA:

Ta książka to moje spojrzenie wstecz. Kiedy człowiek przez dłuższy czas podąża w tym samym kierunku, niekiedy zapomina, od czego zaczął, jakim był kiedyś. W głębi duszy czuje tylko pustkę. I trzeba wówczas zamilknąć na jakiś czas, by zrozumieć, dlaczego wszystko ułożyło się właśnie tak, a nie inaczej. Najciekawsze zaś okazuje się dostrzeżenie tych wszystkich przedziwnych kierunków, w jakich często wiodło nas życie. Z perspektywy doświadczeń życiowych widać je jak na dłoni.

Opisane przeze mnie wydarzenia, ludzkie losy i charaktery są prawdziwe. Właśnie w tym przede wszystkim tkwi wartość tej książki – jak zatrzymany kadr nie pozwala ona zapomnieć pięknych, fascynujących momentów, spotkań z niezwykłymi osobami.

Wertując kolejne strony, przeżywam wszystko od nowa. Wspominam zimno i zapierające dech w piersiach barwy, niepowtarzalne emocje i towarzyszące mi myśli. Mam nadzieję, drogi Czytelniku, że moje spojrzenie na świat przez pryzmat gór nie pozostawi Cię obojętnym. Nanizanie wydarzeń właśnie na nić alpinizmu pozwoliło mi rozważyć i ocenić sens tego, co dzieje się wokoło.

Książka została pomyślana jako zbiór opowiadań, szkiców i notatek napisanych na przestrzeni wielu lat. Materiały zachowano w takiej formie, w jakiej były publikowane wcześniej – dlatego też między tekstem pierwszym i końcowym daje się zauważyć ogromną różnicę w stylu pisania i przyjętej technice artystycznej.

Poszczególne części żyją swoim życiem, każda dotyka innej problematyki. Wierzę, że zamieszczenie ich w jednej książce pozwoli na pełniejsze ukazanie obrazu współczesnego alpinizmu, pozwoli lepiej zrozumieć jego istotę.
Lektura, po którą sięgasz, to dość subiektywne spojrzenie na znaczące dla mnie wydarzenia, ułożone tu w porządku chronologicznym. Odzwierciedla okres fascynacji górami młodego człowieka, czas poszukiwań wartości i wyznaczania priorytetów – ten okres mojego życia, kiedy alpinizm był dla mnie przede wszystkim Sportem.

ZAMIAST WSTĘPU (Krzysztof Wielicki):

W 2002 roku organizowaliśmy zimową wyprawę na K2. Doświadczenie było po naszej stronie, ale potrzebowaliśmy twardych wojowników. Zaprosiliśmy więc do składu czwórkę alpinistów z WNP. Pośród nich był Denis Urubko z Kazachstanu.

Denis zawsze stał na czele. Nie zważając na zimno i zawieruchę, zwykle meldował z górnych obozów: Wsio normalna. Choć szczytu nie udało nam się zdobyć – nie został on zresztą zdobyty zimą do dnia dzisiejszego – to po wyprawie pozostała przyjaźń i wiara w partnerstwo. A Denis zaledwie kilka lat później dołączył do wąskiego grona zdobywców Korony Himalajów.

Książka Skazany na góry to zapis drogi tego kazachskiego asa na światową scenę alpinizmu, a jednocześnie ciekawa dla czytelnika przyzwyczajonego do europejskiej tradycji i zwyczajów prezentacja zupełnie odmiennego podejścia do wspinaczki i w ogóle do życia.

Górska przygoda Denisa rozpoczyna się od członkostwa w Centralnym Klubie Wojskowym Armii Kazachstanu, z którym wspina się on na górę Tałgar nieopodal Ałma-Aty, potem ściga się na Elbrusie, dokonuje świetnych wejść w Pamirze i wreszcie bierze udział w dużych, ciężkich armijnych wyprawach w góry wysokie. Tam spotyka wielu ludzi Zachodu i – być może pod wpływem kontaktów z nimi – zmienia filozofię wspinania. Zaczyna realizować własne ambicje, bierze udział w wyprawach w małych zespołach i preferuje styl alpejski. Po barwnie opisanych tu zmaganiach na Broad Peak, Manaslu i K2 dołącza do światowej czołówki.

Wchodząc samotnie na Cho Oyu nową drogą od południa, nie musi już nic udowadniać. Jako jeden z nielicznych zmierzył się z wielkimi wyzwaniami, podjął też skutecznie próbę eksploracji zimowej w Himalajach i odniósł wspaniałe sukcesy. Próbuje łączyć swoją „duszę Wschodu” z realiami Zachodu. Serce zostawia w Kazachstanie, ale rozumuje jak Europejczyk. Recytuje z pamięci Puszkina, chwyta za gitarę, słucha Wysockiego, ale twardo zaczyna stąpać po ziemi i przyszłość „zawodową” łączy ze Starym Kontynentem. Kocha nie tylko Góry, wspinanie, ale też życie i... kobiety. Jego opowiadania i przemyślenia tu spisane – wyraz niezwykłej wrażliwości – z pewnością wzbogacą czytelnika o wiedzę wychodząca poza kulturę europejską.

Denis Urubko
Denis Urubko pochodzi z Kazachstanu gdzie rozpoczął swoją przygodę z górami wysokimi. Z zawodu jest oficerem w armii kazachskiej i filmowcem. Jednak świat zapamięta go jako wybitnego himalaistę, który może poszczycić się: zdobyciem Korony Himalajów (15 człowiek w historii), zdobyciem 3 ośmiotysięczników w zimie, tytułem Śnieżnej Pantery i wielu innych imponujących wejść.

DANE TECHNICZNE:

Tytuł oryginału rosyjskiego: Прогулка самурая, Акцент - горы
Projekt okładki: Grzegorz Japoł
Zdjęcia zamieszczone w niniejszej książce pochodzą z archiwum Denisa Urubko.
Wyjątkiem są fotografie nr 5, 30, (foto. Tomasz Kowalski), nr 16 -18, 20 - 26 (foto. Bogdan Jankowski), nr 27 (foto. Dodo Kopold), nr 28, 29 (foto. Jacek Teler).
Zdjęcie z okładki: Denis Urubko podczas wspinaczki na Kali Himal
Obróbka techniczna zdjęć:
Fryderyk Wręga
Korekta i redakcja:
Ewa Jachimek
Skład i łamanie:
Magdalena Koziak
Tłumaczenie:
Jolanta Paszek, Anna Smyk, Joanna Paulina Mystek, Halyna Dubyk
Koordynator projektu:
Ewelina Paszek
Format: B5
Ilość stron: 320
Wydanie pierwsze, Ząbkowice Śląskie 2011
© Copyright for Russian Edition Denis Urubko 2008, 2009.
© Copyright for Polish Edition „Mountain Quest” 2011.