Log in
    

Polski Himalaizm Sportowy (PHS) - rekrutacja

Rusza następca Polskiego Himalaizmu Zimowego . Tym razem zainteresowania będą bardziej wspinaczkowe. Wszyscy chętni niech zgłaszają się :)

  • Wadim Jabłoński
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Jak Polacy wymyślili himalaizm zimowy – archiwum dokumentalisty pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest

Wielkie przygody miewają proste początki. Mirek Wiśniewski rozpoczął swoją odwożąc do domu Andrzeja Zawadę. Kilka miesięcy później prowadził samochód marki Jelcz po brzegi wypełniony sprzętem alpinistycznym i towarami na przemyt spod Kolumny Zygmunta aż do stóp najwyższych gór świata. Tak rozpoczęła się wielka przygoda Mirka Wiśniewskiego – lekarza i fotografa, której efektem jest dokumentacja narodowej wyprawy na Lhotse w 1974 roku, pierwszego zimowego zdobycia Mount Everest w 1980 roku oraz budowy stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego na Antarktydzie w 1977 roku. Czas aby to wyjątkowe archiwum ocalić od zapomnienia.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Nanga Parbat zdobyta

Pod koniec 2015 roku do Pakistanu wyruszyła włoska wyprawa, której celem było pierwsze zimowe wejście na szczyt Nanga Parbat (8126 m n.p.m.). W jej skład weszli Simone Moro z teamu The North Face® i Tamara Lunger. Dziś, po ponad 80 dniach działania na jednym z dwóch niezdobytych wcześniej zimą ośmiotysięczników, Włoch stanął na szczycie!

David Goettler/The North Face Nanga Parbat Expedition

  • Informacja prasowa
Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Pierwsze (?) polskie wejście na Pik Marksa

Tak w ramach ciekawostek dla wspólnych znajomych :). 16 lipca Bartek Białas, Jan Lenczowski i Bartek Szeliga dokonali prawdopodobnie I polskiego wejścia na Pik Marksa (6723 m n.p.m.). Wszyscy są już bezpieczni w bazie.

15 lipca szczyt próbował zdobyć Bartek Białas i Maciek Chmielecki. Lecz musieli zawrócić. Do szczytu zabrakło im około 150 metrów,

pik marksa

Pik Marksa. Fot. Summitpost.org

Szczyt Karola Marksa 6723 m n.p.m. to najwyższa góra wschodniego pasma Gór Sachadryjskich w południowo-zachodnim Pamirze. Pod względem wysokości plasuje się on na szóstym miejscu tego regionu górskiego. Pierwsze udokumentowane wejście miało miejsce 6 września 1946 r., dokonała tego ekspedycja radziecka pod przewodnictwem Jewgienija Beleckiego. 

 Z Polaków szczyt próbowali zdobyć m. in. w 2013 roku Aleksander Kosicki, Tomasz Kosicki (KW Warszawa), Arek Pawłowski (KW Warszawa). Patrz relacja z wyprawy.

Źródło: info własne

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Kinga Baranowska zdobywa Gasherbrum II

Dziś Kinga Baranowska zdobyła Gasherbrum II, swój dziewiąty ośmiotysięcznik. Obecnie przebywa w obozie IV.Dziś poza Kingą na szczycie zameldowali się: Laura González del Castillo, Yuri Contreras Cedi, Sophie Lavaud, Ernst Felix i Christof Bartmann oraz dwóch szerpów (wyprawa Kobbler&Partner).

Cho Oyu, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna i Lhotse to szczyty, które do tej pory zdobyła Kinga. Tym samym przebiła Wandę Rutkiewicz, która miała ich osiem na koncie.

oboz kinga baranowska gasherbrum 2

Jeden z obozów na Gasherbrum II. Fot. fb Kingi Baranowskiej

Więcej o Kindze i jej górskich perypetiach możecie przeczytać tutaj: Kinga Baranowska - pierwsza dama polskiego himalaizmu?

Źródło: FB

Napisz komentarz (0 Komentarzy)